Piše: dr. Metod Berlec
V tokratni številki revije Demokracija pišemo o posledicah škodljivih potez Golobove neosocialistične vlade, ki se, kot v fokusu piše naša novinarka Vida Kocjan, v prvi vrsti kažejo s tem, da je vlada v letu 2023 porabila kar 2,4 milijarde evrov več, kot se je ob vseh visokih davščinah steklo v državni proračun. Hkrati se je naša država lansko leto pod sedanjo vladajočo garnituro soočala z visoko inflacijo in zadolževanjem. Dolg države zato hitro narašča. Ob tem se je Slovenija za zdaj za las izognila recesiji.
Vladajoča koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) nadaljuje s svojim nekompetentnim vladanjem, kar kaže tudi to, da Golob za mesto ministrice za kmetijstvo predlaga osebo, ki se je na zadnjih državnozborskih volitvah lažno predstavljala z univerzitetno izobrazbo, ki je nima. Da bo mera polna, nas je z vstopom v leto 2024 presenetila še novica, da bo minister in podpredsednik vlade Luka Mesec (iz stranke Levica) po novem zadolžen za pripravo seznama vladnih prioritet za letošnje leto. Predsednik vlade Robert Golob spet obljublja reforme. Po njegovem naj bi bila izhodišča za davčno reformo pripravljena konec prvega četrtletja letos, kar je glede na njegove dosedanje napihnjene obljube le malo verjetno.
Pri tem je Golob novo leto 2024 pričakal v slovenski prestolnici v družbi razvpitega ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Dan zatem se je z njim družil še na kosilu v eni od ljubljanskih restavracij z balkansko kulinariko. Vse skupaj je izpadlo politično precej nehigienično, skoraj mafijsko, saj Goloba, podobno kot Jankovića, bremenijo številni sumi korupcije in klientelizma. Številni primeri spornega poslovanja in ravnanja torej. Zadnji tak primer je novica, da je tudi uradno postal edini lastnik podjetja Star Solar, podjetja za proizvodnjo električne energije, ki električno energijo prodaja prek državnega podjetja Borzen, ki je tudi največji nakazovalec denarja na Golobov Star Solar. Zadevo naj bi prednostno preiskovala Komisija za preprečevanje korupcije. Podrobno bi bilo treba preiskati vse Golobove balkanske posle v času, ko je vodil GEN-I. O tem smo v naši reviji že veliko pisali. Izdali smo tudi posebno številko Demokracije Magazina na to temo. Domnevno sporne posle bi morala preiskati tudi posebna parlamentarna preiskovalna komisija, ki jo že leto in pol predlaga SDS, a žal še do danes ni bila ustanovljena, saj uradno opozicijska Nova Slovenija sramotno noče prispevati glasov zanjo. Pri tem je treba vedeti, da državni zbor odredi parlamentarno preiskavo, če to zahteva tretjina vseh poslancev. SDS ima tri poslance premalo. Raziskati bi bilo treba tudi to, kako Golob prek svojih kadrovskih povezav zlorablja GEN-I za svoje politične potrebe. To državno podjetje namreč na veliko sponzorira, financira posameznike, podjetja in medije, ki aktivno podpirajo stranko Gibanje Svoboda ali delajo v njenem interesu. Ko je na to na omrežju X opozoril poslanec SDS Žan Mahnič, je predsednik SDS Janez Janša brez olepševanja zapisal: »Korupcija in klientelizem, ki presega celo vzorec Gregorja Golobiča in rajnke LDS leta 2002.«
Negativno presega čas vladavine LDS tudi zadnje dogajanje na RTV Slovenija, saj ima osrednja nacionalna medijska hiša vodstvo, ki ne spoštuje delovnopravne zakonodaje niti medijske pluralnosti. Vodstvo razmišlja in deluje totalitarno. Boljševistično. To, da so odgovornemu uredniku drugega programa TV Slovenija Rajku Geriču in še 14 zaposlenim onemogočili vstop v stavbo z blokado službenih kartic, je škandal brez primere. Še prej so jih (po vsej verjetnosti) nezakonito poslali »na čakanje na delo doma«, in to samo zato, ker so bili zaposleni pod prejšnjo upravo. Gre za nizkotno ravnanje predsednika uprave RTVS Zvezdana Martiča, člana uprave Andreja Trčka, direktorice TV Slovenija Ksenije Horvat in sveta RTV pod vodstvom Gorana Forbicija. Seveda pa ti izvršujejo čistko na RTVS po nareku vladajoče leve koalicije pod vodstvom Roberta Goloba. Zadeva je še dodatno problematična, ker RTVS z obveznim prispevkom mesečno plačujemo vsi slovenski davkoplačevalci. Vodstvo RTVS bi zato moralo podpirati mnenjsko pluralnost, svetovnonazorsko raznolikost, novinarsko in uredniško profesionalnost, ne pa da to ožijo, delujejo servilno do vladajočih in podpirajo mnenjsko enoumje. Vsekakor vodstvo RTVS s temi dejanji škoduje zavodu, ki ga vodi, saj bo dolgoročno to izgubilo številne gledalke in gledalce (poslušalke in poslušalce) ter zapravilo še tisto malo ugleda, ki ga ta ustanova ima. To je pot v napačno smer, kar se kaže tudi v kaosu, ki ga v teh dneh spremljamo ob sodniški in zdravniški stavki …