5.6 C
Ljubljana
sobota, 27 aprila, 2024

(VIDEO) Demokracija Magazin Tour: Pogovor z Igorjem Omerzo, Anžetom Logarjem in Alešem Hojsom v Ljubljani: Čebele gredo na med in ne na žolč. Zakaj bi to zmagovito formulo menjali za povsem nepreverjen scenarij?

Piše: P.J.

Na Območni obrtno-podjetniški zbornici Vič v Ljubljani je danes potekal pogovorni večer, na katerem je glavni in odgovorni urednik Demokracije Jože Biščak gostil raziskovalca in publicista Igorja Omerzo ter ministra Anžeta Logarja in Aleša Hojsa.

Gre za dogodek v okviru Demokracija Magazin Toura oziroma Vseslovenske turneje Založbe Nova obzorja, na kateri ta v različnih slovenskih krajih prireja pogovore z avtorji knjig, ki jih je nedavno izdala. Med njimi je tudi uspešnica ekonomista Rada Pezdirja »Vzporedni mehanizem globoke države«, v kateri avtor na podlagi arhivskih gradiv opisuje delovanje udbo-partijskega vzporednega ekonomskega sistema, ki je v Sloveniji onemogočil zdravo tranzicijo. O tej knjigi je spregovoril danes  kar Igor Omerza.

Namesto Rada Pezdirja, ki zbolel za COVID-19, je danes kot gost nastopil Igor Omerza, raziskovalec udbovskih arhivov in pisatelj, avtor številnih knjig. Uvodoma je razložil nastanek zloglasne Udbe, ki ni bila nekakšna Marijina družba, ampak je bila zločinska organizacija, zato je logično, da ne more biti lepega konca. Sam je raziskoval delovanje Udbe do demokratizacije Slovenije, raziskovalec Rado Pezdir pa je šel naprej, preko tranzicije in raziskoval gospodarski kriminal, povezan z Udbo, ter, kam so poniknile milijarde za novo ljubljansko banko. Skupaj s Pezdirjem sta tako napisala knjigo Kriminalni temelji teritorialne obrambe in NLB.

Omerza pove, da je arhive začel raziskovati po 2007, ko je takratna Janševa vlada odprla arhive Udbe, brez tega raziskovanja ne bi bilo njegovih knjig in knjig kolegov Rada Pezdirja in Romana Leljaka.

O zloglasnem primeru Farrokh  

Anže Logar je bil predsednik preiskovalne komisije, ki je raziskovala zlorabe v bančništvu in primer Farrokh, ki pa žal ni doživel epiloga. Logar, kot tudi drugi, mislijo, da se vpletenim ne bo nič zgodilo. Logar je prepričan, da nas čaka še veliko dela, da bo vladavina prava v Sloveniji zaživela. Prav tako je povedal, da v tem kratkem mandatu ni bilo časa za reformo sodnega sistema in večje učinkovitosti sodnih pregonov. »To čaka vlado za naslednji mandat, zato je pomembno, kdo jo vodi,« je prepričan Logar, ki je povedal, da na začetku ni želel voditi omenjene parlamentarne komisije, a se je na koncu vrgel v to in dobro opravil svoje delo.

Niso pa svojega dela opravili organi pregona. Aleš Hojs je pojasnil, da s to zadevo ni ukvarjal, preden je sam postal minister in je v tistem času zadevo spremljal od daleč. Mislil si je, pa kaj če se tam pere nek denar. »Ko sem se zavedel, kako velik je ta kriminal, sem se začudil.« Zato je kot minister naročil, da se na Nacionalnem preiskovalnemu uradu (NPU) zadeva pregleda, ampak je nato ugotovil, da so to že pred prejšnjo ministrico pometli pod preprogo. Ovadba, vezana na nedelovanje dveh kriminalistov, pa je pravno zastarala. »Sam pa sem dobil kazensko ovadbo,« je še povedal.

Omenil je tudi, da po njegovem mnenju še bolj kot Pezdirjeva knjiga Vzporedni mehanizem globoke države, istoimenski dokumentarni film razloži in prikaže, kako je globoka država še živa. Prepričan je, da bomo v Sloveniji potrebovali zamenjavo generacij, da se bo na Policiji kaj spremenilo.

Omenjeni film na žalost ni bil prikazan na RTV Sloveniji, češ da zato, ker v njem sodeluje tudi Anže Logar.

Biščak je spomnil, da so globoko državo različno poimenovali. Danilo Slivnik je govoril o Organizaciji, Edo Ravnikar o Udbomafiji, Niko Kavčič o vzporedni ekonomiji, Rado Pezdir pa govori o vzporednem mehanizmu globoke države.

Omerza razloži nastanek Udbe. 15. avgusta 1945 smo dobili VOS, slovensko tajno likvidatorsko organizacijo, ki jo je vodila Zdenka Kidrič. Ozna, ki se kasneje spremeni v Upravo državne bezbednosti, pa je nastala v Jugoslaviji, znano pod imenom Udba in ima negativen prizvok. Pri nas se je imenovala Služba državne varnosti in je preganjala politične nasprotnike ter svobodo govora.

Slovenija je zelo dobro sprejeta v mednarodnem okolju

Minister Hojs je komentiral tudi očitke s strani »spontanih« protestnikov, ki so med COVID časom razgrajali, da je fašist ipd.. Povedal je tudi, kaj se je dogajalo v ozadju teh protestov. »Potrebno se je zavedati, da je policija po izgredih lahko srečna, da ni utrpela večjih poškodb.« Hojs je prepričan, da je policija ravnala preventivni in pravilno. V čem je sploh problem, da je policija posredovala, so ga spraševali v tujini. Hojs je povedal, da je zaupanje v policijo po zadnjih raziskavah izjemno visoko, in sicer tako, kot je bilo pred pandemijo.

Biščak je pripomnil, da je shod potrebno prijaviti predvsem zato, da organizatorji zanj prevzamejo tudi odgovornost.

Minister Logar je v nadaljevanju spregovoril tudi, kakšno mnenje o Sloveniji imajo kolegi iz tujine. Povedal je, da glede na 75 bilateralnih stikov v enem letu, lahko pove, da je bila rekcija policije med izgredi v primerjavi z drugimi državami, reakcija z oljčno vejico. Povedal je, da je bilo predsedovanje Slovenije EU dobro tudi za to, da so v tujini dobili realno sliko, kakšne so razmere pri nas. Tudi glede neuravnoteženosti medijev, ki so v 90-odstotkih levi. Slovenija je tako zelo dobro sprejeta v mednarodnem okolju, kljub vsem poskusom levičarjev, da jo očrnijo.

Prav tako smo pokazali diplomatske veščine v primeru obiska Ukrajine, skupaj s Poljsko in Češko. Logar je prepričan, da je v genotipu levičarjev zapisano, da ne priznajo drugim, da lahko delajo dobro. Opozicija ne zna pohvaliti dobro delo drugega in demonizirajo vse. Kakšna so programske razlike med desno sredino in levico, ste lahko videli na predvolilnih soočenjih. Desna sredina uporablja pozitivno retoriko, da je potrebno nadaljevati z delom za ljudi, levica pa uporablja retoriko zastraševanja. A kot pravi Logar, gredo čebele na med in ne na žolč. Zakaj bi to zmagovito formulo menjali za povsem nepreverjen scenarij?

Mandat ministrovanja in delo desno sredinske vlade je pokomentiral tudi Aleš Hojs. Povedal je, da je bil minister Šircelj pohvaljen s strani tujine, da smo v COVID času zelo znižali javni dolg. Prav tako je ovrgel laž levičarjev, da je zaradi ukrepov vlade, umrlo veliko ljudi. »Smrtnost prebivalcev v Sloveniji je bila na sredini, bili smo na 14. mestu med 27 državami EU,« je povedal Hojs in spomnil na sprevrženost levičarjev, ki so celo smrt uporabili proti sedanji vladi.

Prijetno presenečen nad koalicijskimi partnerji

Prav tako je Hojs prijetno presenečen nad koalicijskimi parterji. »Jedro uspeha vlade je, da so koalicijski partnerji dobro sodelovali, kljub nekaterim zameram iz preteklosti,« je povedal Hojs, ki je prepričan, da je prav, da delo nadaljuje sedanja desno sredinska vlada, s tem, da bi v koalicijo povabili še koga. Številke pa so tiste, o katerih opozicija noče slišati in govoriti, saj so dobre za državljane.

Za zaključek je Biščak napovedal, da se bodo maja spet sestali v taki zasedbi in pozdravil stara nova ministra.

Za konec je Omerza razložil, kako so se druge države spopadle z zločinskimi tajnimi službami. Poudaril je, da nihče, ki je bil agent tajne službe, ni mogel dobiti javne funkcije. Tako na Češkem kot na Poljskem so arhive odprli. Pri nas so jih 90-odsotno uničili, do 2007 pa so bili ti zaprti. »Poglejte, kdo vodi danes Rusijo, nekdanji KGB in poglejte, kaj počnejo. Posledice bomo čutili vsi, tudi Rusi sami,« je zaključil Igor Omerza.

Pogovor si lahko ogledate spodaj:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine