-0.8 C
Ljubljana
petek, 3 januarja, 2025

Troživka, ki se na vse pretege skuša obdržati na oblasti

Piše: dr. Metod Berlec

V ponedeljek je predsednik vlade Robert Golob v državnem zboru odgovarjal na poslanska vprašanja. Pri tem je bil deležen očitkov opozicije, da je njegova vladavina namesto blaginje prinesla »kopico afer, strateških svetov in obljub«. Podpora vladi je nizka, ker se njegove visokoleteče obljube (o reformah) ne izpolnjujejo. Vladajoča koalicija namreč nima nikakršne vizije, kako razviti Slovenijo, kako zagnati nov investicijski cikel, zato se ukvarja predvsem sama s seboj.

Na očitke se je Golob seveda odzval in zatrdil, da je v stiku z domačimi in s tujimi vlagatelji v Sloveniji, od malih in srednjih podjetij do največjih multinacionalk. Vsi naj bi po njegovem pospešeno vlagali v Slovenijo. To pa je daleč od resnice, saj njegova vlada s svojimi ukrepi odganja tuje investitorje. Nekatere sedanje investicije pa so še posledica delovanja prejšnje, Janševe vlade. Vizija je tako po Golobovih besedah spodbujati naložbe, kjer se povečuje dodana vrednost na zaposlenega. Dodal je še, da je vlada obljubila, da bo osvobodila RTV, da se bodo ukinili protikoronski zakonski paketi, na tretjem mestu je bila medijska zakonodaja. »To sem dejal pred volitvami. Ko je bila Svoboda potrjena in smo sestavili koalicijsko pogodbo, smo se dogovarjali, da je to naša odgovornost.« Zatrdil je, da je od obljub ostala le še medijska zakonodaja, ki se bo, kot pravi, rešila v nekaj mesecih.

Pri tem je uporabil novo taktiko (predvolilnih) obljub v slogu: V naslednjem mandatu bomo vse naredili, češ da se v »letu ali dveh ne da resetirati celotne države«. Jo je pa v samih temeljih pošteno ogrozil; ukinili so Urad za demografijo, Muzej slovenske osamosvojitve, odstranili zaščitno ograjo na južni meji, prižgali zeleno luč za nezakonite migrante, podredili medijev in vse tri veje oblasti in še bi lahko naštevali. Pri tem je zatrdil, da bo vse svoje obljube lahko uresničil do leta 2030, saj se po njegovem ne da vsega storiti v nekaj mesecih ali letih. Še vedno naj bi torej računal na zmago na prihodnjih volitvah in na dva vladna mandata. Gre za račune »brez krčmarja«, ki pa jih kljub temu ne smemo podcenjevati, saj Golob s svojo stranko in z vladajočo levo koalicijo dela vse, da bi ostal na oblasti. Že vse od začetka vladavine dela čistke znotraj ministrstev in obračunava tudi s tistimi (npr. z nekdanjo ministrico Tatjano Bobnar in nekdanjim v. d. generalnega direktorja policije Boštjanom Lindavom), ki so domnevno premalo hitro obračunavali z »janšisti«. Hkrati mu je lansko leto uspelo politično povsem podrediti ustavno sodišče (tudi s pomočjo intervencije evropske komisarje Věre Jourove), ki  je nato odpravilo zadržanje sporne novele zakona o RTVS. Sledil je pogrom nad vodstvom tega javnega zavoda in sedaj imamo »osvobojeno RTV«, ki v svojih informativnih oddajah kot suho zlato širi močno pretirana propagandna poročila teroristične organizacije Hamas iz Gaze.

Robert Golob je dopoldne predsednik vlade, popoldne vplivnež, zvečer pa kot lastnik podjetja preverja, koliko je spet zaslužil.

Da bo Golob naredil vse, da bi se obdržal vsaj še nekaj časa na oblasti, kaže tudi ravnanje vladajoče koalicije v zadnjem času v državnem zboru. Na vse pretege preprečujejo zahtevo državnega sveta po uvedbi parlamentarne preiskovalne komisije v primeru podjetij Gen-i, Star Solar in financiranja stranke Gibanje Svoboda. Prav tako so s pomočjo poslanske večine in kršenja poslovnika državnega zbora dosegli, da se bodo izvedli trije posvetovalni referendumi (o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, uvedbi preferenčnega glasu na volitvah v DZ ter o pridelavi, predelavi in uporabi konoplje), ki so njim po volji. Hkrati arogantno zavračajo predloge opozicije za referendume. Pri tem se v času, ko nastaja ta uvodnik, še ne ve, ali bodo ti trije referendumu skupaj z evropskimi volitvami v začetku junija ali šele jeseni. Predvsem Gibanju Svoboda bi ustrezalo, da bi bili skupaj z evropskimi volitvami, saj Golob s tem upa, da bo evropska lista GS uspešnejša in da bo s tem spet aktiviral leva »civilnodružbena gibanja«, ki so mu pomagala priti na oblast. Zaveda se namreč, da se mu v primeru neuspeha slabo piše. Evropske volitve bodo namreč pokazale resnično javno mnenje. Njihov izid lahko vpliva na dolžino drugega dela mandata Golobove vlade.

Ne nazadnje pa to, da bo naredil vse, da se obdrži na oblasti, kaže tudi njegov novi način komuniciranja, ki mu ga je svetovala njegova partnerka Tina Gaber. A to mu bolj škodi kot koristi. Zato je neki uporabnik omrežja X hudomušno, a hkrati tehtno zapisal, da je Golob dopoldne predsednik vlade, popoldne influencer na Instagramu in zvečer lastnik Star Solarja, ki preverja na poslovnoinformacijskem sistemu ERP, »kako mu laufa firma«. Skratka − TROŽIVKA!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine