6.6 C
Ljubljana
sreda, 24 aprila, 2024

Kdo je bil Molotov in zakaj se tako imenujejo eksplozivne naprave, ki jih uporabljajo Ukrajinci proti ruski vojski

Piše: Jože Jan

Na tisoče ukrajinskih civilistov se je odločilo, da združijo moči z ukrajinsko vojsko, da bi branili svojo državo pred rusko invazijo, ki jo je odredil Vladimir Putin. Na poziv kijevske vlade so se odzvali državljani vseh izvorov, mnogi uporabljajo tako imenovane »Molotov koktajle«, domače bombe iz vnetljivih snovi v stekleni posodi.

Podobe navadnih ljudi, posvečenih izdelavi teh domačih bomb, so obkrožile svet. S to vrsto eksploziva, pa tudi z drugim orožjem, ki ga je dobavila država, civilisti pomagajo ohraniti glavna ukrajinska mesta, kot sta Kijev ali Haarkov, še vedno pod njihovim nadzorom.

Ministrstvo za obrambo jim je na družbenih omrežjih tudi dalo napotke, kako te domače bombe uporabiti proti vozilom ruske vojske.

Ime teh »domačih bomb« prihaja od nekdanjega dostojanstvenika nekdanje Zveze sovjetskih socialističnih republik (ZSSR), Vjačeslava Mihajloviča Molotova. Bil je dvakrat zunanji minister ZSSR, med 1939-1949 in 1953-1956. Po podatkih Wilsonovega centra v ZDA je bil sodelavec Vladimirja Lenina in Jožefa Stalina v revoluciji leta 1917, ki je privedla do padca carske dinastije in uvedla Rusko Sovjetsko Federativno Socialistično republiko. Kasneje je imel različne položaje v partiji, bil je sekretar Centralnega komiteja in Vodja partijskega komiteja v Moskvi.

Vendar je najbolj znan po tem, da je avgusta 1939 kot komisar za zunanje zadeve podpisal pakt Molotov-Ribbentrop, pogodbo o nenapadanju med Stalinovo ZSSR in nacistično Nemčijo Adolfa Hitlerja. Dogovor je po različnih virih vseboval tudi dogovor med obema silama o razdelitvi osvajalskih interesov na Poljskem in preostali Evropi. Septembra 1939 je nacistična vlada napadla Poljsko in s tem pričela drugo svetovno vojno. Sovjeti so medtem novembra istega leta vstopili na Finsko. V tej invaziji so »Molotov koktajli« pridobili svojo slavo.

Molotov je na sovjetskem radiu dejal, da ruska vojska ni vrgla bomb na finsko ozemlje, ampak »zaloge in hrano«. Na njegove besede so finski vojaki sarkastično začeli sovjetsko bombardiranje imenovati »Molotov košare za piknik«.

Zdaj so »Molotov koktajli« spet na novicah o uporu ukrajinskega ljudstva proti ruski invaziji.

 

Vir: BBC, Združeno kraljstvo

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine