15.7 C
Ljubljana
sobota, 4 maja, 2024

Slovaška: Sorosov sklad si lasti kos medijske pogače

Piše: Marcell Dengi

Sklad za naložbe v razvoj medijev (MDIF), ki ga je ustanovil George Soros, se uveljavlja v slovaški medijski industriji. Od ustanovitve leta 1996 je MDIF v medije vložil 250 milijonov dolarjev. Da bi pridobil močan položaj med slovaškimi mediji, je sklad kupil nekaj sredstev sporne investicijske skupine PENTA. Slednji je pritegnil pozornost zaradi škandalov in obtožb o nezakonitih poslovnih praksah.

MDIF je prevzel delnice družbe Petit Press, drugega največjega slovaškega podjetja v tem sektorju in lastnika levo usmerjenega časopisa SME, ki je najbolj brani časopis v državi. Madžarski dopisniki menijo, da je namen prevzema pomagati lokalni levosredinski koaliciji na prihajajočih volitvah. Poudariti je treba, da je skupina PENTA še naprej lastnica družbe News and Media Holding, ki ima v lasti edini dnevnik v madžarskem jeziku na Slovaškem, “Új szó”.

Naj spomnimo, da ima sklad, ki je v preteklosti povezan z Georgeem Sorosom, zdaj v lasti več kot tretjino drugega največjega slovaškega medijskega imperija, ki je odgovoren za 35 različnih platform. Hkrati je družba Petit Press kupila preostalih 5,5 % delnic družbe PENTA. Druge delnice so v rokah “Prve slovaške investicijske skupine” PSIS, ki že od svoje ustanovitve podpira levičarske medije. PENTA ni pojasnila, zakaj prodaja, temveč je navedla le, da je “prejela ugodno ponudbo”. S spremembo lastništva sta v upravni odbor Petit Press prišla nova člana, Jim Eagan, nekdanji član BBC, in Marie Nemcova iz MDIF.

MDIF ima v lasti tudi 18,9 % družbe, ki ima v lasti madžarsko levičarsko spletno stran “magyarnarancs.hu“, in 28,23 % družbe “Magyar Jeti Zrt”, ki ima v lasti največjo madžarsko levičarsko spletno stran “444.hu“. Nova pridobitev je zato zelo pomembna z vidika srednje Evrope, tako zelo, da je pritegnila pozornost regionalnega tiska. O tem je spregovoril tudi nekdanji slovaški predsednik Robert Fico. Najprej je poudaril, da novi direktor slovaškega urada za migracije prihaja iz Sorosove fundacije Open Society Foundation. Nato je izrazil sum, da je nemire leta 2019, zaradi katerih je odstopil, delno financiral Soros. Madžarsko-ameriški finančnik – obtožuje ga Fico – je v preteklosti in zdaj s svojimi finančnimi sredstvi podpiral priljubljene politike in odstranil nezaželene.

Zanimiva informacija prihaja z istega spletnega mesta “SME”, ki v članku govori o posojilu, ki ga je MDIF v devetdesetih letih prejšnjega stoletja odobril podjetju Petit Press. Newyorški sklad, povezan s Sorosom, je bil torej v stiku s slovaškim medijskim velikanom že pred desetletji. Poročamo o nekaj besedah Harlana Mandela, izvršnega direktorja MDIF, v intervjuju za SME:

Naložba v Petit Press je fantastična in vznemirljiva priložnost. To izraža naše zaupanje v moč delnic in zlasti v stabilnost srednjega trga. Verjamemo, da se lahko prevladujoči položaj podjetja Petit Press v sektorju digitalnih informacij na Slovaškem še okrepi, saj podjetje še naprej gradi svoje poslovanje na vrednotah kakovostnega novinarstva. Veselimo se sodelovanja z vsemi ostalimi delničarji, vključno z večinskim delničarjem PSIS, ki že od samega začetka neutrudno podpira uredniško kakovost Petit Pressa.

Aleksej Fulmek, generalni direktor podjetja Petit Press, spremembo lastništva označuje za pomemben dogodek:

“Zelo sem vesel, da je novi delničar podjetja MDIF, saj njegovo delo spremljam že več kot dvajset let. Prvi cilj MDIF je bil vedno braniti neodvisnost in svobodo medijev.

Marcell Dengi,Gostujoči sodelavec MCC v Centru za študije Machiavelli. Študent mednarodne ekonomije na Univerzi za tehnologijo in ekonomijo v Budimpešti ter na Ekonomski šoli Mathias Corvinus Collegium.

Ta prispevek je bil prvič objavljen na spletni strani CENTRO MACHIAVELLI, našega partnerja v EVROPSKEM MEDIJSKEM SODELOVANJU.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine