3.8 C
Ljubljana
četrtek, 12 decembra, 2024

Logar vrača udarec Kalohu, obenem pa prejema čestitke z levice

Piše: G. B. 

Predsednik novoustanovljene stranke Demokrati in poslanec Anže Logar se je včeraj odzval na ostro pismo Dejana Kaloha.

Anže Logar je navedbe poslanca Dejana Kaloha, ki je Logarju v odprtem pismu očital, da mu gre le za politično preživetje in črpanje proračunskega denarja, označil za neresnične. Ton Kalohovega pisma pa je upravičil njegovo zadržanost pri imenovanju na podpredsedniška mesta, je dodal Logar.

Samostojni poslanec Dejan Kaloh je namreč včeraj v odprtem pismu pojasnil umik od Demokratov Anžeta Logarja. Zatrdil je, da je iz SDS izstopil iz osebnih razlogov in samospoštovanja, Logarjev izstop pa pripisal “bolni želji” po oblasti. Meni, da mu gre za politično preživetje in črpanje proračunskega denarja, besede o sodelovanju pa da so le leporečje.

Logar je navedbe označil za neresnične. “Tudi to pismo kaže, da smo nekompatibilni, da drugače gledamo na politiko,” je Logar dejal v izjavi za medije. Sam pri sebi je razčistil, da sodelovanje ne pomeni pogojevanje, kaj šele izsiljevanje, pravi, vesel pa je, da je to storil pred kongresom, da lahko Demokrati začnejo svoje delo brez internega spopada. Ob tem je Kalohu zaželel veliko uspeha na njegovi nadaljnji poti.

Kaloh je, tako kot Logar, nedavno izstopil iz SDS in pričakovati je bilo, da se bo pridružil v soboto ustanovljeni stranki Demokrati, s še eno nekdanjo poslanko SDS Evo Irgl pa da bo trojica oblikovala poslansko skupino Demokratov, za katero potrebujejo vsaj tri poslance. A Kaloha na sobotni kongres ni bilo. Do konca mandata bo deloval kot samostojni poslanec, je dejal v izjavi za medije, medtem pa se je presedel na nasprotno, levo stran dvorane.

V poslansko skupino nepovezanih poslancev Logar ne bo šel, pravi. Možnost poslanske skupine Demokratov je “zaenkrat odšla”, kar pa ne pomeni sodelovanja na projektni osnovi, je dejal. Sam se bo posvetil ustanavljanju stranke in vzpostavitvi njenih temeljev.

Poslanskih kolegov k sodelovanju pri Demokratih ne bo nagovarjal, pravi, nagovarjali bodo s svojim programom, ki so ga sprejeli na sobotnem kongresu. “Zdaj bomo šli na teren in ko bomo vzpostavljali lokalno mrežo, se bomo hkrati tudi o teh programskih rešitvah pogovarjali z ljudmi na terenu in stranko gradili od spodaj navzgor,” je dejal.

Po poslovniku še vedno obstaja možnost, da se oblikuje tehnična nepovezana poslanska skupina, kjer DZ nudi administrativno pomoč poslancem, ki niso v nobeni od političnih poslanskih skupin, je pojasnila nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Sama ostaja samostojna nepovezana poslanka, zatrjuje. “Trenutno se ne vidim v nobeni od političnih poslanskih skupin, tudi ne v tej novi, ki jo bo verjetno poskušal do konca mandata oblikovati kolega Anže Logar,” je dejala v izjavi za medije.

Sodelovanje med levo in desno politično opcijo je po njenem mnenju vedno možno, “če smo zreli ljudje”. Osnovno razliko med njo in Logarjem pa vidi v tem, da on kot nesistemsko stranko vidi Levico, sama pa tiste stranke, ki delujejo radikalno desno. Novi politični stranki ob tem želi vse dobro, saj meni, da je konkurenca na političnem prizorišču zdrava.

Logarju je v izjavi za medije čestital tudi predsednik SD Matjaž Han. “Od tukaj naprej gremo vsi svojo pot in delamo za dobrobit ljudi,” je dejal. O sodelovanju čez politični pol po naslednjih volitvah, kot to poudarja Logar, Han ni želel ugibati. Izpostavil pa je, da SD ni v enaki poziciji, kot je Logar in vsi, ki napovedujejo ustanovitev stranke, saj ima SD “30-letni nahrbtnik”, v katerem se najdejo tudi napake. “Nismo vsi v istem položaju, imamo pa vsi isti cilj, da v tej državi mogoče lahko lažje sodelujemo,” je dejal in podčrtal, da sam v politiki sodeluje že 20 let.

Ob ustanovitvi stranke mu ni čestital nihče od nekdanjih poslanskih kolegov iz SDS, je še navedel Logar. V SDS pa ustanovitve Logarjeve stranke niso želeli komentirati, “kajti to so trije člani, ki so izstopili iz naše poslanske skupine in tudi iz naše stranke”, je pojasnil poslanec SDS Andrej Hoivik.

Se je pa na spopad med Logarjem in Kalohom že odzval predsednik SDS Janez Janša:

No, medtem se je Kaloh znova oglasil z novim sporočilom. Kot pravi, je bil odziv poslanskega kolega Logarja na Kalohovo pismo predvidljiv. “Večina iz pisma ne drži,” je dejal. “On ve, da vse iz pisma drži do zadnje črke, saj eksplicitno ni zanikal prav ničesar. On ve, če bi karkoli eksplicitno zanikal, bi se spravil samo še v dodatne težave pred slovensko javnostjo. Jaz za razliko od njega nikoli nisem imel težav z resnico, poštenjem in odprtimi kartami. On tudi ve, da se lider SDS politično ne bo upokojil še najmanj 10 let, zato Logar tudi goni to frazo o “zmagoviti Sloveniji” šele leta 2034. Zato je njegov glavni plan precej prozoren. Če noče postati premier pri svojih takrat že skoraj 60 letih, mora SDS seveda terminalno uničiti že do volitev 2026. Rezervni plan pa je v izkupičku seveda dosti manj prestižen, a še vedno lukrativen, če se bo s svojo stranko prebil v parlament. Gre pa po Logarjevih lastnih besedah takole: “Poslanska služba je najboljša služba na svetu, saj prideš v parlament, ko ti je in razpravljaš, ko ti je, ter zato dobiš plačilo.” Podobno naj se bere za ministrsko funkcijo. Zato bo moral ribariti predvsem na levi strani, kjer pa je resnici na ljubo, kar nekaj takih naivnežev, ki bi lahko kupili njegovo lažno zgodbo o “svežem povezovalnem obrazu” in ga potisnili čez parlamentarni prag. Disclaimer: Jaz se nikoli več ne bom vračal v nobene politične zgodbe, kjer sem postal “persona non grata”,” je na omrežju X zapisal Kaloh. 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine