7.9 C
Ljubljana
četrtek, 28 marca, 2024

Če v Sloveniji prevzame oblast Janez Janša, bo konec politične krize

Zadnji večji poskus preprečiti, da bi danes Janez Janša (SDS) tretjič postal predsednik vlade, je bil včerajšnji izstop Mira Cerarja iz SMC. Cerar je to storil, ker je dan prej od Zdravka Počivalška izvedel, da mu nova vladna koalicija SDS, SMC, NSi in DeSUS ne bo prepustila vodenja državnega zbora.

 

A zdi se malo verjetno, da bi Cerar z ostrimi puščicami proti svoji nekdanji stranki, za katero je dejal, da je brez časti in še veliko hudega, lahko dosegel preobrat, onemogočil izvolitev Janše danes in dosegel predčasne volitve čez kakšna dva meseca. Predčasne volitve so cilj, zaradi katerega je januarja odstopil Marjan Šarec in s tem odprl vrata Janši za prevzem oblasti.

Ko je Janša rešitev iz težav
Predčasne volitve bi pomenile, da bi bila država vsaj do poletja v politični krizi in brez prave vlade in vodenja, kar bi bilo glede na zelo verjetno epidemijo koronavirusa, ki nas bo doletela, možne težave z migranti in obetajoče se gospodarske težave za državo precej tvegano, če ne celo nevarno. A čeprav bi to škodilo državi, se Cerar in Šarec še trudita doseči, da bi se Janši zgodilo, kar se je šefu Pozitivne Slovenije (PS) Zoranu Jankoviću, ki so mu po volitvah leta 2012 zmanjkali kar štirje glasovi za izvolitev za šefa vlade. Za izvolitev je nujnih najmanj 46 glasov. Za Jankovića, ki ga je predlagal takratni predsednik Danilo Türk, jih je bilo le 42. Da ne zna šteti do 46, je bilo pozneje slišati nekaj roganja. V Jankovičevi stranki je bila takrat tudi Šarec, pa tudi Alenka Bratušek (SAB). Leta 2012 je padec Jankovića pomenil, da je državni zbor potem izvolil drugega mandatarja: Janeza Janšo.

Položaj je danes drugačen, ker smo že leto in pol po volitvah. Morebiten padec Janše pa bi najbrž vodil v predčasne volitve. Janša bo, tako se zdi, skoraj zanesljivo dobil zeleno luč poslancev za tretjo vlado. Glasovanje bo popoldan, še bolj verjetno pa zvečer. O mandatarju poslanci glasujejo tajno, ne bo torej točnih podatkov, kako so glasovali posamezni poslanci. Če bo Janša izvoljen, še ne bo zavladal državi. Začasno bo nekaj časa vlado še vodil Marjan Šarec s svojimi ministri. Dokler poslanci Janši ne potrdijo še ministrov.

Ministri doslej padli le Drnovšku
To se bo zgodilo v kakšnih dveh tednih. V zgodovini so poslanci najhitreje potrdili ministre 13 dni po izvolitvi mandatarja. Enkrat Janezu Drnovšku in enkrat Janši. Rekordno dolgo pa je ministre iskal Drnovšek leta 1997, ko mu je prvi poskus s SD, DeSUS in SNS celo propadel. Trajalo je kar 49 dni, da je le dobil ekipo v sodelovanju s SLS Marjana Podobnika. Šarec je pred letom in pol ekipo ministrov dobil 27 dni po izvolitvi za mandatarja.

Doslej se še ni zgodilo, da po izvolitvi predsednika vlade poslanci ne bi izvolili še ministrov, za kar zadošča navadna večina. Če se pa zgodi, bo posledica iskanje mandatarja še v drugem in tretjem krogu in če vse to spodleti, bodo predčasne volitve, ki jih poskušata doseči Cerar in Šarec. In še kar nekaj mesecev nestabilnosti in politične krize.

Peter Jančič, Spletni časopis

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine