10.8 C
Ljubljana
sobota, 12 oktobra, 2024

Borci za svobodo in bivše britanske kolonij

Piše: A. S.

Zaradi danes prevladujočih trendov politične korektnosti in tako imenovane “dekolonizacije” univerz, muzejev in družbe na splošno mnogi pozabljajo, da je britanski imperij svojim kolonijam prinesel tudi številne koristi.

Gradnja cest, železnic, šol in bolnišnic ter izboljšave na področju prometa, sanitarij, zdravstva, izobraževanja, kmetijstva in proizvodnje so bili le nekateri od takšnih pozitivnih vplivov na kolonije, kot piše dr. Bernard Lamb v mesečniku britanskega Združenja za svobodo, Svoboden narod.

Prav tako trdi, da je britanski imperij naredil napako, ker je prehitro zapustil svoje kolonije. Zaradi tega so, kot poudarja Dr. Lamb, v nekdanjih kolonijah pogosto prišli na oblast bivši teroristi, tako imenovani “borci za svobodo”.

Eden takih borcev za svobodo je bil Robert Mugabe, marksist, ki je po osamosvojitvi Rodezije, ki se je takrat preimenovala v Zimbabve, postal njen predsednik vlade. Med letoma 1964 in 1974 je bil zaprt zaradi protivladnih dejavnosti. Po izpustitvi je v Mozambiku vodil teroristično organizacijo ZANU, ki je bila odgovorna za številne smrti civilistov. Pozneje, ko je postal pomembna politična osebnost, se je razšel z ZANU in zatrl opozicijo ter pri tem ubil okoli 10.000 civilistov.

Podpiral je nasilen odvzem zemlje, ki je pripadala belcem. Zaradi tega je veliko belih kmetov pobegnilo, bilo ubitih ali napadenih, zemlja pa je propadala, saj je novi kmetje niso znali ustrezno obdelovati.

Po drugi strani pa je bil, kot piše Dr. Lamb, nekdanji beli predsednik vlade v Rodeziji Ian Smith, ki je vladal tej deželi med letoma 1964 in 1979, pravi borec za svobodo, ki je skrbel za dobrobit vsega prebivalstva, hkrati pa se je boril proti komunistični gverili in uspešno vodil državo kljub sankcijam Velike Britanije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine