22.6 C
Ljubljana
nedelja, 19 maja, 2024

Na čarobni prostrani Kras in v mistične gričevnate Brkine

Piše: Lea Kalc Furlanič

»Spoznajte osupljiva naravna čudesa, pristno krajino in edinstveno, tisočletno ustvarjanje kraškega človeka …,« je strnjen opis za turistično destinacijo Kras in Brkini. In res, ni treba veliko besed, saj ti dve prelepi pokrajini s svojo podobo, tradicijo in ponudbo govorita sami zase.

Kras zaznamujejo kamen, lipicanci, teran, kraški pršut, podzemne jame in mila pokrajina. Gričevnate Brkine pa vonj po sladkih jabolkih in slivah, cerkvice, živina na pašnikih, svež zrak in prijazni ljudje. Da o kulturni dediščini obeh pokrajin niti ne govorimo, ogromno je je, treba ji je le slediti s srcem in spoštovanjem do trdega dela naših prednikov, ki so jo ustvarili v tako skromnih razmerah. Kras je namreč kamnit, Brkini pa slabše dostopni. Pokrajini se mistično prepletata druga z drugo, zato je preživljanje dopusta tam izjemno doživetje, polno posebnih znamenitosti in zelo primerno za zmerno rekreacijo.

Ponudbo so nadgradili in razširili

Kobilarna Lipica, Škocjanske jame, Štanjel, teran in pršut so prve štiri točke, na katere najprej pomislimo, ko je govor o Krasu. A nič več. Lokalni prebivalci in turistični delavci so jih v zadnjih letih namreč nadgradili in razširili ter zasnovali veliko kakovostne ponudbe.

Tako je v Lipici poleg lipicancev na ogled še obnovljena kulturna dediščina posestva, ki slavi 440 let obstoja, pa obnovljen hotel Maestoso ter muzej, galerija, delavnice, kočije, vrhunska kulinarika, mala romarska pot in še kaj. V Parku Škocjanske jame pa poleg ogleda jam še številne učne in rekreacijske poti, žuboreča reka Reka, gostinska in namestitvena ponudba. Štanjel je posebna zgodba, mestece in grad obnavljajo, v Štanjelu dobi obiskovalec vtis, kot bi bil v pravljici, okoli njega pa je še marsikaj zanimivega, od arheoloških gradišč do podzemnih jam, rojstne vasi znanega arhitekta Fabianija ipd. Tam blizu so slikovite vasice, kot je Tomačevica, ki vabijo tako z luksuznimi namestitvami kot s kulinariko.

Kras je prepreden s kraškimi pojavi in suhimi zidovi, pravijo, da je slednjih na Krasu toliko kilometrov, kolikor je dolg Kitajski zid. Nekaj zanesenjakov s slovenske in italijanske strani Krasa jih obnavlja in uči obnavljati, tehnika kraške suhe gradnje je po njihovi zaslugi vpisana na Unescov seznam. Če ostanemo pri kamnu, je na Krasu kar nekaj kamnosekov, ki jih je vredno obiskati in si ogledati njihovo delo. Tako je denimo pri Jerneju Bortolatu v Pliskovici, ki pripravlja oglede, delavnice. Na sploh je Pliskovica zanimiva tudi po svojem mladinskem hotelu, pravzaprav obnovljeni stari kmečki hiši. V njeni bližini so Kosovelje, bogate s pohodnimi potmi ob obnovljenih kraških kalih in še kaj. Kogar pa zanima mistika staroselcev, ga Boris Čok iz Lokve popelje na njihove svete kraje, ki so pravzaprav naravni oltarji. V Lokvi je tudi znameniti vojaški muzej, lastnik in zbiratelj ter raziskovalec Srečko Rože je nezamenljiv vodnik po svojih bogatih zbirkah.

V neposredni bližini Sežane je še en muzej, to je Živi muzej Krasa, ki je neprecenljiva zakladnica kraških pojavov. Na več kot 700 hektarjih predstavlja naravno in kulturno dediščino značilnega Krasa, je edinstveno naravno, ekološko pomembno območje, izbrano za najboljšo tematsko pot v Sloveniji.

Kdor se rad sprehaja po naravi in jo opazuje, bo to svoje veselje lahko doživel v Mitskem parku Rodik, očem nevidni mitski krajini, kjer je ljudsko ustno izročilo ohranjeno v materialni podobi …

Brkini – zelena oaza stran od ponorelega sveta

Narava se je prav prijazno poigrala, ko je na rob kamnitega Krasa nanizala zelene in zelo rodovitne griče. To so Brkini, čudoviti svet sadovnjakov in neskončnih travnikov. Vedute jemljejo dih. Skorajda na vsakem vrhu griča stoji bela cerkvica in prebuja romantična občutja. To so kraji, kamor lahko človek pobegne iz ponorelega sveta. Tam je najti, kot smo omenili, brkinsko sadje, iz katerega izdelujejo slastne jedi, sok in žganje, pa obilo dobre jedače v domačih gostilnah. Nastanitve so pri zasebnikih, dobrodošli so tudi avtodomarji, kolesarji in pohodniki, manj motoristi, ki uničujejo makadamske poti.

Destinacija Kras in Brkini zajema štiri občine: komensko, sežansko, divaško in hrpeljsko-kozinsko. Kakor nam je dejala Katja Kralj iz skupnega turističnega združenja vseh štirih občin, je letos turistični obisk na destinaciji Kras-Brkini veliko boljši kot prejšnji dve leti, vendar vseeno slabši kot leta 2019, ko je bil rekorden. Le v občini Komen so zabeležili  za 53 odstotkov višji obisk turistov kot leta 2019.

 

Kraljeva je še dejala, da v letošnji turistični kampanji dajejo v ospredje najmočnejše razloge za obisk destinacije: »To so naše top znamenitosti (Park Škocjanske jame, Kobilarna Lipica, Štanjel, Živi muzej Krasa in Mitski park) ter privlačna doživetja (opis najdete na spletni strani Visit Kras), imenujemo jih Kraljevsko doživetje Krasa, Živi kamen in divji okusi, Kras Masterclass, Skrivnosti Škocjanskih jam, Skozi Štanjel, skozi čas, V korak s Kosovelom in še katerega.« Ob tem še omeni, da so v letošnjem letu aktivirali tudi nov produkt – digitalizirano kolesarsko aplikacijo Pot kamna v treh etapah, ki spodbuja večdnevno bivanje in kjer so digitalizirane tri enote kulturne dediščine, značilne za območje Krasa in Brkinov: kraška domačija – Slamčeva domačija v Pliskovici, veščina suhozidne graditve in gradišče Ajdovščina nad Rodikom.

Sicer pa na Krasu in v Brkinih prevladujejo manjše turistične namestitve, butični hoteli, turistične kmetije, apartmaji in zasebne sobe … Naštete znamenitosti in dogodki so le delček bogatega kraško-brkinskega turističnega mozaika.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine