15.7 C
Ljubljana
torek, 8 oktobra, 2024

V Albaniji nova muslimanska država, ki bo zagovarjala strpno različico islama?

Piše: A. S.

Albanska vlada predsednika Edija Rame naj bi podelila neodvisnost novi islamski mikrodržavi, ki bi bila velika samo 27 akrov. Gre za skupnost islamske verske bratovščine Bektaši iz prestolnice Tirane. Namen te državice naj bi bila promocija bolj »zmernega« islama.

Bektaši so privrženci islamskega misticizma in so povezani s sufizmom. Muslimanski voditelj Edmond Brahimaj, ki naj bi vodil novo državo, je za ameriški New York Times povedal, da bo v enklavi dovoljen alkohol, ženske pa se bodo lahko oblačile kot bodo hotele. Nekateri novo državico – enklavo opisujejo kot »liberalno muslimansko« mikrodržavo. Če bo zares ustanovljena, bo »Neodvisna država Bektaškega reda« postala najmanjša država na svetu, ozemlje katere bo, za primerjavo, obsegalo prostor v velikosti ene črtrtine Vatikana. Sama enklava, ki bi bila v praksi podobna Vatikanu, bi bila vzpostavljena v albanski prestolnici Tirana, albanski predsednik Edi Rama pa je dejal, da bo promovirala tolerantno verzijo islama.

Bektaši so nastali v 13. stoletju, njihov trenutni voditelj pa trdi, da bog »ničesar ne prepoveduje«. Edi Rama, sicer iz vrst Socialistične stranke, ki se je letos soočal z očitki utiševanja političnih nasprotnikov, podpira ustanovitev te mikrodržave, ki naj bi po njegovem mnenju po Evropi širila večjo strpnost in simpatije do muslimanov. »Moramo negovati zaklad, ki ga prestavlja verska strpnost in ga ne smemo nikoli imeti za samoumevnega«, je dejal albanski predsednik. Kot poroča novičarski portal European Conservative, pa je ob tem albanski pisatelj Aleksander Pavli namigoval, da bi si Albanija s takšno potezo rada zagotovila boljše možnosti za vstop v Evropsko unijo.

Edi Rama (foto: STA)

Bektaši svojim pripadnikom ne ukazujejo, da sledijo osnovnim islamskim tradicijam, zato jih druge muslimanske skupnosti smatrajo ze heretike. Zgodnji pripadniki gibanja naj bi bili še v času Osmanskega cesarstva janičarji, vojaki rekrutirani in ugrabljani kot otroci iz krščanskih balkanskih držav. Zaradi tega, ker jih smatrajo za heretike, je vprašanje katere islamske države jih bodo sploh priznale. Zaradi tega pa verski voditelj Brahimaj upa, da jih bodo priznale zahodne države.

Javne raziskave iz leta 2023 sicer kažejo, da Albanija prvič v zadnjih dvesto letih ni več večinsko muslimanska država. Glede na Statistični urad naj bi bilo 45,86 odstotkov Albancev muslimanske veroizpovedi, dobrih osem odstotkov katoličanov in dobrih sedem odstotkov pravoslavcev. Več kot 15 odstotkov prebivalcev se ni opredelilo, Bektaši pa naj bi predstavljali 4,81 odstotkov prebivalstva. Po drugi strani pa je na Kosovu danes kar 88 odstotkov prebivalcev muslimanov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine