16.5 C
Ljubljana
sobota, 4 maja, 2024

(VIDEO) Poslanec SDS Tomaž Lisec: “Kmeta in njegovo delo marsikdo jemlje kot nekaj samoumevnega”

Piše: Domen Mezeg (nova24tv.si)

Danes bo v DZ izredna seja o položaju slovenskih kmetov. V SDS menijo, da jim Golobova vlada močno omejuje dejavnosti, posledično pa ohranjanje slovenske krajine. Poslanec SDS Tomaž Lisec: “Kmeta in njegovo delo marsikdo jemlje kot nekaj samoumevnega. A predvsem v času koronaepidemije in v času vojne v Ukrajini, smo lahko videli in vidimo, da hrana ni proizvod, ki je vedno dosegljiv. Gre namreč za strateško surovino.”  

V SDS so prepričani, da je aktualna vladna koalicija zadnje leto sprejela številne predloge, ki močno škodujejo slovenskemu kmetu. Prav tako menijo, da ukrepi niso oblikovani v sodelovanju s kmeti in še manj narejeni zanje. Ukrepi naj bi med drugim tudi ogrožali doseganje okoljskih ciljev, povzročali zaraščanje kmetij, silili kmete v opuščanje kmetovanja, spodbujali širjenje zveri ter invazivnih tujerodnih vrst, poroča STA.

Hkrati so v SDS prepričani, da želi vlada dodatno finančno obremeniti kmeta. V največji stranki opozicije še menijo, da je nujno potrebno pomagati kmetijstvu ter skupaj s sektorjem sodelovati pri načrtovanju ukrepov in zakonodaje. Na današnji izredni seji nameravajo predlagati več priporočil, tudi zmanjšanje obsega Nature 2000, omejitev števila primerkov posameznih zveri in divjadi na nosilno kapaciteto okolja, zaščito najboljših zemljišč za kmetovanje ter uvedbo indeksacije neposrednih plačil.

 

Predstavniki odbora DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so včeraj vsa navedena priporočila zavrnili. Poslanec SDS Tomaž Lisec“Poslanci koalicije so bili proti podpori mladinskemu svetovnemu tekmovanju v čebelarstvu. Tudi nismo mi pripravili rebalansa proračuna za leto 2023, ki predvideva kar deset milijonov manj za področje razvoja podeželja.” Kot je še dejal, v SDS ne nosijo krivde za to, da ni bil sprejet amandma pri Zakonu o gospodarski pomoči glede energentov.

Iz zakona je namreč vlada izpustila 50 tisoč kmetov, ki nimajo statusa pravnih oseb. Vlado je tudi pozval, da naj Po mnenju Lisca se SDS marsikaj lažno očita. Kot še opozarja, pa je med drugim prav Zakon o zaščiti živali spodbudil kmete, da so prišli s traktorji v Ljubljano. Tega zakona niso pisali v poslanski skupini SDS. V opozicijski stranki ravno tako ne podpirajo policijskega preverjanja kmetov, niti niso bili krivi za fiasko z odkupom pšenice. Lisec je poudaril, da vlada ignorira predloge opozicije.

“Pozivali smo vlado, da nasprotuje sprejetju predloga uredbe EU parlamenta o rabi fitofarmacevtskih sredstev”
Med drugim so vlado še pozvali, da naj okoljske ukrepe iz strateškega načrta skupne kmetijske politike, izvede na kmetu dostopen, uporaben in izvedljiv ter trajnosten način. Lisec: “Pozivali smo vlado, da ne uvaja novih davčnih bremen ter zagotovi, da bodo plačila z območij z omejenimi možnostmi, v celoti izvzeta iz plačila dohodnine. Pozivali smo vlado, da vsa neposredna plačila in nastala sredstva v kmetijstvu uskladi z inflacijo. Pozivali smo vlado, da nasprotuje sprejetju predloga uredbe EU parlamenta in Sveta o trajnostni rabi fitofarmacevtskih sredstev.” 

Ljubljana, Trg republike. Protestni shod kmetov v središču prestolnice, ki od vlade zahtevajo zaščito in več razumevanja za položaj slovenskega kmeta. (Foto: STA)

Prav tako so vlado pozivali, da uredi verige preskrbe s hrano in zagotovi pravične cene za kmete. “Spoštovani kmetje, vlada in koalicija pa vam ob tem sporočata: na kmetijstvu ni problemov oziroma se rešujejo. Sami kmetje pa verjetno najbolje vedo, da temu ni tako!” Prav tako si je vlada po navedbah Lisca, na včerajšnjem odboru privoščila zaničevanje dela vseh bivših ministrov za kmetijstvo in zaničevanje kmetov. Dejstvo pa je, da je zadnja vlada Janeza Janše, navkljub zdravstveni krizi in predsedovanja Svetu EU, sprejela veliko število koristnih rešitev. “Nismo vsega rešili, a za razliko od te vlade na področju kmetijstva, nismo delali škode.” 

Oblast se obnaša kot fevdalec: nad kmete s policijskim terorjem!

Poslanec SDS je opozoril, da vlada veliko govori, zelo malo pa naredi. V nadaljevanju je naštel nekaj slabih ukrepov aktualne vlade: dodatna 50 odstotna obdavčitev plačil OMD (območja z omejenimi dejavniki, v hribovitih in goratih predelih itd.), sprejela je slabe smernice skupne kmetijske politike do leta 2027 (kar se že kaže v zamiku začetka izplačevanja izplačil), vlada uničuje kmetijstvo na območju Nature 2000 (širi področje in zaostruje režim, vlada pa bi tam postavila sončne elektrarne), policijsko preverjanje/pritisk na kmete (ali se bodo udeležili protestov, medtem ko se v primeru neprijavljenih petkovih protestov ni preverjalo, kaj se bo dogajalo).

 

Lisec je izpostavil tudi komično situacijo okoli odstrela medvedov (čeprav se je minister Uroš Brežan hvalevredno zoperstavil), imamo tudi fiasko glede košarice živil, ko resorna ministrica in premier slovenskemu potrošniku ne znata podati odgovora, zakaj so cene tudi do 30 odstotkov višje, kot so bile v košarici živil, obenem pa vladna stran neresnično navaja, da so se cene živil zmanjšale. Vlada prav tako ne sodeluje s kmečkimi organizacijami, pripravljajo pa se tudi novi negativni ukrepi za področje kmetijstva. Sedež Slovenskih državnih gozdov, naj bi se selil iz Kočevja (sedeža slovenskega gozdarstva), v bližino Ljubljane. V javnost prihajajo zgodbe o prekinjanju kriminalističnih preiskav na dotičnem podjetju.

“Vlada se izogiba dolgotrajni oskrbi slovenskega kmetijstva, ga slabi in z ukrepi pripravlja na evtanazijo!”

“Vlada skrbi, da tisti, ki so v tujino prodajali dober slovenski les, ne bodo deležni prave kazni.” Poudaril je, da vlada s svojimi ukrepi duši slovensko samooskrbo. “Dejstvo je, da je očitno slovenski kmet razredni sovražnik trenutne vlade!” še meni Lisec. V vladnih vrstah namreč obstaja prepričanje, da kmetje nimajo pravice protestirati in prihajati v Ljubljano, in da naj zgolj pridno delajo, da bi jim država naprtila dodatno delo in nove obremenitve. Lisec: “Vlada se očitno tudi na tem področju izogiba dolgotrajni oskrbi slovenskega kmetijstva, ga slabi in z ukrepi pripravlja na evtanazijo!” 

“Dejstvo pa je, da imamo prvič v zgodovini Slovenije vlado, ki v koalicijski pogodbi nima poglavja o kmetijstvu. Področju je namenjenih zgolj nekaj vrstic.” To po njegovem ni presenečenje, če je kmetijsko politiko že v predvolilnih soočenjih predstavil aktualni predsednik vlade Robert Golob, ki se je zavzel za omejitev konzumacije mesa, da bi se na takšen način uredilo problem pomanjkanja krmil za živino.

“Pred leti nas je bilo strah naravnih nesreč, sedaj pa nas je strah besed in dejanj vlade Roberta Goloba!”

Izpostavil je tudi besede nekega kmeta: “Pred leti nas je bilo strah naravnih nesreč, sedaj pa nas je strah besed in dejanj vlade Roberta Goloba.” Lisec je na seji izpostavil tudi nekaj statističnih podatkov s področja kmetijstva. Leta 2020 se je s kmetijstvom ukvarjalo osem odstotkov kmetijskih gospodarstev manj kot leta 2010. V primerjavi s popisom leta 2010, se je število kmetijskih gospodarstev s travniki in pašniki zmanjšalo za šest odstotkov. V primerjavi z letom 2010, se je število kmetijskih gospodarstev s trajnimi nasadi, zmanjšalo za 13 odstotkov, število vinogradov za 13 odstotkov itd. “Skratka, ocene so slabe,” je misel strnil Lisec.

Vladna stran se izgovarja, da je zanjo samooskrba pomembna in izvaja različne ukrepe in se izgovarjala na direktive EU, kar je pomembno za pridobitev 1,8 milijarde evrov sredstev. V prihodnosti prav tako nameravajo uvajati individualni pristop do posameznega kmetijskega gospodarstva. Kot so še dejali, se zavedajo, da lahko Natura 2000 povzroči težave posameznih kmetijam, kakršnih je med 50 in 100 na teh območjih. Prav ta problem nameravajo reševati individualno (od kmetije do kmetije). Vlada je dolžna upoštevati okoljske politike, ki so vezane na financiranje EU. Vlada naj bi si ukrepe povezane z evropskimi predpisi, želela čim bolj poenostaviti.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine