Piše: C. R.
Novica, ki smo jo lahko pričakovali. Slovenija za razliko od večine evropskih držav ne ustavlja postopkov obravnave prošenj za mednarodno zaščito. Bo pa v konkretnih postopkih z državljani Sirije ponovno preučila spremenjene razmere in nova dejstva, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka, je danes sporočilo notranje ministrstvo.
Po padcu dolgoletnega režima sirskega predsednika Bašarja al Asada minuli konec tedna je več držav, med njimi Nemčija in Avstrija, javilo, da začasno ustavljajo obravnave prošenj za azil sirskih državljanov.
Evropska komisija je v torek poudarila, da morajo države članice EU pri obravnavi prošenj za azil upoštevati pravila EU. Vsako prošnjo je treba obravnavati posebej, pri čemer pa pravila EU omogočajo tudi preložitev obravnave.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je danes na seji odbora DZ za zunanjo politiko dejala, da si pri tem vprašanju želi enotnega pristopa v EU. Izpostavila je tudi majhno število podeljenih azilov Sircem v Sloveniji.
Iz podatkov Eurostata je med drugim razvidno, da je Slovenija lani sirskim državljanom odobrila 30, v letu pred tem pa 15 prošenj za mednarodno zaščito.
Iz podatkov slovenskega notranjega ministrstva pa med drugim izhaja, da Sirci še vedno prednjačijo med migranti, ki nezakonito prestopijo mejo – v prvih desetih mesecih leta jih je bilo več kot 14.000.
Letos je bilo do decembra vloženih 184 prošenj Sircev za mednarodno zaščito. Lani so jih skupno vložili 48, predlani pa 43, še izhaja iz podatkov, objavljenih na spletni strani vlade.
Na ministrstvu za notranje zadeve dodajajo, pozorno spremljajo razvoj dogodkov v Siriji in ravnanja držav članic. V luči dogajanja je, kot so spomnili, policija tudi poostrila nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko ter izravnalne ukrepe v notranjosti države z namenom boja proti terorizmu in preprečevanja nezakonitih migracij.