3 C
Ljubljana
torek, 10 decembra, 2024

Z zavrnitvijo referenduma o privilegiranih pokojninah se mudi, ker so vloge zanje že v obravnavi

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Zaradi številnih vlog že čakajočih na izjemne pokojnine v višini do tri tiso evrov neto, ki jih morajo odobriti, poslanci vladne Svobode, SD in Levice zahtevajo takojšno zavrnitev predloga za posvetovalni referendum, ki ga je predlagala opozicijska SDS.

Tako so to zapisali v predlog za sklic izredne seje parlamenta:

Z uvajanjem privilegiranih pokojnin poslanci vladnih strank obujajo zakon iz časa komunizma, ko so od leta 1974 že dodeljevali takšne pokojnine zaslužnim partijskim kadrom za zasluge in to arbitrarno in nepošteno, na kar je opozorilo računsko sodišče po spremembi režima, s čemer se je dodeljevanje teh pokojnin ustavilo.

Izjemne pokojnine bi vladne stranke zdaj dodeljevale za nazaj, torej retroaktivno tudi tistim, ki so jih zahtevali po prejšnji komunistični ureditvi in to tudi za zasluge v desetletjih prejšnjega totalitarnega režima. Podobnega zakona, ki bi dodeljeval visoke pokojnine mimo plačil zanje množicam kulturnikov, ni v nobeni bližnji evropski državi.

S pobudo za posvetovalni referendum je SDS v petek preprečila vladnim strankam, da bi tak privilegij iz prejšnjega režima ponovno uzakonili. Vladne stranke pa so v petek na isti seji zavrnile še predlog SDS, da junija prihodnje leto ne bi znižali pokojnin vsem upokojencem za odstotek. Z znižanjem pokojnin vsem upokojencem nameravajo vladajoči zagotovili denar za dodatno skrb za starostnike, ki je državni proračun po njihovi oceni sicer ne zmore. Bo pa proračun doplačeval, kot poskušajo na hitro uzakoniti, privilegirane pokojnine.

Po pravilih, ki so veljala desetletja do zadnjih evropskih volitev, je odločanje o posvetovalnem referenduma zamaknilo potrditev zakona za mesec dni, da bi lahko v parlamentu korektno izvedli vse postopke. To običajno razumevanje poslovnika so vladne stranke ukinile pred evropskimi volitvami, da bi lahko takoj priznale Palestine, kar jim propagandno koristilo. Novo pojmovanje prava, da so pravna država trenutno vladajoče stranke, je Urška Klakočar Zupančič pojasnila tako: “Jaz bom kot predsednica državnega zbora skrbela za to, da bodo vsi pravni instituti uporabljeni v skladu s svojim namenom in v mejah, ki jih določa pravo. In danes smo bili priča tem zlorabam pravnih institutov oziroma pravicam, ki so dane poslancem.”

Ali bodo znova kršili pravila, da bi zdaj na hitro kulturniški eliti zagotovili najvišje pokojnine, za katere niso plačevali ZPIZ, še ni jasno.

Predloga za izredno sejo, da bi na hitro zavrnili posvetovalni referendum in uzakonili privilegirane pokojnine, niso podpisali vsi poslanci vladnih strank. Med podpisniki ni Mihe Kordiša (Levica) in Miroslava Gregoriča (Svoboda).

Predlog SDS za posvetovalni referendum, ki vsebuje tudi ocene največje opozicijske stranke, kakšne vsote denarja bi delili vladajoči že doslej privilegiranim, je takšen:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine