14.8 C
Ljubljana
sreda, 8 maja, 2024

(VIDEO) V novi številki Demokracije preberite: Vladajoča koalicija spreminja Slovenijo v SFRJ; Opozicija na prelomu ob nastajanju novih strank; Ropanje davkoplačevalcev z »depolitizacijo« RTV; Intervjuji: Jože Tanko, dr. Milan Krek in Igor Ogorevc

Piše: G. B.

V novi številki Demokracije pišemo o tem, da se Slovenija pod sedanjo vlado čedalje bolj obrača v preteklost v vseh pogledih. Postajamo nova mala Jugoslavija oziroma »Titolandija«. Poleg revščine, draginje in kaosa se je vladna koalicija spomnila uvajati zakonodajne spremembe, ki uvajajo novo »jugoslovansko« manjšino, potem ko so uspeli izbrisati Muzej slovenske osamosvojitve in postaviti spomenik »izbrisanim« sredi Ljubljane. Povrh vsega se tudi prostor demokracije, medijske svobode ter gospodarskega razvoja vse bolj krči. Izkazalo se je namreč, da bomo zaradi uzurpacije RTV davkoplačevalci morali dodatno seči v žep, s čimer Slovenija stopa v družbo Putinove Rusije, Lukašenkove Belorusije, pa tudi Venezuele, Severne Koreje in Irana.

Koalicija Roberta Goloba je že od svojega spočetja kazala tendence avtoritarizma. Spomnimo se denimo zloglasnih »seznamov za odstrel«, ko so sestavljali liste navadnih javnih uslužbencev, katerih zločin je bil, da so se v javni upravi zaposlili v času vlade Janeza Janše. Takrat so nekateri analitiki razmišljali, da gre za začetniško pijanost od oblasti in seveda revanšizem, ki je predsednika vlade tudi vlekel v politiko. Hitro pa smo ugotovili, da bo takšen način vladanja z ultimati in brutalnostjo postal modus operandi. Način vladanja, ki močno spominja na neki drug režim, iz katerega smo leta 1991 pobegnili, zdaj pa je videti, da Golobova vlada dela vse, da bi se v njegove vzorce vrnila.

Ko je nova vlada prevzela oblast, je bila ena prvih potez, ki jih je povlekla, ukinitev Urada za demografijo, ključnega organa, ki bi se ukvarjal z največjo problematiko našega časa – upadanjem naravnega prirasta. Ta predstavlja zgodovinsko grožnjo za obstoj Slovencev in slovenstva, kakršne v zgodovini kljub neštetim vpadom in podjarmljenju tujim gospodarjem še nismo doživeli, in to prav v času, ko je SURS objavil podatke, da v Sloveniji že peto leto zapored umre več ljudi, kot se jih rodi. Janševa vlada je Urad za demografijo ustanovila, ker se je akutno zavedala, da ima Slovenija eno najnižjih rodnosti v Evropi in da gre za dolgoročno strateški problem. Spomnimo, da je Luka Mesec že na predstavitvi za ministra izpostavil, da bo Golobova vlada probleme s pomanjkanjem delovne sile reševala z uvozom ekonomskih migrantov. Nato so z južne hrvaške meje umaknili še varovalno žico. Slovenija sicer že leta beleži pozitiven selitveni prirast. V tej luči je vlada sprožila vrsto ideoloških akcij, ki so natančno usmerjeni v zadovoljevanje jugonostalgikov in hkrati narodov nekdanje države. Začela se je graditev nove SFRJ.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

V novi številki Demokracije preberite še:

Opozicija na prelomu: nove stranke in skupno sodelovanje

Golobova vlada je prejšnji teden dobila dva nova ministra, hkrati pa se je spet izognila neprijetnim vprašanjem javnosti, saj je namesto tiskovne konference po seji vladi izdala samo suhoparno sporočilo za javnost. Sicer bi premier Robert Golob verjetno dobil kakšno neprijetno vprašanje o preteklosti obeh novih ministrov Franca Propsa in Jožeta Novaka. Pohvalno pa je, da je opozicija vsaj v tem primeru ravnala enotno, saj ministrov ni podprl noben opozicijski poslanec, po drugi strani pa koalicija ves čas blokira prav vse predloge opozicije. A kot kaže, se NSi glede podpore ustavnim spremembam, ki bi dokončno zabetonirale sedanje stanje v Popit-Bavconovem krivosodju, ni premislila. Prav nasprotno – v zadnjem času je iz njenih vrst prišlo kar nekaj neprijetnih opazk, češ da se je SDS znašla na isti strani kot najbolj razvpiti sodni funkcionarji, ki naj bi prav tako nasprotovali ustavnim spremembam. Motiv teh dejanj še vedno ni povsem jasen, je pa postalo jasno, da so v ozadju vsega nemara tudi strahovi pred prestrukturiranjem političnega prostora zaradi napovedi nastanka novih strank in tudi zaradi možnosti predčasnih volitev, kar nakazuje tudi pritisk sodstva na predsednika SDS Janeza Janšo.

Razkrinkana levičarska nestrpnost do drugače mislečih

»To so pravi obrazi sovraštva,« pravi Boris Tomašič, televizijski voditelj in direktor založbe Nova obzorja, ki je izdala 4. številko posebne izdaje revije Demokracija – Demokracija magazin. V njej je na 76 straneh več kot 600 do desnice sovražnih izjav in zapisov, z imeni in priimki razkrivamo več kot 300 levičarskih aktivistov, ki širijo nestrpnost do drugače mislečih. Še preden je številka izšla, je bila za potrebe prodajne promocije objavljena samo naslovnica, na kateri je 100 znanih in manj znanih levičarjev ter anonimnežev, ki širijo nestrpnost do desnice. »Oseb je veliko več, na simbolični naslovnici so le nekatere,« pravi Jože Biščak, urednik magazina, ki ima tokrat glavni naslov: Obrazi nestrpnosti – katalog levičarskega sovraštva.

Intervjuja: Jože Tanko in dr. Milan Krek

»Zagotovo bomo živeli slabše, saj je inflacija oziroma draginja bistveno višja, kot so uskladitve plač, pokojnin in socialnih transferjev,« je v intervjuju za Demokracijo dejal dolgoletni poslanec SDS Jože Tanko, ki v poslanskih klopeh deluje že od leta 2000 dalje, v preteklosti je bil tudi vodja poslanske skupine SDS ter podpredsednik DZ.  Komentiral je načrtovane ustavne spremembe, za katere pravi, da morajo biti realen odraz potreb in razvoja družbe, ne pa stvar pritlehne politične trgovine. Pojasnil je tudi, zakaj se SDS ne strinja z namerami NSi, da te spremembe podpre: »Sodstvu je močno v interesu, da sodnikov ne bi več javno volil državni zbor, ampak da bi jih na osnovi zaprte liste, ki jo na zaprti seji oblikuje sodni svet, imenoval predsednik republike brez možnosti zavrnitve predlogov.«

Za Demokracijo je spregovoril tudi nekdanji direktor NIJZ dr. Milan Krek, ki je komentiral predvsem odnos vlade do zdravstva in neuresničeno reformo. »Navajen sem že retorike našega premierja, ki se trudi, da bi vladal z retoriko in ne z ukrepi in s konkretnimi dejstvi. Vsakega govorca brez uspešnih ukrepov se ljudje naveličajo in naveličali se bodo tudi Goloba. Sedanji ukrep preoblikovanja zdravstvenega varstva je ne samo politični, ampak tudi ideološki ukrep in kapitulacija največje stranke Gibanja Svoboda pred Levico.«

Gospodarstveniki kritični do Golobove vlade

Stanje v gospodarstvu se ohlaja tako na mednarodnih trgih kot v Republiki Sloveniji. Skrb zbujajoče pa je, da je upad v Sloveniji precej višji kot v povprečju drugih držav z evrom. Na to opozarjajo tudi v gospodarstvu in njihovih združenjih, kjer so do zdajšnje vlade pod vodstvom Roberta Goloba zelo kritični. Navajajo, da so siti obljub, »vlada naj z dejanji dokaže, da misli resno«. Kritični do vlade, ki ji med drugim očitajo pomanjkanja vizije, so tudi v Uradu za makroekonomske analize in razvoj, na težave in nepravilno vodenje javnih financ pa že dlje časa opozarjajo v Fiskalnem svetu. Konec novembra je Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) pripravila Vrh gospodarstva. Udeležilo se ga je več kot 450 predstavnikov gospodarstva in večina predsednikov poosamsvojitvenih vlad. Navzoč je bil tudi Robert Golob, ki je zbranim spet natresel več neresnic in obljub, nato pa izginil.

Uzurpacija RTVS bo davkoplačevalce stala vsaj 15 milijonov evrov

Zadnje poglavje »depolitizirane« RTV Slovenija se končuje z obilnim računom za davkoplačevalce. Uzurpacija medija pač stane. Vodstvo zavoda si je pri vladi izprosilo dodatnih 15 milijonov evrov, kaj kmalu pa bi se lahko izkazalo, da bo račun za davkoplačevalce še višji. Prejšnji teden je v državnem zboru potekala seja odbora za kulturo. Na njej sta nastopila »depolitizirana« dvojica z RTV, predsednik uprave Zvezdan Martič in predsednik sveta zavoda Goran Forbici. Finančna luknja, ki jo je skopalo novo vodstvo zavoda, je velika. Javni zavod bo leto predvidoma končal z 10,5 milijona evrov izgube. Prihodnje leto bo izguba še večja, in sicer 24 milijonov evrov. Vlada jim je že letos priskočila na pomoč z dodatnimi 5 milijoni evrov, dodatnih 10 milijonov evrov jim bodo nakazali prihodnje leto. Luknjo bodo leta 2024 skušali delno zakrpati s krčenjem programa, a kljub temu še niso našli virov za pokritje pet milijonov evrov stroškov.

Vsesplošna draginja in prihajajoče podražitve

V času vlade pod vodstvom Roberta Goloba (Gibanje Svoboda, SD in Levica) je Slovenijo zajela vsesplošna draginja. Soočamo se z visoko in nadpovprečno inflacijo. Še v času prejšnje vlade je bilo stanje obratno. Inflacija v Sloveniji je bila bistveno nižja od inflacije v državah z evrom. Pri tem se vlada iz državljanov norčuje, ko zunanjemu izvajalcu plačuje študije in raziskave, prek katerih nas prepričuje, da se je cena hrane oz. košarice s 15 osnovnimi potrebščinami v Sloveniji prepolovila. Hkrati pa v trgovinah pravijo, da vnaprej vedo, kaj bo popisano in so izdelki tiste dni močno znižani. To, kar ta vlada dela v nadaljevanju, pa ni več norčevanje, ampak kriminal. Pripravljajo nore podražitve električne energije in spremenjen način obračunavanja omrežnin. Cene bodo poletele v nebo.

V novi številki Demokracije vabljeni k branju poglobljenih in analitičnih kolumn naših novinarjev in zunanjih sodelavcev. Tokrat so jih pripravili: Metod Berlec, Petra Janša, Lucija Kavčič, Mitja Iršič, Vinko Gorenak, Andreja Valič Zver in Matevž Tomšič.

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine