16.2 C
Ljubljana
nedelja, 19 maja, 2024

SLS: Navezanost kmeta na zemljo in domačijo oblast pri nas s pridom izkorišča

Piše: C. R., STA

Stranka SLS je vlado pozvala, naj gre kmetom v pogajanjih naproti s spremembo uredbe o Naturi 2000, da ta ne bo posegala v najboljša kmetijska zemljišča. Iz parlamentarnega postopka naj umakne predloga novel zakonov o zaščiti živali in o KGZS, saj je njun namen nagajanje kmetom, so ocenili v SLS.

“Kmetje so se organizirali in jasno izpostavili, kaj jih moti, vendar se v dveh mesecih od prvih protestov ni spremenilo nič. Prej smo priča političnemu nagajanju in usklajenemu vlaganju pobalinskih predlogov, ki namesto da bi reševali, le še bolj zaostrujejo situacijo,” je, kot so sporočili iz SLS, na današnji novinarski konferenci izpostavil predsednik te zunajparlamentarne stranke Marko Balažic.

V SLS glede Nature 2000 predlagajo, naj se zanjo namenijo degradirana območja oziroma območja, na katerih se že vrsto let ne kmetuje, obvezno pa morajo biti vsa dejanja usklajena z lastniki zemljišč.

Kritični so do predloga novele zakona o zaščiti živalih, ki po njihovih navedbah uvaja živalsko policijo, in predloga novele zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), ki po njihovem na “neustaven način omogoča sodelovanje pri urejanju javnih zadev”.

V SLS od pristojnih na Mestni občini Ljubljana zahtevajo, da umaknejo odlok, ki predvideva globo v višini 160 evrov za vožnjo s traktorjem v središču Ljubljane, in da nemudoma zaustavijo gradnjo kanala C0.

Če bi prišlo do kakršnihkoli zapletov, bodo po zagotovilih Balažica stranki kmetom v vsakem primeru nudili pravno varstvo.

K takojšnjemu ukrepanju je na novinarski konferenci pozval tudi predsednik komisije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v državnem svetu Branko Tomažič. “Namesto da bi se trudili za višjo oskrbo, sprejemamo ukrepe, ki jo znižujejo. Kmetom nalagamo nove davke, ki poslabšujejo njihov socialni položaj, kmetje se bojijo paše zaradi napadov zveri, kmetje čutijo pritisk trikrat cenejše pšenice iz Ukrajine, ki je pridelana pod bistveno slabšimi standardi, kot veljajo v EU, in je prepojena s pesticidi,” je nanizal težave kmetov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine