1.5 C
Ljubljana
petek, 13 decembra, 2024

Zeleni prehod po Golobovo: takole je koalicija sfrčkala dodatnih 400 milijonov za ceneni lignit

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Štiristo milijonov evrov iz državnega proračuna, da bi v Velenju še kopali ekonomsko neracionalen lignit in z njim skrbeli za ogrevanje tam živečih prebivalcev, so po nujnem postopku uzakonili poslanci vladnih strank Svoboda, SD in Levica z Mojco Pašek Šetinc.

Vladni poslanci so pred glasovanjem na vso moč kritizirali pretekle odločitve za TEŠ6. Odločitev, da bo država zgradila TEŠ6, v katerem se bo kuril domači lignit, za katerega je bilo znano, da ga ni dovolj in da se ne bo splačalo, je sprejela vlada Boruta Pahorja, v kateri so bili Pahorjeva SD, Zares Gregorja Golobiča, Desus Karla Erjavca in LDS Katarine Kresal. Golobič je, ko so projekt s pomočjo ministra iz njegove stranke Mateja Lahovnika že požegnali, in ko se je znašel v težavah zaradi afere Ultra, investiciji začel javno nasprotovati.

Tako so finančne posledice, da bi lahko še nekaj let kopali domači premog, opisali iz vlade: “V zvezi s predlaganim zakonom se predvideva povečanje odhodkov državnega proračuna, ki niso načrtovani, in sicer skozi leta 2025 – 2027 v skupni višini 403,1 milijonov evrov.” Glasovanje se je razpletlo tako:

Kot že v preteklosti so poslanci vladnih strank na vso moč obtoževali za to investicijo Janeza Janšo in SDS, Janši so hkrati v Celju že spet sodili zaradi prodaje posesti v Trenti pred desetletji in zaradi tega na obtožbe ni mogel odgovarjati. V času prve vlade Janeza Janše so pripravljali drugačno rešitev za TEŠ, krivi pa naj bi bili za vladne poslance še, ker pozneje, ko so spet vladali, v času hude gospodarske krize gradnje TEŠ6 iz SDS niso ustavili, ko je oblast za krajši čas spet prevzel Janša, ko po padcu Pahorjeve vlade to ni uspelo Zoranu Jankoviću. Tudi poznejše vlade je niso.

Vlada Roberta Goloba načrtuje, da bodo 400 milijonski vložek državnega proračuna morda povrnile povečane dividende iz HSE, ki mu ne bo treba več plačevati minusov TEŠ6, in sicer za 380 milijonov evrov, a tudi sami nekoliko dvomijo o tem. Tako so zapisali: “Sredstva za izvajanje zakona v državnem proračunu še niso zagotovljena. Sredstva za financiranje zakona se za celotno obdobje financiranja zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije. Potrebna sredstva se lahko načeloma v celoti pokrijejo iz naslova višjega zneska vplačanih dividend s strani HSE v skupni višini vsaj 380 milijonov EUR: 31. 12. 2024 bo vplačanih 100 milijonov EUR, v letu 2025 110 milijonov EUR, v letu 2026 vsaj 75 milijonov EUR in v letu 2027 75 milijonov EUR. V primeru, da izplačila načrtovanih dividend v proračun ne bo mogoče doseči, se bo potrebna sredstva prerazporejalo iz finančnih načrtov vseh ministrstev, skladno z javnofinančnimi predpisi.”

Janez Cigler Kralj med poslanci NSi, ko govori Robert Golob Foto: DZ/ Matija Sušnik

Cigler Kralj: Kaj pa bo čez dve leti?

Pred odločanjem je glas proti napovedal Janez Cigler Kralj (NSi) in ga pojasnil tako: “Bomo proti temu zakonu, ker besede so poceni, ampak realne posledice tega zakona bodo pa prebivalke in prebivalci Šaleške doline čutili še dolgo. Da ne bom govoril na suho. Moj ata je bil knap v Velenju, moj brat tudi, pa bratranec, tako da sem povezan s temi kraji tudi osebno. Poglejte, 400 milijonov evrov se bo dalo zdaj za dve in pol ogrevalni sezoni po tem zakonu. Ampak kaj bo s Šaleško dolino čez dve leti? Kaj bo s Šaleško dolino čez dve leti? Ta zakon ne zagotavlja tem ljudem čisto nič. Ko se bo iztekel, ne bo nič rešeno. Kdor bo pa takrat na odgovornosti, zapomnite si to, se bo moral pa takrat ukvarjati z rešitvami. Če bi bili vi resni, tega ne bi prinesli zdaj decembra 2024 v parlament po nujnem postopku: Protestiral sem in glasoval proti nujnemu postopku v imenu NSi na kolegiju predsednice. Pripeljali bi pa tudi še ostala dva zakona, ker nekdo iz Svobode pravi, saj bosta. Marsikaj ste že obljubili. Obljubili ste, da bo dolgotrajna oskrba tekla. Pa nobeden ne ve, 1. 1. 2025 bo začelo, pa noben ne ve, kaj bo in kako, kdo bo plačal, kdo bo kaj koristil. Obljubili ste, da boste razbremenili plače že dvakrat, trikrat ste jih obremenili, pa še jih boste. Marsikaj ste obljubili. Besede so poceni, posledice tega zakona bodo pa zelo negativne za prebivalce Šaleške.”

Ko so o tem zakonu še razpravljali je bilo v državnem zboru nekaj časa precej napeto, ker je imel Andrej Hoivik (SDS) na mizi zadnjo knjigo Janeza Janše. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič mu jo je s pomočjo varnostnika zaplenila.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine