13.6 C
Ljubljana
četrtek, 2 maja, 2024

Tivoli: Panojska razstava o Tavčarju in Poljanski dolini

 

Piše: Lucija Kavčič, foto: Polona Avanzo

 

Na Jakopičevem sprehajališču v Tivoliju od začetka septembra stoji panojska razstava Cvetje v jeseni. Razstava fotografij na 80 panojih je nastala v okviru vseslovenskega Tavčarjevega leta in bo na ogled še do 16. oktobra. V njenem prvem delu je predstavljeno življenje in delo Ivana Tavčarja ter njegov dvorec Visoko, v drugem pa Poljanska dolina.

 

V vseslovenskem Tavčarjevem letu je razstava fotografij Cvetje v jeseni na Jakopičevem sprehajališču v ljubljanskem parku Tivoli priložnost za globlje spoznavanje življenja in dediščine dr. Ivana Tavčarja ter posebnosti Poljanske doline, tudi kulturnih in kulinaričnih. Ob njenem odprtju je o Ivanu Tavčarju in njegovem delu govorila dr. Urška Perenič, predsednica programskega odbora Tavčarjevega leta, o raznolikostih Poljanske doline pa župan občine Gorenja vas-Poljane Milan Čadež. Del kulturnega utripa Poljanske doline so predstavili plesalci Folklorne skupine Sovodenj in citrarka Pavlina Šifrar.

 

Drugi del razstave je posvečen Poljanski dolini, ki jo je dr. Ivan Tavčar slikovito in doživeto opisoval v svojih delih.

 

Osemdeset panojev

 

Fotografska pripoved o Tavčarjevem življenju in Poljanski dolini obsega kar osemdeset panojev in je razdeljena na dva dela. V prvem delu je predstavljen vsestranski Ivan Tavčar, ki ni bil samo pisatelj, pač pa v svojem času tudi priznan odvetnik, vpliven politik, izjemno razgledan kulturnik, celo športnik in župan Ljubljane.

Nekatere fotografije iz njegovega življenja so celo prvič razstavljene in jih prej ni bilo mogoče videti nikjer. V prvem delu je predstavljen tudi dvorec Visoko, ki ga je Tavčar kupil takoj po poroki in v katerem sta si z ženo ustvarila dom zunaj Ljubljane, poleg tega pa sta ga uredila tudi kot protokolarno stavbo kot nalašč za različna srečanja. Drugi del razstave se imenuje Ljubezen: za vse življenje in je posvečen Tavčarjevi rodni Poljanski dolini. Sprehajalci se lahko sprehodijo med 40 panoji s panoramskimi fotografijami pokrajine. En sklop je posvečen reki Sori, ob kateri se razvijajo številna kopališča in so ga poimenovali ljubezen do vode, drug sklop je posvečen zgodovini turizma na območju občine, spet drug sklop kreativnosti domačinov, več sklopov je namenjenih naravi. Z dvodelno razstavo so organizatorji Tavčarjevega leta hoteli opozoriti na nerazdružljivo povezanost Tavčarja s Poljansko dolino.

 

Vsestranski Ivan Tavčar

 

Pisatelj, odvetnik in politik Ivan Tavčar (1851–1923) je eden najpomembnejših literarnih ustvarjalcev realizma na Slovenskem in politikov liberalne stranke svojega časa. Ob okrogli obletnici njegove smrti je bilo letošnje leto razglašeno za Tavčarjevo leto. Tavčar je pravo študiral na Dunaju, leta 1884 v Ljubljani odprl odvetniško pisarno in postal odbornik v ljubljanskem mestnem svetu. Politično pot je nadaljeval v kranjskem deželnem zboru, nekaj let je bil tudi državni poslanec. Od leta 1911 do 1921 je bil župan Ljubljane, potem pa je bil izvoljen v ustavodajno skupščino Kraljevine SHS ter postal poverjenik za prehrano v prvi slovenski narodni vladi. Tavčar je bil tudi soustanovitelj ljubljanske mestne hranilnice ter član in podpornik številnih drugih društev. Na svojem posestvu v Poljanski dolini je leta 1897 dal postaviti prvo teniško igrišče v Sloveniji. Bil je predsednik prve slovenske kolesarske organizacije in starosta telovadnega društva Sokol. Slovenci ga najbolje poznamo kot pisatelja – pisca novel, črtic, povesti in romanov, v katerih je osrednja tema življenje v rodni Poljanski dolini. Pisal je vse do pozne starosti; njegov opus obsega več kot 40 del. Med njegova najbolj znana dela sodijo roman Izza kongresa, povest Cvetje v jeseni in zgodovinski roman Visoška kronika.

 

Razstava se dotika tudi izvirnosti, podjetnosti in športnih dosežkov Poljanske doline.

 

 

 

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine