10.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 6 maja, 2024

In memoriam: Ive A. Stanič (1939-2022)

Piše: G. B. 

“Potrebno je razumeti, da so bili v dogodkih na Dražgošah že vključeni elementi revolucije, saj partizanom ni šlo toliko za zmago nad Nemci, kot za poboj domačinov in uničenje celotne vasi. Partizani so kmečkim in vernim Slovencem vse bolj dali vedeti, da Nemci bodo prej ali slej odšli, »notranji sovražniki« pa bodo ostali, zato jih je treba čim prej in čim več pravočasno »pospraviti«. In tu na tej točki je slovenski narod najbolj razdeljen: slovenska tranzicijska levica govori o NOB, demokrati iz slovenske pomladi govorijo o revoluciji. Zato spet in ponovno poudarjam: če bi slovenska partija organizirala odpor izključno samo proti okupatorju, jim nihče ne bi nasprotoval. Dogodki, povezani z begom in opustitvijo 41 domačinov nemškemu okupatorju, pa ne morejo biti dejanja, zavoljo katerih je takratne dogodke vredno častiti in pred njimi padati na kolena.”

Zgornje besede je pred sedmimi leti objavil Ive A. Stanič, glasbeni in šahovski pedagog, sicer pa ljubiteljski zgodovinar, ki je izdal tudi več knjig. Zadnja leta je preživel v domu starejših v Kočevju, sicer pa je prebival v Kočevski Reki. In ves čas pošiljal svoje odzive različnim medijem. Prejšnji teden se je za vedno poslovil s tega sveta.

Ive A. Stanič je kot ljubiteljski zgodovinar izdal več knjig. Biciklisti, Proti, V čigavem imenu, Kočevski proces – to je izbor nekaterih od knjig ustvarjalnega kočevskega publicista, ki se je v zgodovino tega kraja zapisal kot vodja zbora DoReMi – tudi o tem segmentu svojega poklicnega dela je izdal knjigo. Bil je aktiven tudi v Forumu za pravice otrok do obeh staršev oz. prizadetih očetov.

Gospoda Staniča se s hvaležnostjo spominjamo tudi v uredništvu tednika Demokracija, saj je za naš tednik redno pisal pisma, ki smo jih tudi objavili. Naj počiva v miru.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine