Piše: C. R.
Potem ko je skupščina invalidskega podjetja CSS iz Škofje Loke, ki je v 97,96-odstotni lasti države, potrdila predlog za likvidacijo družbe, v poslanski skupini SDS zahtevajo sklic skupne seje dveh parlamentarnih odborov, na kateri naj bi obravnavali možnost ustavitve postopka ter ohranitve delovnih mest v podjetju.
Skupščina invalidskega podjetja CSS je predlog poslovodstva za likvidacijo družbe z 41 zaposlenimi, med njimi 19 invalidov, potrdila v sredo. V Slovenskem državnem holdingu (SDH) so takrat pojasnili, da so vse druge možnosti za nadaljnje poslovanje izčrpane, likvidacijo pa da so podprli z namenom preprečiti stečaj družbe.
Potrditvi likvidacije so nasprotovali zaposleni in sindikat, so v zahtevi za sklic nujne skupne seje odborov DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide ter za gospodarstvo zapisali poslanci SDS. Navedli so opozorilo Sindikata obrti in podjetništva Slovenije, da bi pristojni morali ukrepati prej in zaščititi delovna mesta najbolj ranljivih skupin. Sindikat je izrazil tudi ogorčenje nad ravnanjem SDH in neodzivnostjo ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, so spomnili.
Predlagajo, naj člani obeh odborov na skupni seji ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca pozovejo, da prekliče sklep skupščine o likvidaciji CSS. To mu namreč omogoča zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov. Vlada pa naj uporabi vsa razpoložljiva sredstva za ohranitev delovnih mest v CSS ter pripravi rešitve za nadaljnje poslovanje podjetja.
Odbora naj bi v zvezi s CSS sprejela še več sklepov, med drugim si v SDS želijo videti dokumentacijo finančnega strokovnjaka, ki je predlagal začetek postopka likvidacije CSS, pa tudi vso dokumentacijo in korespondenco v povezavi s tem podjetjem od začetka leta 2024 do sredine skupščine.
O težavah podjetja CSS je v četrtek razpravljala tudi vlada, a ni v zvezi s tem sprejela nobene odločitve, čeprav naj bi se premier Robert Golob osebno zavzel za rešitev nastalega položaja.
V zahtevi za sklic skupne seje odborov so v poslanski skupini SDS opozorili še na nedavno objavo rezultatov javnega razpisa za spodbujanje investicij za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji. Javna agencija Spirit Slovenija je med 24 prejemnikov razdelila 83 milijonov evrov, pri čemer so štirje prejeli skoraj 40 milijonov evrov, eden od njih pa je celo brez zaposlenih.
V zvezi s tem razpisom, glede katerega je gospodarski minister Matjaž Han ta teden odredil izvedbo notranje revizije, v SDS članom odbora predlagajo, naj ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport pozovejo k predložitvi desetletne zgodovine javnih razpisov, ki so bili podlaga za dodelitev povratnih ali nepovratnih sredstev podjetjem z manj kot petimi zaposlenimi. Zanima jih tudi rezultat revizije, ki jo je odredil Han.
Skupna seja odborov za delo in gospodarstvo še ni sklicana, bo pa o likvidaciji CSS razpravljala tudi komisija DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Ta seja bo v četrtek, 23. januarja.
Naš vir pa nas je opozoril, da se morda ozadje likvidacije skriva tudi v apetitih po nepremičnini, v kateri je podjetje doslej delovalo in ki bi jo lahko prodali za zelo dobro vsoto. Povsem verjetno je, da bi pri tem nekdo pobral tudi mastne provizije.