2.6 C
Ljubljana
četrtek, 26 decembra, 2024

Koliko zadev Gen-I se vrti po sodiščih Bosne in Hercegovine?

Piše: T.B. (Nova24tv)

Al Jazeera, mednarodna informativna televizijska postaja s sedežem v Sarajevu v Bosni in Hercegovini, se je pogovarjala z znanim sarajevskim odvetnikom Emirjem Kovačevićem. Kader je zajel tudi regal s spisi tekočih zadev njegovih strank, med njimi pa je tudi Gen-I. Spomnimo, da je Golobova finančna afera prav v Bosni dobila “novo poglavje”, o čemer je poročal tudi bosanski portal Istraga.

Domnevno sporno poslovanje in trgovanje z električno energijo državnega podjetja je že nekaj let v ospredju, vse odkar so v javnost prišle informacije o domnevno spornih nakazilih in aferi širokih razsežnosti. Zato ne čudi, da Gen-I za obvladovanje situacije potrebuje tudi odvetniško pomoč. Za kakšne zadeve točno, ne vemo, smo se pa za odgovore obrnili na sarajevskega odvetnika Emirja Kovačeviča.

Hčerinsko podjetje GEN-I, d.o.o., Sarajevo se je po podatkih za leto 2023 uvrstilo med 20 podjetij z najvišjimi prihodki v Federaciji BiH, piše Biznisinfo. Podružnica slovenske družbe, ki jo je dolga leta vodil Robert Golob, pa je visoke dobičke beležila tudi leto pred tem. Lani je imelo podjetje okoli 357 milijonov KM skupnih prihodkov in 347 tisoč mark dobička, poroča Hercegovina.info.

Slovenska družba podjetja je podružnico ustanovilo leta 2008, leta 2010 je podjetje takoj začelo ustvarjati milijonski promet. Do leta 2016 sta bila v sarajevskem GEN-I zaposlena le dva človeka, nato pa se je celotna dejavnost trgovanja z električno energijo skrčila na enega delavca, je poročala Istraga. Gen-I deluje v srednji, vzhodni in jugovzhodni Evropi. Mimogrede, prejšnja leta je imelo podjetje celo višje prihodke. Tako je imelo leta 2022 prav tako z enim zaposlenim celo 761 milijonov mark prihodkov, leto pred tem pa 431 milijonov KM. Spomnimo, da so leto 2022 po napadu Rusije na Ukrajino zaznamovale visoke cene energentov in električne energije. Trg se je lani stabiliziral.

Zastopnik Gen-i v BiH in v Tirani

Sicer pa večina prihodkov in čistega dobička Gen-I ustvarja s poslovanjem na tujih trgih, med njimi je tudi Bosna in Hercegovina. Njihov obseg trgovanja je desetkrat večji od skupne porabe električne energije v celotni Sloveniji, poroča Hercegovina.info. Podjetje v BiH zastopa Predrag Savić, strokovnjak za elektroenergetiko iz Beograda.

Pred GEN-I je bil zaposlen v Elektromreži in Elektroprivredi Srbije, sodeč po javno dostopnih podatkih na Opencorporates.sl pa zastopa tudi Gen-I v Tirani.

Savić je dolgoletni sodelavec Gen-I
Savić je, kot rečeno, v energetiki zaposlen že dolga leta, sodeč po podatkih na LinkedIn profilu pa v Gen-I skoraj 16 let. Kako dolgo se pozna z Golobom, priča tudi podatek iz leta 2016, ko je Gen-I obiskala iranska delegacija v sklopu prvega srečanja meddržavne delovne skupine za energetiko med Iranom in Slovenijo. Takratni iranski minister za energetiko Gholamali Karaminia je pojasnil, “da imata obe državi na področju energetike definiran dolgoročni program, cilje pa je mogoče doseči le s sodelovanjem. S tokratnim srečanjem so se začrtali konkretni energetski projekti med državama, za katere upam, da bodo čim prej realizirani. […] Namen srečanja v prostorih GEN-I, ki so se ga s strani družbe udeležili dr. Robert Golob, Martin Novšak, dr. Igor Koprivnikar, Predrag Savić ter Erman Özkirim, je bila poglobitev medsebojnih odnosov in predstavitev podjetja, predvsem trgovanja ter naših ciljev na iranskih mejah,” je pisala revija slovenskega elektrogospodarstva Naš stik.

Spomnimo, da je bil lani prav eden od prvih Golobovih državniških obiskov v BiH, kar je odprlo številna vprašanja zlasti v povezavi s spornimi balkanskimi posli. Za prvi obisk se je odločil po devetih mesecih in pol od začetka mandata! Sporočil je, da v BiH odhaja “z odprtim srcem”, gostiteljici pa obljubil milijon evrov davkoplačevalskega denarja. Aprila 2022 je Planet TV objavil posnetek iz leta 2009.

Golobovi bosanski posli: Njegov človek se je dogovarjal za 15 odstotkov provizije
Na njem se Nihad Spahalić, Golobov človek, pogovarja s Safetom Oručevićem, nekdanjim poslancem in mostarskim županom, o provizijah in lastniških deležih pri poslu gradnje dveh hidroelektrarn na Neretvi.

Afera, ki so jo v Bosni poimenovali energetska mafija, je bila tam ena odmevnejših, v Sloveniji pa ni požela večjega zanimanja. Spahalić je kljub propadu posla tik pred zatonom Istrabenzu prodal svoj delež za neverjetnih 15 milijonov evrov.

Visoki dobički in predhodne finančne afere zbujajo marsikateri dvom v samo poslovanje, da pa bi ga razblinili, vsaj kar se tiče bošnjaške podružnice, smo se obrnili direktno na Kovačevića, ki Gen-I BiH zastopa – tako ima tudi navedeno na svoji spletni strani.

Odgovore objavimo takoj, ko jih prejmemo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine