10.8 C
Ljubljana
sobota, 12 oktobra, 2024

Za mikropodjetja v lesarstvu 1,8 milijona evrov finančnih spodbud

Piše: C. R., STA

Slovenski podjetniški sklad je v sodelovanju z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo v uradnem listu danes objavil razpis za finančno podporo mikropodjetjem v lesni industriji. Skupna predvidena višina nepovratnih sredstev znaša 1,8 milijona evrov. Roka za oddajo vlog sta 4. september in 6. november, so sporočili.

Po pojasnilih ministrstva bo poudarek na projektih, ki bodo omogočali nadaljnji razvoj in trajnostno rast mikropodjetij na okolju prijazen način in skladno z načeli krožnega gospodarstva.

Podjetja bodo lahko prejela nepovratna sredstva v višini od 15.000 do 70.000 evrov, po oceni sklada pa bodo lahko s skupnimi sredstvi podprli predvidoma od 30 do 40 projektov v vzhodni in zahodni kohezijski regiji.

Kot je izpostavila direktorica Slovenskega podjetniškega sklada Maja Tomanič Vidovič, želijo z razpisom neposredno okrepiti mikropodjetja in jim omogočiti razvojni preboj, posredno pa okrepiti celotno lesnopredelovalno panogo in uporabiti najpomembnejši slovenski naravni vir – les, ki je tudi eden od temeljev evropskega prehoda v nizkoogljično družbo.

Po besedah državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Dejana Židana pa so razpisana sredstva nadaljevanje izpolnjevanja zavez glede revitalizacije lesnopredelovalne industrije.

“Če smo z razpisom, vezanim na sredstva načrta za okrevanje in odpornost, ciljali na večje investicije v lesno predelavo in spodbudili investicijski cikel lesne industrije v skupni vrednosti približno 85 milijonov evrov, želimo s tem razpisom omogočiti prijavo mikropodjetjem oz. obrtnikom,” je pojasnil in dodal, da gre že za drugi tovrsten razpis pomoči za lesna mikropodjetja.

Sredstva bodo lahko koristila mikropodjetja z najmanj enim in največ desetimi zaposlenimi v lesnopredelovalni panogi, vlagatelji pa so lahko zgolj mikropodjetja, ki na trg uvajajo proizvode in storitve na področju rabe lesa ter imajo registrirano glavno dejavnost znotraj obdelave in predelave lesa (proizvodnje izdelkov iz lesa, plute, slame in protja razen pohištva) ali proizvodnje pohištva (razen proizvodnje žimnic).

Ob tem so na ministrstvu poudarili, da projekti s področja rabe lesa za energetsko rabo, kot so peleti, sekanci in podobno, ter projekti v povezavi s proizvodnjo energije, vključno s toplotno, kot so nakup sončnih elektrarn, solarnih panelov, kotlov in peči, niso upravičeni do prijave na razpis.

Izvajanje razpisa je predvideno v obdobju dveh let, in sicer v 2023 in v 2024. Posamezno podjetje pa lahko za sredstva za sofinanciranje kandidira le v enem ob obeh let.

Sofinanciranje upravičenih stroškov, povezanih z investicijami v posodobitev nove tehnološke opreme, digitalizacijo poslovanja za potrebe tehnološkega procesa predelave lesa ter prehod v nizkoogljično, krožno in podnebno nevtralno gospodarstvo, znaša maksimalno 60 odstotkov, preostanek zagotavljajo upravičenci, so še navedli.

Podjetja, ki bodo prejela sredstva prek sklada v letu 2023, morajo projekte zaključiti do 15. novembra letos ali najpozneje do 15. oktobra prihodnje leto, če bodo sredstva pridobila v 2024.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine