12 C
Ljubljana
ponedeljek, 13 maja, 2024

(IZ TISKANE DEMOKRACIJE) Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Piše: Vida Kocjan

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz stranke Levica na razpisu za medije za leto 2024 razdelilo 2,968 milijona evrov. Za medije in portale so namenili 765.280 evrov, za radijske in televizijske postaje pa nekaj več kot 2,2 milijona evrov.

Pri tem so bogato nagradili medije v lasti smetarsko-medijskega tajkuna Martina Odlazka − dvanajstim medijem so dodelili kar 729.312 evrov ali skoraj četrtino (24,5 odstotka) vseh sredstev. Denar so torej razdelili 36 tiskanim medijem in portalom ter 33 radijskim in televizijskim postajam. Zavrnili so 34 prijaviteljev. To pomeni, da so se na razpis prijavile 103 zavodi oz. družbe.

Odlazek absolutni zmagovalec
Največje zneske so dodelili Odlazkovim radiem. Martin Odlazek, ki obvladuje okoli 90 različnih medijev – od dnevnih časnikov do revij, portalov, radijskih postaj in televizij – je tako zmagovalec letošnjega medijskega razpisa. Največ, kar 95.232 davkoplačevalskih evrov, je prejel Koroški radio. Več kot 70.000 evrov so dodelili Radiu Ptuj, Radiu Triglav, Radiu Kranj, Radiu Robin iz Nove Gorice, NT&RC iz Celja in Radiu Krka iz Novega mesta. Med tiskanimi mediji je največ prejel Večer, in sicer 40.000 evrov, kar je bila tudi najvišja meja razpisa. Odlazkovim so denar razdelili še za Primorske novice, agenciji Media Partner in medijem na naslovu Slovenska ulica 40 v Murski Soboti, pri čemer so ime ali imena medijev v poročilu o rezultatih razpisa preprosto izpustili. Celoten seznam Odlazkovih medijev, ki so prejeli davkoplačevalski denar za leto 2024, bomo objavili posebej.

Martin Odlazek si prek obvodov lasti cel kup medijev. (Foto: Montaža Demokracija)

Odlazkovi mediji so davkoplačevalski denar prejeli večinoma za ukvarjanje z regijskimi vsebinami, prek katerih močno in množično oglašujejo vladajočo levičarsko vlado. Slednja jih za to bogato nagrajuje. Bojan Požar je na svoji spletni strani pozareport.si zapisal: “Odlazek svoje medije posoja politiki.” Iz Odlazkovih krogov pa je mogoče slišati, da ga ne zanima nič drugega kot denar. Vse je podrejeno temu – sredstva in ljudje.

Ker so Odlazkovi davkoplačevalski denar prejeli za regijske vsebine oziroma lokalne novice, je tudi na dlani, da so ti mediji v veliki prednosti, konkurenčnost medijev pa je s tem povsem porušena. Zaradi tega Požar opozarja, da bi Odlazka zaradi njegovih neposrednih političnih navez in zaradi načela ter videza nepristranosti morali iz medijskega razpisa že po uradni dolžnosti izločiti. Dodajmo, da je v Odlazkovem imperiju zaposlen tudi Tomaž Vesel, nekdanji predsednik računskega sodišča, ki se je izdajal za politično nepristranskega. Po prenehanju funkcije se je zaposlil v družbi Dolenjski list, ki je v lasti njegovega prijatelja Martina Odlazka. Dolenjski list zdaj po navedbah pristojnih s kulturnega ministrstva ni prejel nepovratnega denarja, vendar pa to ne pove veliko. Namesto tega je denar na razpisu prejelo 12 družb v Odlazkovi lasti.

Tomaža Vesela zdaj predstavljajo tudi kot kandidata Gibanja Svoboda. Ena od agencij za merjenje, bolje rečeno delanje, javnega mnenja je namreč merila mnenje tudi za Tomaža Vesela in ga predstavljala kot člana Gibanja Svoboda. Vesel je prav tako kandidat Golobove stranke za novega evropskega komisarja. Povezave z Golobovo stranko gredo še dlje. V Odlazkovem imperiju naj bi se znova zaposlila Vesna Vuković, ki je bila do 1. aprila generalna sekretarka stranke Gibanje Svoboda.

Denar Golobovim prijateljem
Ministrstvo za kulturo je nepovratna sredstva namenilo tudi podjetju Media Partner Agencija, tj. tiskovna agencija, ki izdaja vladi in predvsem Gibanju Svoboda naklonjen portal Necenzurirano. Odgovorni urednik portala je Primož Cirman, mož Petre Cirman Bezjak, direktorice vladnega urada za komuniciranje. Denar so jim namenili za projekt s ciničnim naslovom, kot je zapisal Bojan Požar: Sledenje javnemu/državnemu denarju.

Nadalje so nepovratna davkoplačevalska sredstva namenili tudi družbi Radio Robin iz Nove Gorice v lasti Martina Odlazka. Radio vodi Martina Arčon, žena podpredsednika vlade, ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu ter podpredsednika Gibanja Svoboda Mateja Arčona.

Matej Arčon (Foto: zajem zaslona)

S seznama je razvidno tudi to, da so nepovratna sredstva dodelili še Mladini, po Požarju (ne)uradnemu glasilu trde tranzicijske levice, Dnevniku v lasti tajkuna Bojana Petana in Delu v lasti tajkuna Stojana Petriča, tudi lastnika enega od največjih gradbincev na področju državnih infrastrukturnih projektov v zadnjem času.

Nepovratna sredstva so namenili tudi portalu Pod črto (34.200 evrov), ki je neposredno povezan z Lenartom J. Kučićem, uradnikom kulturnega ministrstva in medijskim svetovalcem iz kabineta ministrice Aste Vrečko.

Javni denar so podelili tudi zasebnici in ne mediju. To je Maja Čakarić, samostojna podjetnica, ki dela za portal Oštro pod vodstvom Anuške Delić Zavrl, cenzorke Facebooka in Instagrama. Znano je, da je neposredno povezana z levičarskim aktivizmom.

Denar tudi za srbske vsebine
Nepovratna sredstva so dodelili celo Kulturnemu centru Danilo Kiš iz Ljubljane, ki je v lasti Svetlane Slapšak in Biljane Žikić, in sicer za radijsko oddajo v srbskem jeziku z naslovom Kontrola leta 2024. Nadalje bo 4.283 evrov prejela nevladna organizacija Asociacija z Metelkove 6 v Ljubljani.

Svetlana Slapšak (Foto: Nova24TV)

Podrobnejši pregled prejemnikov javnega denarja kaže, da je ministrstvo denar nedvomno delilo po predhodnih pogovorih. Na to nakazujejo posamezni nenatančni podatki v nazivih prijaviteljev, ki niso enaki kot v Poslovnem registru Slovenije. Nekateri podatkov v Ajpesovih bazah sploh nimajo urejenih, pri nekaterih celo ni mogoče vedeti, kdo je njihov zastopnik. Vsak resen “razdeljevalec” javnega denarja tega ne bi prezrl, razen če so stvari dogovorjene vnaprej, kar pa v tovrstnih primerih po zakonu ni dovoljeno.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine