Piše: Vito Javornik
Ob obeležitvi Dneva samostojnosti in enotnosti so se, kot vsako leto, zvrstili nagovori najvišjih predstavnikov Republike Slovenije.
Ko prebiramo vsebino nekaterih nagovorov, mnogi začudeno gledamo, zmajujemo z glavo in imamo mešane občutke.
Sam in mnogi drugi se začnemo spraševati, če res živimo v isti državi, na znanem ozemlju in v znanem obdobju, v neki matrici preteklosti ali pa distopiji prihodnosti.
Najprej si poglejmo, kaj nam govorijo in sporočajo naši oblastniki, ki razen tistih 400.000, ki so večinsko volili svoje predstavnike v parlament in posredno tudi predsednika vlade in “svobodo” in razen tistih, ki so neposredno volili predsednika/co države, ki pa nista moja intimna opcija.
Nataša Pirc Musar:” Enotnost je moč, ki premika meje mogočega.”
” Le svoboden narod lahko gradi prihodnost, ki temelji na pravičnosti in sožitju.”
“Potrebujemo sodelovanje, medsebojno pomoč za napredek našega naroda, za dostojno življenje vseh ljudi.”
“Z zaupanjem se zazrimo v prihodnost in skupaj ustvarjajmo družbo priložnosti za vse.”
Lepe besede predsednice republike, a same po sebi tudi floskule! Le kdo si ne bi želel udejanjanja teh lepih stavkov, a žal so neiskreni! Ne glede, da predsednica NPM opravlja funkcijo, ki ji po ustavi pritiče, se kljub lepim besedam ni moč izogniti vtisu, da njene besede in nekatera dejanja (morda tudi zaradi delno umetno povzročenega spora s predsednikom vlade, ki so ga zgenerirali večinski mediji), ustvarjajo trend poseganja v izvršilno vejo oblasti.
Njen nedavni govor v na pol praznem parlamentu, ko je napadla opozicijo, predvsem največjo opozicijsko stranko, češ da nedopustno posega v sodstvo in ga tudi in predvsem zaradi maratonskega večletnega, krivičnega sojenja Janezu Janši v zadevi Trenta kritizira kaže, da predsednica NPM ni predstavnica vseh državljanov Slovenije, da so zgoraj navedeni stavki iz njenega govora le zaviti v lep praznični papir, mogoče celo v celofan in da se obnaša kot nekakšen kralj v republiki. Kajti, če bi bila, bi med drugim sama povedala, da je v demokraciji z argumenti mogoče kritizirati tudi (nedotakljivo??) sodstvo. Če vzamemo za zgled prejšnjega predsednika Pahorja, ji do njegovih kolen manjka še veliko glede na njeno pojavo in razdaljo Pahorjevih kolen od tal.
PV Robert Golob: “Gotovo bomo zmagovali tudi v letu 2025”
“Na marsikaj smo lahko ponosni in za marsikaj hvaležni.”
“V letu 2024 je v Sloveniji zmagala pravičnost., brez izjem, izključevanja.”
“Za pošteno delo prejemamo boljše plačilo.”
“Zmagalo je znanje.”
“Zaživel je projekt dolgotrajne oskrbe.”
“Ohranili smo dostopno zdravstveno zavarovanje.”
“Izvedli smo rekordno povišanje pokojnin.”
“Zmagala je preudarnost.”
“Slovenija je v trdni kondiciji.”
“V letu 2024 je v svetu zmagovala Slovenija.”
“Naj bomo vsi, brez izjem, izključevanja, sovražnosti in predsodkov srčni zmagovalci.”
Premier Robert Golob vodi izvršilno oblast, zato je vsaka njegova beseda, stavek, dejanje, odločilnega pomena za življenje nas državljanov, a v teh primerih na slabše.
Sam slovenskih zmag v tem letu ne vidim (razen športnih), ki pa se ne odražajo v boljšem standardu vseh državljanov Slovenije.
Državljani smo lahko ponosni na samostojno državo, hvaležni pa smo v trenutni situaciji le temu, da smo bili zmožni s stisnjenimi zobmi preživeti še eno leto. Nikakor ne srčni so predvsem tisti na oblasti, zato so oni tisti negativci, ki povzročajo sovražnost in predsodke.
Če parafraziram PV, je le njegova oblast delala pošteno, zato so nagradili sebe z enormnim povišanjem plač na ministrstvih in povezanih, nepovezanih državnih institucijah.
Če je kdo od tistih, ki to že potrebujejo opazil, da je zaživel projekt dolgotrajne oskrbe naj me na to opozori.
Znano je, da že zaradi pomanjkanja osebja v domovih za starejše in slabih plač, pogojev in neizpolnjenih časovnic in tudi rušenja zakona prejšnje vlade ta projekt nikakor ne bo zaživel.
Nimam občutka, da bi se pokojnine letos rekordno povečale – ali res živim v isti državi – ali pa nimam pravih občutkov, da bi vedel, kdaj letos se je denarnica odebelila.. Kdo ve…?
Po premierjevih besedah je zmagala preudarnost. V njegovih dejanjih je sam nisem opazil, razen v primerih, če vsako laž, ki jo izreče, izrazi preudarno. Dvomim. Morda tako kot baron Munchhausen?
Zakaj Slovenija ni država, kakršno s posladkanimi in povzdignjenimi besedami opevata predsednica NPM in predsednik vlade Golob ter njegova koalicija?
Del odgovora se ponuja v govoru Janeza Janše ob letošnji ponedeljkovi proslavi obletnice plebiscita v Tolminu:”Ključni razlog, da ni bilo razvoja je v tem, da se ni dihalo z obema kriloma pljuč, da se je izključevalo, da se je iskalo notranje sovražnike, ki jih je bilo potrebno odstraniti.”
Robert Golob pa, ponavljam, pravi:“Naj bomo vsi, brez izjem, izključevanja, sovražnosti in predsodkov srčni zmagovalci.”
Oprosti mu, o Bog, saj ve, da laže…