0.9 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

Boste januarja zaradi navadnega “bojlerja” prišli navzkriž z zakonom?

Piše: Nova24tv.si

Novo leto bo prineslo strožja pravila v navezavi na vgradnjo grelnikov na elektriko. Takrat bo namreč postalo veljavno določilo novega pravilnika, ki ureja področje učinkovite rabe energije (PURES 3) in delno prepoveduje vgrajevanje električnih grelnikov za sanitarno vodo.

Pravilnik o učinkoviti rabi energije (PURES 3) prepoveduje uporabo “generatorjev toplote in grelnih teles, ki delujejo po Joulovem načinu”, kamor spadajo električni radiatorji, bojlerji (grelniki sanitarne vode), električno talno gretje in IR-paneli, opozarja Žurnal24. Ob tem dodaja, da to velja, če električno energijo, ki je potrebna za delovanje, pridobivamo iz “javnega električnega omrežja ali drugega vira, kjer električna energija ni pridobljena iz obnovljivega vira energije (OVE)”.

Izjeme
Obstajajo pa tudi izjeme, ki omogočajo uporabo omenjenih naprav. Uporaba je tako dovoljena v primeru, da električno energijo proizvedejo obnovljivi viri energije (OVE), ki se nahajajo ob, na ali v stavbi ali njeni neposredni bližini. Z njimi je treba letno proizvesti vsaj toliko električne energije, kolikor je potrebujemo za ogrevanje stavbe. Prav tako je uporaba mogoča, ko gre za stavbo, ki je energetsko zelo učinkovita in toplotne izgube ne presegajo polovice mejne vrednosti, kar pomeni največ 25 kWh/m² letno.

Obstoječi grelniki presegajo moč, ki bo sedaj dovoljena
V prihajajočem letu bo mogoče kupiti grelnike sanitarne vode z močjo pod 2 kW in z največ 15-litrsko prostornino. Ob tem je treba sicer omeniti, da večina obstoječih grelnikov presega to moč. Tovrstne zahteve se ne nanašajo le na novogradnje in rekonstrukcije, za katere je potrebno gradbeno dovoljenje, ampak tudi na energijsko sanacijo in celo vzdrževanje stavb. Podobnih naprav, ki niso skladne z novimi pogoji, tako ne bo mogoče vgraditi, ko bo napočil čas za zamenjavo dotrajanih grelnih naprav. Namesto tega bo treba uporabljati tehnologije, ki ne temeljijo na neposredni rabi elektrike, kot so toplotne črpalke.

Za Žurnal24 so zz ministrstva za naravne vire in prostor v zvezi s tem sporočili: “Za to področje so na razpolago tehnične rešitve, za katere se porabi bistveno manj električne energije in na ta način zagotovi manjše izpuste CO2 iz stavbe.”

Na trgu je sicer še vedno mogoče kupiti električne grelne naprave, katerih uporaba je skladno s tem pravilnikom ali omejena ali celo prepovedana. Predstavniki ministrstva so prav tako sporočili, da pravilnik PURES 3 nima podlage za urejanje trga. Gradbeni inšpektor je po njihovih besedah tisti, ki ima pristojnost za nadzor. Ob pridobitvi gradbenega in uporabnega dovoljenja sicer investitor z izkazom energijskih lastnosti stavb dokazuje izpolnjevanje zahtev PURES 3. To seveda ne velja za vzdrževanje stavbe.

Gradbena inšpekcija ima drugo prioritetno delo
Ker pa je uporaba v določenih primerih dovoljena, se ne more iti kar v prepoved prodaje teh naprav. Lahko bi se tako nadzorovalo le proces vgradnje, a je to malo verjetno. Za prej omenjeni medij, so namreč sporočili: “Gradbena inšpekcija Inšpektorata Republike Slovenije za naravne vire in prostor od 4. junija 2022, ko je bil sprejet Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah, ni opravila nobenega inšpekcijskega pregleda, kakor tudi ne izrekla inšpekcijskega ukrepa, v povezavi s Pravilnikom o učinkoviti rabi energije v stavbah. Zaradi pomanjkanja inšpektorjev tega področja in nadzora po tem pravilniku še ne nadziramo.” Ob tem so pojasnili, da “nadzor nad objekti, ki ogrožajo življenje in zdravje ljudi in objekti, ki v gradnji” predstavljajo njihovo prioritetni fokus delovanja.

Kot opozarjajo pri Forbes Slovenija, nas z novim letom čaka tudi sprememba, ki je skladu z velo energetskega zakona (EZ-2), ki prinaša prepoved projektiranja in vgradnja kotla na zemeljski plin ali utekočinjen naftni plin. “To velja za stavbe, za katere bo vloga za izdajo gradbenega dovoljenja vložena od 1. januarja 2025.”

Ž. N.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine