20.9 C
Ljubljana
nedelja, 26 maja, 2024

Premier Golob sprejel svojce žrtev vojne za Slovenijo – in čvekal traparije!

Piše: G. B. 

Da se premier Robert Golob pri temah, povezanih s slovensko osamosvojitvijo, ne znajde najbolje, dokazuje tudi današnji sprejem za svojce žrtev vojne za Slovenijo na Brdu pri Kranju. Ob tem je bil sprejem tudi za obrambno varnostne strukture in predstavnike veteranskih organizacij. 

Premier Golob je očitno precej improviziral pri govoru, vsaj glede na vsebino. Vsak, ki ima vsaj malo pojma o slovenskem osamosvajanju, je hitro uganil, da se je predsednik slovenske vlade znašel na tankem ledu in začel dobesedno čvekati traparije, ob katerih bi morali veterani vojne za Slovenijo zardevati, če bi imeli kaj ponosa.  Golob je namreč v nagovoru izpostavil, da je duh solidarnosti izpred več kot 30 let še vedno prisoten, vsem pa je zaželel tudi, da bi v novo leto vstopili še bolj povezani. Spomnil je med drugim, da prihajamo v čas v letu, ki je za mnoge od nas čaroben. “In je bil čaroben, ko smo se pripravljali na plebiscit. A nekateri ste morali plačati za to najvišjo ceno. Za vse nas. Zato je pomembno, da ste v središču naše pozornosti v času, ki je čaroben,” je zbrane svojce padlih v vojni za Slovenijo nagovoril Golob.

No, v nadaljevanju je skušal svoj vtis popraviti, češ nismo pozabili na vas.  “Vaše žrtve bodo ostale za vedno zapisane v našem spominu. Ne le narodne, tudi osebne,” je izpostavil. Dal je tudi javno zavezo, da če se bo v prihodnosti pokazalo, da je treba še opozarjati na ta čas pred več kot 30 let, da “so vse strukture pripravljene, da se z vami pogovarjajo in najdejo rešitve, s katerimi se vam lahko oddolžimo za žrtve”. “Slovenija je danes varna država v vedno bolj nevarnem svetu,” je zatrdil premier. Varna je tudi zato, ker lahko temelji svojo varnost v usposobljenih in vedno bolj opremljenih policiji in vojski. “Varnost je na prvem mestu med prioritetami te vlade,” je zagotovil pripadnikom obrambno-varnostnih struktur in dodal, da so to upoštevali tudi v proračunu. No, tu se je spet grdo zlagal, saj je prav njegova vlada poskrbela za odstranitev ograje na meji, ob tem je politično zlorabil policijo, kar je razkrila nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar.

Golob je izpostavil čut solidarnosti in enotnosti, ki sta bila izkazana pred 33 leti. “Imamo opravka z drugimi izzivi, a čut solidarnosti ostaja isti. Zahvala vsem, ki pri tem sodelujejo in nas navdihujejo, da ne pozabimo, kaj je v življenju najpomembnejše,” je povedal. Ob tem, ko je zbranim zaželel mirne prihajajoče praznične dni, pa si je zaželel tudi, da bi v novo leto vstopili še bolj povezani okoli skupnih, pozitivnih vrednot in skupaj za dobro naše domovine.

No, kar se tiče solidarnosti in enotnosti, je res, da je narod enotno glasoval na plebiscitu, dejstvo pa je, da politične enotnosti ni bilo, saj je želel tedanji predsednik predsedstva RS Milan Kučan plebiscit izvesti šele spomladi, za izvedbo 23. decembra 1990 pa je Demosu postavil ostre pogoje, seveda preko tedanjih opozicijskih strank. Stopnja solidarnosti s koalicijo Demos pa celo v času vojne za Slovenijo ni bila ravno visoka.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine