4.4 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

V Italiji so uvedli ostrejše kazni za reševanje migrantov; če bodo ladjarja pri tem dobili drugič, mu lahko vzamejo ladjo

Italijanska vlada je v torek na predlog notranjega ministra Mattea Salvinija sprejela zakonsko uredbo, s katero uvaja visoke kazni za ladje, ki v Sredozemskem morju rešujejo migrante. Sprejem uredbe je Salvini označil za “korak naprej pri zagotavljanju varnosti v državi”.

Uredba med drugim določa denarno kazen v višini od 10.000 do 50.000 evrov za kapitana, lastnika ladje in ladjarja, ki bi brez dovoljenja vplul v italijanske ozemeljske vode, je po seji vlade pojasnil italijanski notranji minister in vodja Lige Salvini.

S tem naj bi nevladne organizacije, ki jih Salvini sicer ni izrecno omenil, odvrnili od reševanja migrantov v Sredozemlju. V primeru ponovitve prekrška namreč predvideva zaplembo ladje.

Da bi uredba stopila v veljavo, jo mora sprejeti še italijanski parlament, v katerem pa imata koalicijski Liga in Gibanje pet zvezd večino.

Uredba poleg tega po poročanju francoske tiskovne agencije AFP uvaja tudi strožje kazni za tiste, ki sodelujejo v protestih in se spopadajo s policijo. Za nošenje mask in druge načine zakrivanja obraza na protestih uvaja kazen dveh do treh let zapora ter denarno kazen v višini od 2000 do 6000 evrov.

Uredba je skladna tako z italijansko kot mednarodno zakonodajo, je poveadl Salvini.

Salvini vse od imenovanja za italijanskega notranjega ministra pred letom dni zagovarja politiko zaprtih pristanišč v Italiji. Zasebnim ladjam, ki na morju rešujejo migrante, ni več dovoljen pristanek v italijanskih pristaniščih.

Število prihodov migrantov v Italijo prek pomorske poti se je v primerjavi z enakim obdobjem lani od začetka letošnjega leta znižalo za 91 odstotkov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine