19.9 C
Ljubljana
nedelja, 26 maja, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Golobova vlada zaradi arogance in levičarske pristranosti odgovorna za propad socialnega dialoga

Piše: Vida Kocjan

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je bil ustanovljen 25. aprila 1994, Njegova tridesetletnica pa je v senci ene največjih kriz socialnega dialoga doslej. Tripartitni socialni dialog se je v času te vlade namreč znašel v hudi krizi. Na potezi je vlada, ki pa samo veliko govorijo in še več obljublja, naredi pa bore malo. Takšna je tudi bilanca njihovega dveletnega (ne)dela.

ESS je v treh desetletjih pomembno pripomogel k uspešni implementacijo ekonomskih in socialnih reform v procesih tranzicije, k vključevanju v EU in v mednarodni ekonomski prostor. Področja delovanja ESS so sklepanje socialnega sporazuma, socialne pravice in pravice iz obveznega zavarovanja, problemi zaposlovanja in delovnih razmerij, sistem kolektivnega dogovarjanja, cene in davki, ekonomski sistem in ekonomska politika, pravna varnost, sodelovanje z Mednarodno organizacijo dela in s Svetom Evrope, soupravljanje delavcev, sindikalne pravice in svoboščine ter druge zadeve, ki se nanašajo na področje ekonomsko-socialnih zadev.

Še nikoli tako slabo kot zdaj

Socialni dialog v času samostojne Slovenije ni bil nikoli idiličen. ESS sestavljajo predstavniki sindikatov, delojemalcev in vlade, vsak z drugačnimi pričakovanji in izzivi. Bili so tudi različno zahtevni časi, nekateri tudi krizni. Vendar pa tako, kot je zdaj, ni bilo še nikoli.

Za čas pod vladajočo koalicijo Gibanja Svoboda, SD in Levice lahko rečemo, da je v primerjavi z dosedanjimi obdobji skoraj idiličen. Kljub temu socialni dialog ne deluje, četudi je koalicija pred dvema  letoma obljubljala vse kaj drugega. Vse naj bi teklo kot po maslu. Še hitreje od tistega, kar je bilo pričakovano, je napovedoval Robert Golob.

Vlada po svoje, dialoga ni

Dialog pa je nato zelo hitro potihnil. ESS je razpadel sredi julija 2023, ko so delodajalci izstopili iz njega. Kot razlog za izstop so navedli vladne kršitve pravil ESS, med drugim sprejemanje zakonskih predlogov mimo ESS. Tripartitni socialni dialog je tako vse odtlej zamrznjen.

Sindikalna, delodajalska in vladna stran so se na sestanku pri predsedniku vlade Robertu Golobu prejšnji teden dogovorile za pripravo protokola o sodelovanju. Vendar pa je treba protokol šele pripraviti, ko bo ta podpisan, naj bi ESS vnovič zasedal. Po navedbah resornega ministra za delo Luke Mesca bi ESS »lahko zasedal že maja«, kot se je izrazil. Ker je Meščev poudarek na »lahko«, seveda lahko o nadaljnji učinkovitosti vlade pri reševanju socialnega dialoga izrazimo močan dvom.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine