7.9 C
Ljubljana
četrtek, 28 marca, 2024

Nadkoalicijska Levica stiska vlado in njenega predsednika za “prašnike”: kljub odporu koalicije vsiljuje odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, v nasprotnem primeru ne bo podprla proračuna

Koalicijske partnerice so ob današnjem predlogu Levice poudarile, da načeloma podpirajo ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, vendar pa so kritične do soliranja te stranke. Predlog je nastal tudi brez sodelovanja ministrstva. Ostre so do grožnje Levice, da bo v primeru nesprejetja tega predloga glasovala proti proračunu.

 

V SD bodo predlog Levice pregledali z vso resnostjo, je napovedal vodja poslanske skupine Matjaž Han. V stranki se z osnovno idejo strinjajo, saj so predlagali vključitev zaveze o ukinitvi dopolnilnega zavarovanja v koalicijsko pogodbo. Zdaj pa bo po Hanovih besedah treba dobro delati, da bo zakon sprejet.

“Zdravstvo je tako pomembna tema, da si ne zasluži nobenega pogojevanja katerekoli stranke,” pa je komentiral napoved Levice o koncu sodelovanja s koalicijo, če ta predloga ne bo podprla. Po njegovi oceni gre za zahtevno materijo, kjer bodo morali vključno z Levico prisluhniti tako strokovnim kot političnim argumentom.

“Zelo napak pa bi bilo reči, da ob ukinitvi dopolnilnega zavarovanja ljudje ne bi več plačevali prispevka. Prispevek bo ostal, treba ga bo bolj na pošten način pobirati,” je še dejal Han. Ocenjuje tudi, da dvig premije dopolnilnega zavarovanja v zadnjih mesecih zdravstvenim zavarovalnicam ni pomagal pri njihovih argumentih. Han še pričakuje, da bo to tudi tema koalicijskega sestanka pred četrtkovo sejo vlade, prvo po počitnicah.

Tudi v SMC načeloma podpirajo ukinitev dopolnilnega zavarovanja. Je pa po besedah vodje poslanske skupine Igorja Zorčiča ta tema tako pomembna, da bi morala nastajati v sodelovanju z ministrstvom za zdravje, ki ima vpogled v dogajanje v zdravstvu in podatke o posledicah teh sprememb. “Dvomim, da bi lahko bil predlog Levice, sploh ob pogojevanju, ustrezen in bi rešil to vprašanje,” je dejal Zorčič. Opozoril je, da so finančne posledice ukinitve tega zavarovanja velike, preko 500 milijonov evrov, zato je na mestu, da je predlog čim širše usklajen.

“Samo po sebi pa je tudi zgovorno, da je Levica predlog najprej predstavila na novinarski konferenci, šele nato koaliciji,” je ocenil Zorčič. Prav tako se po navedbah SMC delovna skupina na področju zdravstva z Levico sploh še ni sestala. Če je Levica predlog zakona prepisala morda iz predloga v prejšnjem mandatu, je morda celo dober, je ugotavljal Zorčič, obenem pa spomnil, da tudi tedaj ni bilo podpore zakonu.

Na grožnjo Levice v povezavi s podporo proračunu pa je Zorčič odgovoril s pričakovanjem, da bodo v Levici pretehtali in bodo na koncu morali nekako odigrati svojo vlogo s koalicijo v korist proračuna. Takšne akcije, kot je današnja, po Zorčičevi oceni potrjujejo njegovo izjavo v začetku sodelovanja s to stranko, da je šlo za prisilno poroko.

V SAB so že pred volitvami povedali, da bi moralo biti dopolnilno zdravstveno zavarovanje del obveznega zavarovanja. Sami bi sicer predlagali uvedbo dopolnilnega zavarovanja v obliki, da bi zavarovalnice lahko ponujale nadstandard, ne pa storitev, ki bi morala biti del obveznega zavarovanja.

V SAB si želijo, da bi zaveze iz koalicijskega sporazuma uresničevali s koalicijskimi partnerji (in Levico), tako pa “smo znova priča soliranju Levice”. Zakonsko rešitev o tako pomembni stvari bi morala po njihovem prepričanju vložiti vlada, ne zgolj ena stranka. Ob tem so dodali, da pogrešajo konkretne ukrepe ministra za zdravje tudi za skrajšanje čakalnih vrst. “Upamo, da jih bomo jeseni tudi dobili na mizo, saj je to eden največjih izzivov te koalicije in vlade,” so navedli v SAB.

Tudi iz DeSUS so sporočili, da se s predlogom Levice predhodno niso seznanili in so za to zjutraj izvedeli iz medijev, zato se do predloga ni mogla opredeliti. “Zelo neobičajno je, da o reševanju tako pomembnih vprašanj v koaliciji prej izvemo iz medijev, namesto, da bi nam jih predstavil predlagatelj. Še bolj pa bode v oči to, da Levica skače v zelje pristojnemu ministrstvu, ki se intenzivno ukvarja s to problematiko in pripravlja ustrezne analize ter možne rešitve,” so navedli v DeSUS

Spomnili so, da naj bi vlada ta predlog imela na mizi junija prihodnje leto. V DeSUS pričakujejo, da bodo, kot zagotavlja pristojni minister, te rešitve strokovne in premišljene, ne pa ad-hoc akcije.

V LMŠ se na predlog Levice za zdaj niso odzvali.

Predlog Levice za prenos zdravstvenega zavarovanja predvideva dvig prispevne stopnje za eno odstotno točko za zaposlene in pokojninsko blagajno ter dvig za 1,6 odstotne točke za delodajalce. Za samozaposlene je predviden dvig prispevne stopnje za dve odstotni točki. Levica bo predlog v DZ vložila do konca septembra, do takrat pa napoveduje usklajevanje s koalicijskimi partnerji. Njihova podpora bo temelj nadaljnjega sodelovanja med vlado in Levico.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine