Piše: Kulturnimarksizem.si
Vse sedanje krize EU so posledica ideoloških kriz. Z drugimi besedami, EU se je prav zaradi svojih nesmiselnih paradigem znašla ob steni.
Problem oskrbovalne verige
Ta problem je neposredna posledica absurdnih presežkov “globalizacije”. Globalizacija v najširšem smislu obstaja že od nekdaj, vendar se še nikoli v preteklosti ni zgodilo, da bi bilo gospodarstvo tako zelo odvisno od oskrbe iz drugih delov sveta. V Evropi na primer trenutno ni mogoče izdelati niti koles v skladu z najnovejšimi tehničnimi standardi. Enako velja za avtomobilsko industrijo, ki ne more proizvajati vozil brez mikrokrmilnikov iz Azije. Primere lahko naštevamo v nedogled. Kako je do tega prišlo?
Ta razvoj se je začel v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja – približno ob ustanovitvi Medvladnega odbora za podnebne spremembe (IPCC) – z odpravo tarifnih ovir, ki so bile izjemno ugodne za azijske proizvajalce z njihovo poceni delovno silo. Po eni strani je bil v ozadju tega razvoja stari poslovni model, po katerem se nekje kupuje poceni, drugje pa prodaja dražje, po drugi strani pa se je razkrila tudi ideja o globalnem svetovnem redu in celo svetovni vladi. EU se vidi kot jedro tega novega svetovnega reda. V tem globalnem svetovnem redu je razen razdalj vseeno, kje je kaj proizvedeno. Očitno je, da je bila zamisel o “enem svetu” in svetovni vladi poskušana uresničiti s prisilnim gospodarskim povezovanjem svetovne proizvodnje.
Več lahko preberete TUKAJ