3 C
Ljubljana
sreda, 15 januarja, 2025

Zuckerberg v središču nove polemike glede zanikanja holokavsta

Ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg se je znašel v središču nove polemike, ko je sporočil, da družabno omrežje ne bo prepovedalo objav, v katerih osebe zanikajo holokavst. V intervjuju za spletno stran Recode, objavljenem v sredo, je dejal, da kljub boju proti lažnim novicam ne bodo brisali objav, ki temeljijo na osebnih prepričanjih.

 

Zuckerberg je v intervjuju zagotovil, da je Facebook resen glede boja proti širjenju lažnih novic, a da določenih prepričanj, ki jim osebe res iskreno verjamejo, ne bodo umaknili z družabnega omrežja.

Po njegovih izjavah se je vsul val kritik na družabnih omrežjih, zaradi česar je moral pojasniti svojo izjavo. Kot je dodal, bodo vseeno izbrisali kakršno koli vsebino, ki spodbuja nasilje ali sovraštvo proti določeni skupini.

Direktor Facebooka je v intervjuju sicer sam kot primer osebnega prepričanja navedel, da nekdo ne verjame v holokavst. Dejal je, da bi na primer zbrisali vsa sporočila, v katerih označujejo žrtve streljanja na osnovni šoli Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu, ki je leta 2012 terjal 26 žrtev, za lažnivce, ker je to nadlegovanje. Dodal pa je, da vseh netočnih objav ne bi obravnavali enako.

“Sem Jud in obstaja cela vrsta ljudi, ki zanikajo, da se je holokavst zgodil,” je povedal.

“Zdi se mi zelo žaljivo. Ampak ob koncu dneva ne verjamem, da bi morala naša platforma to umakniti, ker verjamem, da obstajajo stvari, ki jih ljudje narobe razumejo. Ne verjamem, da se namenoma motijo,” je pojasnil.

Čeprav ga je novinarka Kara Swisher v intervjuju opozorila, da imajo lahko tudi te osebe slabe namene, je Zuckerberg nadaljeval, da je težko razumeti namen. “Menim, da ne glede na grozljivost nekaterih primerov se tudi jaz včasih zmotim, ko nastopam v javnosti. Prepričan sem, da se. Prepričan sem, da se veliko voditeljev in javnih osebnosti, ki jih spoštujemo, kdaj zmoti,” je zaključil svojo misel.

Ravno pred objavo intervjuja je Facebook predstavil nove smernice glede brisanja objav, ki bi lahko vodile v nasilje. Ukrep so najprej preizkusili na Šrilanki, ki jo je nedavno pretreslo medversko nasilje zaradi lažnih objav, ki so zaokrožile po družabnem omrežju.

Tiskovni predstavnik podjetja je pojasnil, da bodo umaknili netočne ali zavajajoče objave, kot so prirejene fotografije, ki so ustvarjene z namenom širjenja oz. spodbujanja nasilja v resničnem življenju.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine