23.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 20 maja, 2024

Putinova mimikrija: ob “dnevu zmage” ponovno grozi Zahodu in se hkrati dela žrtev

Piše: Gašper Blažič

Medtem ko Evropska unija danes praznuje dan Evrope v spomin na začetke EU, medtem ko je obletnico zmage nad nacizmom obeležila že včeraj, pa “dan zmage” v skladu s sovjetskim izročilom praznujejo danes v Ruski federaciji. Tudi slovenska borčevska zveza se ob tem naslanja na sovjetski “dan zmage”. 

Današnji dan je ruski predsednik Vladimir Putin že izrabil za nove grožnje Zahodu. Kot je dejal, so ruske jedrske sile vedno v pripravljenosti in da Rusija ne bo dovolila nobenih groženj Zahoda. Nagovoril je zbrane na Rdečem trgu v Moskvi, kjer je potekala tradicionalna vojaška parada ob udeležbi več tisoč vojakov in prikazu vojaške opreme.

Ob tem ni presenetljivo, da je s prstom pokazal na Zahod, ki naj bi grozil Rusiji, medtem ko naj bi Putinova država vzdrževala mir. “Rusija bo naredila vse, da prepreči globalni spopad, a hkrati ne bomo dovolili, da bi nam kdo grozil. Naše strateške sile so vedno v stanju bojne pripravljenosti,” je dejal Putin, ki je pred dvema dnevoma zaprisegel za svoj peti mandat.

Današnje praznovanje v spomin na zmago Sovjetske zveze nad Hitlerjevo Nemčijo pred 79 leti sicer poteka v senci vojne v Ukrajini.

Putin se je ob tem spomnil vojakov, ki sodelujejo v posebni vojaški operaciji v Ukrajini, kot jo je poimenoval. “Dragi prijatelji, Rusija zdaj preživlja težko, ključno obdobje. Usoda domovine, njena prihodnost je odvisna od vsakega izmed nas,” je dejal pred več tisoč vojaki, oblečenih v slovesne uniforme. Pri tem je obtožil “arogantne zahodne elite”, da so pozabile na odločilno vlogo Sovjetske zveze pri porazu nacistične Nemčije in da podpihujejo konflikte po svetu. Ruski predsednik je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP okrepil svojo jedrsko retoriko. V začetku tega tedna je ruski vojski ukazal, naj izvede vaje s taktičnim jedrskim orožjem, ki bodo potekale v bližini meje z Ukrajino.

Na paradi v središču Moskve, ki je potekala v mrzlem vremenu in ob rahlem sneženju, je sodelovalo več kot 9000 vojakov in vojaškega osebja, med njimi več kot tisoč tistih, ki so se v zadnjih mesecih bojevali v Ukrajini. Na njej so že tradicionalno prikazali vojaško opremo, vključno z oklepnimi vozili in naprednimi sistemi, nastopila je tudi akrobatska skupina ruskih letalskih sil. Paradi je med drugim prisostvoval obrambni minister Sergej Šojgu. Današnje parade naj bi se po poročanju ruskih medijev udeležilo osem tujih voditeljev, med njimi voditelji petih nekdanjih sovjetskih republik Belorusije, Kazahstana, Kirgizije, Tadžikistana in Turkmenistana, ter voditelji Kube, Laosa in Gvineje Bissau. Armenski premier Nikol Pašinjan je udeležbo zaradi spora z Moskvo odpovedal, poroča AFP. Dan pred praznovanjem dneva zmage je Kremelj pripravil vrh voditeljev Evrazijske gospodarske unije, regionalnega bloka nekaterih nekdanjih sovjetskih držav.

Ob tem je seveda zanimivo, kako Putin svojo retoriko usmerja točno po modelu boljševiške mimikrije, torej prikazovanju sebe in svoje države v vlogi žrtve. Gre za podobno retoriko, ki smo jo pred dobrimi 30 leti zaznali v retoriki generalov tedanje JLA ob agresiji na Slovenijo. Navsezadnje je najvplivnejši od njih Veljko Kadijević, v tistem času obrambni minister SFRJ, večkrat obiskoval Moskvo in se nato celo preselil tja. Znan je njegov načrt sočasnega vojaškega puča v SFRJ in Sovjetski zvezi, pri čemer naj bi mu pomagal sovjetski kolega Dmitrij Jazov. Vendar je načrt propadel, poskus državnega udara v Moskvi leta 1991 pa je preprečil tedanji predsednik Ruske federacije Boris Jelcin. Putin ga je nasledil leta 1999, vendar je vsaj prvih 15 let vladanja ni dajal zunanjih znamenj, da bi se vračal k stari boljševiški retoriki. Mnogi analitiki ocenjujejo, da Putin za svetovni mir predstavlja podobno tveganje kot severnokorejski “nori kralj” Kim Džong Un.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine