Piše: S.K. (Nova24tv)
Poslanec SDS Andrej Hoivik je včeraj v državni zbor prinesel Budnico, knjigo Janeza Janše. Ne gre za prvi primer, ko je poslanec v razpravno dvorano vnesel predmet, s katerim je želel na nekaj, karkoli, opozoriti. Je pa verjetno prvi primer, ki je od predsednika ali predsednice državnega zbora izzval tako burno čustveno reakcijo.
Spomnimo, predsednico državnega zbora je pogled na knjigo več kot očitno vznemirjal. Odredila je prekinitev seje, dosegla, da je varnostnik knjigo zasegel, nato pa dejala, vsaj tako je slišati na posnetku: “Ne bom se dala jaz zajebavat nobenemu …”
V preteklosti so poslanci v državni zbor prinesli že marsikaj. Poslanec Levice se je pred govorniškim odrom pojavil z majico “Bad religion” in prepovedanim križem. Spet drugi poslanec Levice, Miha Kordiš, je po državnem zboru paradiral z majico komunističnega voditelja Josipa Broza Tita. Na neki točki je celo nepovezani poslanec v razpravno dvorano vnesel dva šestorčka piva, za “pomiritev strasti”.
A prav nobeden od teh incidentov, torej od žalitev vere, žalitev žrtev komunizma do žalitev dobrega okusa, ni izzval takšnega odziva, kot ga je včeraj izzvala preprosta knjiga, ki ni žalila nikogar. Morda ni šlo za knjigo. Morda je šlo za to, kaj ta knjiga predstavlja?
“Knjiga Janeza Janše Budnica je za Svobodo kot blagoslovljena voda za hudiča,” je ob izpadu predsednice državnega zbora zapisal poslanec Andrej Hoivik.
Kateri del poslovnika je kršil Hoivik?
V javnosti so se po incidentu začeli spraševati, po katerem delu poslovnika je Klakočar Zupančičeva pravzaprav sploh izrekala opomine. Kot se je v spletnem zapisu spraševal politični komentator dr. Žiga Turk: “Obstaja kakšna uredba, ki določa, česa poslanci ne smejo imeti na mizi? Ker sicer velja pravilo, da je dovoljeno, če ni prepovedano.”
Poslovnik državnega zbora določa: “V prostore Državnega zbora je prepovedano vnašati strelno in drugo orožje, strelivo in eksplozivna ter druga nevarna sredstva in naprave. Osebe, ki nosijo orožje, to ob vstopu prijavijo in oddajo enoti za varovanje, ki jim o tem izda potrdilo ter jim ga ob odhodu vrne.”
Določa tudi: “Vsi večji in odvečni osebni predmeti (npr. plašči, dežniki in drugi predmeti) se shranjujejo v garderobi in jih ni dovoljeno puščati brez nadzora v prostorih Državnega zbora in najetih prostorih.”
V kabinet predsednice državnega zbora smo poslali relevantna novinarska vprašanja.
Najprej so prišli po opozicijsko besedno, nato po knjigo
Včerajšnji incident je le eden v seriji nedemokratičnih popadkov vladajočih svobodnjakov. Predsednica državnega zbora nima nobene težave poteptati poslovnik državnega zbora, da bi dosegla svoje politične cilje, denimo priznanje Palestine ali pa zaplenitev preproste knjige. Njega kolegica iz poslanske skupine Svoboda je pred dnevi omogočila glasovanje o odvzemu besede poslancu SDS Zvonetu Černaču.
“Prejšnji teden so odvzemali besede. Ta teden zaplenjajo knjige. Ali nas prihodnji teden čaka še fizično odstranjevanje poslancev? Dogajanje v parlamentu vse bolj spominja na politični cirkus, kjer politična večina zlorablja svojo moč za utišanje sebi nasprotnih glasov,” je v odzivu na dogajanje zapisal član izvršilnega odbora SDS Dominik Štrakl.