12.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 20 maja, 2024

Primer Jaklič: Modrovanje nekaterih pravnikov in predsednice državnega zbora na pamet in brez osnove

Piše: Vida Kocjan

Ddr. Klemen Jaklič, prvi slovenski ustavni sodnik z dvojnim doktoratom, je že ves čas trn v peti tranzicijski levici, poskusi njegovega medijskega umora, zdaj tudi v tranzicijski levici in globoki državi naklonjenih medijih trajajo že več let. Tako je tudi v zdajšnji akciji, ki je tako medijsko kot levičarsko politično povsem usklajena, je pa brez osnove. Da je temu tako, pritrjuje tudi starosta slovenskega ustavnega prava in nekdanji predsednik ustavnega sodišča dr. Ernest Petrič.

Usklajenem in politično motiviranem napadu levičarjev na ustavnega sodnika ddr. Klemna Jakliča kar ni videti konca. Tokrat se je začelo z nekaterimi levimi mediji in nato dramatičnim pozivom predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, naj Jaklič kot ustavni sodnik »nemudoma odstopi«. Kot razlog je navedla, da je imel svoj s. p., kar po njeno zakon ne dovoljuje. Ko se je v vsega nekaj urah izkazalo, da Klakočar Zupančičeva ne pozna zakonodaje in brca v temo, se je potuhnila in umaknila. Po približno 14 dneh pa se je spet oglasila. Tokrat se gre globoka država podajanje žogice s Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK), vse skupaj pa je le prozoren blef. Klakočar Zupančičeva je sprva zadevo »Jaklič« domnevno predala KPK. Ti so nato sporočili, da na to nimajo vpliva. In danes Klakočar Zupančičeva spet razglaša, da je »za presojanje v zadevi Jaklič kot strokovni organ pristojna KPK«.

Gre za popolno sprenevedanje. V primeru Jaklič ni bilo prav nič narobe.

Žalostno pa je, da se v bran ustavnemu sodniku Jakliču niso postavili niti vsi ustavni sodniki, tudi predsednik ustavnega sodišča Matej Acetto ne. Nadalje je pet sodnic in sodnikov v vmesnem času modrovalo in zasejalo dvom z izjavami o nedorečenosti zakona o ustavnem sodišču glede nezdružljivosti dejavnosti s funkcijo ustavnega sodnika, predlagali so dopolnitev zakona.

Da so stvari jasne, pa so sporočili ustavni sodniki Marko Šorli, Rok Svetlič in Klemen Jaklič. Ogradili so se od izjave ostalih petih sodnic in sodnikov. Zapisali so, da izjava peterice ne bo prispevala k varovanju neodvisnosti, legitimnosti in ugleda sodišča. Temu je v pogovoru za Radio Ognjišče pritrdil tudi nekdanji predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič.

O ustavnem sodniku Klemenu Jakliču in njegovem pedagoškem delu na univerzi je Petrič dejal: »Zakon o ustavnem sodišču je popolnoma jasen!« Glede pridobitne dejavnosti govori o izjemah, kot sta pedagoško delo in raziskovalno delo na univerzi. Dodal je, da je pravna norma jasna. Načina pa zakon ne določa: ali s podjemno pogodbo ali z avtorsko pogodbo ali z s.p.-jem.

Petrič se je dotaknil tudi odziva predsednice državnega zbora Klakočar Zupančičeve, ki bi se morala poučiti, kaj pravi zakon in ne bi prišlo do tega, kar imamo zdaj. »Rezultat tega je, dodatno krnjenje avtoritete in ugleda ustavnega sodišča.« Petrič meni, da je potrebno žogo umiriti. »Če kdo resno misli, da je treba zakon o ustavnem sodišču dopolniti (to je stvar zakonodajne veje oblasti), to pravico ima. Ampak delati iz tega sedaj nek problem in vključevati v to protikorupcijsko komisijo. To je popolnoma zgrešeno!«

Petrič je še dodal, da sodniki ustavnega sodišča uživajo imuniteto. Ne da se jih zamenjati, ko nekomu niso všeč.

Glede ustavnega sodišča pa je poudaril, da je funkcija tega, da varuje državo pred zlorabami večine in da ščiti človekove pravice posameznika. Petrič ocenjuje, da ustavno sodišče v zadnjem času pozablja na to svojo funkcijo. Izjavo petih sodnic in sodnikov, ki so v javnost poslali dvoumno sporočilo, pa je Petrič ocenil, da so ti za potrebe medijev povedali to, kar želi slišati vodilni del politike.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine