9.9 C
Ljubljana
četrtek, 9 januarja, 2025

Kako je tožilec Moljk, ki za obtožene v aferi Trenta zahteva 8 let zapora, banksterje pripeljal do družbeno koristnih del

Piše: Sara Kovač (Nova24tv)

Specializirani državni tožilec Luka Moljk je osrednja figura v dveh odmevnih kazenskih postopkih, ki sta dvignila veliko prahu v slovenski javnosti – zadevi Trenta in zadevi Probanka. Vloga tožilstva v obeh primerih sproža vprašanja o enakopravnosti kazenskega pregona ter o pristranskosti pri obravnavi. Ko gre namreč za “prvorazredne”, so milijonska oškodovanja praktično brez kazni, medtem ko se za “drugorazredne”, kjer oškodovanja ni bilo, zahteva večletna zaporna kazen.

O primeru prvorazrednega sojenja smo lahko brali v novici o primeru likvidirane Probanke. Obtožnica, ki jo je zastopal specializirani tožilec Luka Moljk, je vodilne bremenila zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti v sostorilstvu, saj so v letih 2008 in 2009 odobrili več kreditov finančnima skladoma Medaljon in Zlata moneta in povzročili 9 milijonov evrov škode. Posojila so bila odobrena brez ustreznih zavarovanj, škoda pa ni bila nikoli povrnjena.

A sodišče je odločilo: Obtoženi so bili “sankcionirani” zgolj alternativnimi kaznimi – delom v splošno korist. V zapor torej ne bo potrebno nobenemu izmed njih.

Romana Pajenk je bančnica iz Kučanovega omrežja
Nihče izmed štirih obtoženih ne bo odslužil zaporne kazni zaradi povzročitve devetih milijonov evrov škode, niti jim denarja ne bo treba povrniti, ampak jih čaka nekaj sto ur družbeno koristnih del. Namesto leta in pol zaporne kazni takratnega člana uprave Vita Verstovška čaka 840 ur dela, prvo damo Probanke Romano Pajenk in enega od direktorjev Petra Lobnika, prav tako člana uprave, pa čaka 240 ur dela.

Drugorazredni v zadevi Trenta
Na drugi strani pa je v primeru Trenta prav tako Luka Moljk v družbi s tožilcem Boštjanom Valenčičem sodeloval pri pregonu Janeza Janše, kjer so bile obtožbe osredotočene na domnevne nepravilnosti pri nakupu zemljišča, sicer brez oškodovanja kogarkoli, v nasprotju s prejšnjim primerom. V tem primeru je tožilstvo zahtevalo kar osem let zapora. Razmerje med primeroma kaže na izrazito različne pristope k pregonu prvo- in drugorazrednih.

Na očitno pristranskost je opozoril tudi Janša, ki je na družbenih omrežjih zapisal: “LUKA MOLJK – namestnik vodje SDT!!! Isti tožilec kot skupaj z Valenčičem pri #Trenta. Tu pri oškodovanju za 10 mio praktično brez kazni. Ker storilci pač #prvorazredni. Pri Trenti, kjer nobenega oškodovanja, pa terja 8 let zapora.”

To je dodaten dokaz, da gre v primeru Trenta za politično motiviran proces. Spomnimo, da je bil tožilec Boštjan Valenčič za dolgo vlečenje zadeve že nagrajen z vmesno nagrado. Postal je predsednik društva slovenskih tožilcev. In to brez enega samega vidnega rezultata svojega dela. Razen seveda absurdne obtožnice Trenta, je opozoril Janša. Poročali smo tudi o drugih ugodnostih, ki naj bi jih prejela družina Valenčiča, očitno pa nagrada čaka tudi Moljka.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine