21.2 C
Ljubljana
nedelja, 28 aprila, 2024

Vlada in domovi za starejše? Reberšek: “Ta vlada nima jasnih ciljev, ne dela ničesar, razen da obljublja časovnice, reforme in ‘happy ende’!”

Piše: G. B. 

DZ na izredni seji na zahtevo SDS razpravljal o razmerah v domovih starejših občanov. SDS je pripravila priporočila vladi za izboljšanje stanja. V koaliciji in vladi so zatrjevali, da so že sprejeli ukrepe za izboljšanje stanja, opozicija pa je trdila, da ne v zadostni meri. Ker je priporočila opozicije zavrnil že matični odbor, DZ danes o njih niti ni glasoval.

Med razlogi za sklic izredne seje je po mnenju SDS zaskrbljujoč položaj oskrbovancev in zaposlenih v domovih starejših občanov (DSO), opozorili so, da so kljub sprejetemu zakonu o dolgotrajni oskrbi dolge čakalne vrste za mesto v domu, poslabšano finančno stanje domov in pomanjkanje kadra. Vlada naj bi v skladu z njihovimi priporočili rešila problematiko v domovih najkasneje do 1. marca. Tako naj bi denimo poenotila kadrovske normative za zdravstvene delavce in cene zdravstvenih storitev v domovih in bolnišnicah.

Vlada zna samo ustvarjati časovnice

Ob tem naj bi sprejela ukrepe za izboljšanje kadrovske problematike, uredila finančno stanje domov, nastalo zaradi višanja stroškov investicij, in zagotovila dodatna sredstva za digitalizacijo domov. Hkrati naj bi dopolnila kadrovske normative, da bodo omogočili zaposlovanje dodatnih kadrov, denimo računalničarja. Tistim domovom, ki zaradi dviga cen dela, energentov, storitev in materiala ustvarjajo negativen poslovni rezultat, pa naj zagotovi dodatna finančna sredstva in s tem prepreči večji dvig oskrbnin, je v imenu predlagatelja izpostavila poslanka SDS Alenka Helbl.

Poslanka SDS Karmen Furman je v stališču poslanske skupine izpostavila, da bo vlada od 800 milijonov evrov, ki so potrebni za izvajanje dolgotrajne oskrbe, “iz žepov delovnih državljanov in upokojencev z novim davkom pobrala 620 milijonov”. Vladno reševanje kadrovske stiske v domovih pa je označila za “gašenje požarov”.

Poslanec NSi Aleksander Reberšek pa je dejal, da se je s tem, ko so poslanci koalicije zavrnili priporočila SDS, “še enkrat več pokazalo, da ta vlada nima jasnih ciljev, ne dela ničesar, razen obljublja časovnice, reforme in ‘happy ende'”.

Vlada že ukrepa, opozicija pa jo diskreditira?

Državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič je dejal, da opozicijskim predlogom nasprotujejo, ker vlada že ukrepa. S sprejemom zakona o dolgotrajni oskrbi je vzpostavila temelj za njeno financiranje, ki bo znašalo več kot 800 milijonov evrov letno. Kadrovsko problematiko, s katero se sooča vsa Evropa, vlada naslavlja s prenovo plačnega sistema in strukture delovnih mest. Ministrstvo je pripravilo tudi zakon, ki med drugim ureja štipendiranje, sofinanciranje zaposlovanja in olajšuje zaposlovanje tujcev. S sredstvi iz evropskega sklada za okrevanje in odpornost bodo do leta 2026 zagotovili dodatnih 540 postelj. Več kot 300 milijonov evrov letno pa namenjajo za vzpostavitev in delovanje dolgotrajne oskrbe na domu, je naštel. Poslanec Svobode Jurij Lep, sicer nekdanji poslanec DeSUS, je med ukrepi, ki jih je vlada sprejela za izboljšanje položaja upokojencev, naštel preprečitev dviga cen storitev domskega varstva, energetski dodatek, uskladitve pokojnin in dvig minimalno zajamčene pokojnine na 700 evrov.

Koalicijski poslanci priznavajo, da celo sveže zgrajeni domovi ostajajo prazni

Poslanec Levice Milan Jakopovič je dejal, da je današnja seja namenjena zgolj diskreditaciji aktualne vlade in koalicije kot nekompetentne za reševanje sicer zatečenega stanja in da se tisti, ki v preteklih letih na tem področju niso naredili dovolj, prikažejo kot rešitelji. Poslanec SD Soniboj Knežak, je izpostavil, da zaradi pomanjkanja kadra ostajajo prazni celo domovi ali posamezne enote, ki so bile zgrajene lani. Zagotavljanje boljše oskrbe stanovalcem v domovih za starejše pa bo po njegovi oceni odvisno od uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi.

Večina poslancev je sicer ocenila, da se vsa Evropa sooča s pomanjkanjem kadra in starajočo se družbo in da je stanje v domovih slabo. Zato so v SDS po mnenju poslanke Alenke Helbl prepričani, da se zaskrbljujoče stanje v domovih da rešiti relativno hitro – s predlogom njihovih priporočil. “Ne nabiramo političnih točk na plečih starejših, to delate vi,” je Helbl odgovorila poslancu Svobode Borutu Sajovicu, ki je to očital predlagatelju.

Nekateri so menili, da bi današnjo razpravo lahko naslovili o dostojanstvu človeka, ker gre za problematiko oskrbovancev domov in zaposlene, kar je izpostavil poslanec NSi Jožef Horvat. Z njim se je strinjal tudi poslanec SD Soniboj Knežak. “To je v bistvu razprava o dostojanstvu ljudi. Dostojanstvo naših staršev, starih staršev,” je poudaril in izrazil upanje, da bodo do konca mandata postorili še kakšne stvari za izboljšanje te problematike.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine