15.8 C
Ljubljana
petek, 29 marca, 2024

ESČP odločilo: Španija v svoji eksklavi Melilla lahko po prečkanju meje zavrne nezakonite migrante in jih vrne nazaj v Maroko

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je sprejelo odločitev, da lahko Španija v svoji eksklavi Melilla zavrne nezakonite migrante po prečkanju meje in jih vrne nazaj v Maroko. Sodišče je odločilo, da z zavrnitvijo nezakonitega vstopa država ne krši evropske konvencije o človekovih pravicah.

Veliki senat ESČP je s to odločitvijo zavrnil odločitev iz leta 2017, ko je senat ESČP odločil, da skupinsko zavračanje nezakonitih migrantov ni v skladu s konvencijo. Španska vlada je zato tedaj zahtevala, da naj zadevo obravnava tudi veliki senat.

Španija je bila februarja 2015 deležna pritožbe s strani dveh moških z Malija in Slonokoščene obale. V njej sta državi očitala, kako sta poleti 2014 več ur preživela ob mejni ograji med Melillo in Marokom, nato pa sta bila deležna aretacije s strani španske policije in brez izvedenega postopka vrnjena nazaj v Maroko.

Zavedno sta se odločila za nelegalno pot
Pri ESČP so glede danih očitkov v pritožbi pojasnili, da sta se nezakonita migranta sama spravila v situacijo, ki ni v skladu z zakonom, ko sta se odločila, da z drugimi ljudmi splezata na ograjo. Ker se zavedno nista odločila za izbiro legalne poti na poti v Španijo, sta odgovorna, da v Melilli nista bila obravnavana oziroma imela pravne zaščite, so izpostavili pri velikem senatu.

Na sodišču v Strasbourgu se pogosto ukvarjajo s tem, na kakšen način v Evropi obravnavajo migrante, poroča STA. ESČP predstavlja del Sveta Evrope, ki se zavzema za zasledovanje demokratizacije in varovanje človekovih pravic v svojih 47 državah članicah, med pomembnejšimi dokumenti je konvencija o človekovih pravicah.

Hana Murn/Nova24TV

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine