Piše: Andrej Sekulović
Stephen Nikola Bartulica prihaja iz Hrvaške in je evropski poslanec skupine Evropskih konservativcev in reformistov. Z njim smo se pogovarjali o politiki Evropske unije, množičnih migracijah, prebujenstvu, o tem, kaj pričakovati od nove Evropske komisije, pa tudi o Trumpovi zmagi v ZDA.
Gospod Bartulica, nam lahko za začetek poveste kaj več o svojem delu v Evropskem parlamentu?
Pozdravljeni, sem Stephen Nikola Bartulica, poslanec Evropskega parlamenta. Kot veste, prihajam iz Hrvaške, v Evropskem parlamentu pa se ponosno borim za svojo domovino. Moje glavno geslo je Hrvaška na prvem mestu in to se ne bo spremenilo. Tu sem, da služim našim državljanom in naredim vse, kar je v moji moči, da si v Bruslju prizadevam za njihove interese.
Ste član poslanske skupine ECR (Evropski konservativci in reformisti). Kakšno politiko in kakšne spremembe ali reforme zagovarja ta skupina?
Glavne reforme, ki jih jaz in skupina ECR zagovarjamo, so usmerjene k boljši prihodnosti za Evropo in njene države članice. Naš skupni cilj je varovati svoboščine, kot sta svoboda govora ter svoboda gibanja in zbiranja kot tudi pogodbena svoboda in svoboda zaposlovanja. Evropo bomo branili pred nezakonitimi migracijami in si prizadevali za varovanje njenih zunanjih meja. Poleg tega je pomemben cilj naše skupine promocija prostega trgovanja in odprte konkurence. Prav tako skupaj ohranjamo ogrožene krščanske vrednote znotraj Evrope in branimo tradicionalne družinske vrednote.
Konec leta 2024 je z delom začela nova Evropska komisija. Kako komentirate njeno sestavo?
Sestava nove Evropske komisije ni nič drugega kot preprosta formalnost in serija političnih iger. Moje stališče je, kot sem omenil komisarju Dombrovskisu, da izraz deregulacija ne bi smel biti tabu v Evropski uniji. Moramo se boriti proti čezmerni regulaciji in zmanjšati birokracijo, ki duši Evropsko unijo in jo posledično briše s političnega zemljevida tekmovalnosti. Hkrati najdemo v novi komisiji posameznike, ki jih kompromitirajo njihove povezave s prejšnjimi sistemi, ki jih nikakor ne podpiram. Bil sem razočaran, da komisar Glenn Micallef ni znal odgovoriti na vprašanje Kaj je ženska?, na moje drugo vprašanje Ali je tekmovanje moških v ženskih športih temeljna evropska vrednota? pa je dal nejasen, prazen »prebujenski« odgovor.
Celoten intervju je na voljo v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!