-1.5 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

(IZ TISKANE DEMOKRACIJE) Vladajoči sistematično kršijo demokratične standarde

Piše: Petra Janša

»Na seji Odbora DZ za zdravje je prejšnji torek prišlo do grobe kršitve Poslovnika državnega zbora, saj je takratni predsedujoči odboru za zdravje Dean Premik kljub številnim opozorilom tako koalicije kot zakonodajno-pravne službe dal na glasovanje protipraven in protiposlovniški predlog ter s tem grobo kršil Poslovnik državnega zbora.«

Tako so ob napovedi novinarske konference zapisali v največji opozicijski stranki SDS in ob tem razložili, da je skupina poslancev s prvim podpisanim Borutom Sajovcem 15. marca 2024 v parlamentarni postopek vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje v medicinske namene, v katerem je Državnemu zboru Republike Slovenije predlagala, naj se referendumsko vprašanje glasi: »Ali ste za to, da bi bila v Republiki Sloveniji pridelava, predelava, promet in uporaba konoplje v medicinske namene dovoljena?«. Po vložitvi predloga je začel teči tridesetdnevni poslovniški rok za sklic seje matičnega delovnega telesa. »34. nujna seja odbora za zdravstvo, ki jo je sklicala predsednica odbora Tamara Kozlovič, je bila v ponedeljek, 15. aprila 2024, v odsotnosti predsednice odbora pa jo je vodil podpredsednik odbora Dean Premik. Na dan seje sta poslanski skupini Gibanja Svoboda in Levice vložili amandmaje, s katerimi so vsebinsko posegli v naslov odloka in v referendumsko vprašanje, saj so iz prvotnega enega vprašanja naredili dve vprašanji, in sicer: ‘Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?’ in ‘Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?’. Omenjeni amandmaji so v tej fazi odločanja nedopustni, drugo referendumsko vprašanje se tako lahko obravnava le z vložitvijo novega predloga za razpis posvetovalnega referenduma, pri čemer bi moral znova teči 30-dnevni rok za obravnavo tega vprašanja,« so opozorili v SDS.

Teptanje demokratičnih načel

Ob tem so v SDS izpostavili ravnanje predsednice odbora za zdravstvo Tamare Kozlovič, ki je 9. aprila 2024 na 10. redni seji odbora pri obravnavi predloga za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja poslance obvestila, da »amandmiranje v tej fazi postopka ni mogoče«.

»Isti odbor, drug predsedujoči, interpretacija enake materije pa popolnoma nasprotna,« so bili jasni v največji opozicijski stranki in izpostavili še drug primer teptanja demokratičnih načel, ki se je zgodil na odboru za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ko so poslanci Gibanja Svoboda in Levice z argumentom moči preprečili, da bi člani odbora opravili razpravo o sklepu poslanske skupine SDS, ki se je nanašal na to, naj odbor Vlado RS pozove, naj do konca leta z vsemi socialnimi partnerji uskladi in določi besedilo zakonodaje, s katerim bi prenovili plačni sistem v javnem sektorju za vse stebre in odpravili plačna nesorazmerja. »Ne samo da so poslanci Gibanja Svoboda in Levice ta sklep zavrnili, vsem drugim poslancem so preprečili razpravo o tem,« so zapisali v izjavi za javnost in omenili še tretji primer teptanja demokratičnih načel: preprečevanje ustanovitve preiskovalne komisije, ki jo je zahteval državni svet in ki se nanaša na poslovanje podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranje Gibanja Svoboda. »Koalicija na čelu s predsednico državnega zbora se na vse pretege trudi ustanovitev te komisije preprečiti ali pa njeno delovanje zamakniti čim bližje koncu sklica tega državnega zbora, čeprav je jasno, da je državni zbor v skladu z ustavo in s poslovnikom o parlamentarni preiskavi dolžan obvezno slediti zahtevi državnega sveta,« so opozorili in razložili, da Poslovnik državnega zbora jasno določa, da mora predsednik državnega zbora predlog oziroma zahtevo za uvedbo parlamentarne preiskave uvrstiti na dnevni red prve naslednje seje državnega zbora, če je predlog vložen najkasneje 30 dni pred to sejo, oziroma če je zahteva vložena najkasneje 8 dni pred to sejo. Po navedbah SDS predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pri omenjeni zahtevi temu ni sledila in zahteve ni uvrstila na izredno sejo, ki je potekala 17. 4. 2024, niti na dnevni red redne seje, ki se je začela v ponedeljek, 22. 4. 2024.

Godčeva: V DZ je umrla pravna država

Prav zaradi opisanih kršitev temeljnih načel demokracije sta prejšnjo sredo predsednik SDS Janez Janša in vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec sklicala novinarsko konferenco, na kateri sta govorila o teptanju demokratičnih načel, kratenju pravice do izražanja mnenj, samovolji predsednikov parlamentarnih odborov Državnega zbora RS in popolni ignoranci Poslovnika državnega zbora. Kot je uvodoma pojasnila Jelka Godec, v državnem zboru že nekaj časa spremljamo nepravilnosti in kratenje pravic opoziciji. »Ta nemi, gluhi in slepi valjar ‘svobodnjakov’ s pomočjo Levice in SD tepta pravno državo že nekaj časa,« je bila kritična vodja poslanske skupine SDS. »Svoboda je namreč vložila tri predloge za posvetovalne referendume, ki jih s pravnimi in nepravnimi sredstvi, tudi s kršitvami poslovnika želi spraviti na en referendumski dan skupaj z evropskimi volitvami. Prvi primer kršenja poslovnika, tudi zakonov in ustave, je predlog za posvetovalni referendum glede uporabe konoplje v medicinske namene. Pred malo več kot 30 dnevi je bil vložen predlog za posvetovalni referendum, poslanci so ga obravnavali na odboru za zdravstvo, kjer je poslanec Premik kot podpredsednik dopustil, da je Svoboda vložila amandmaje, s katerimi so spremenili naslov samega referenduma, hkrati pa eno referendumsko vprašanje spremenili v dve referendumski vprašanji. Prišlo je torej do dveh referendumskih vprašanj, ki se vsebinsko razlikujeta od prvotnega predloga, o teh amandmajih se niti ni glasovalo. Žgoč problem je tudi v tem, da je pri referendumskem vprašanju o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja predsednica istega odbora pred tednom dni dejala, da vlaganje amandmajev k referendumskemu vprašanju, ko jih obravnava odbor, ni mogoče.« Gre torej za dvojna merila, kršenje poslovnika, zakonodaje in Ustave RS, na kar je poslanska skupina SDS že večkrat opozorila in pozvala k temu, da bi se morali držati poslovnika, a prihaja do kršenja, zlasti ko predloge podaja poslanska skupina SDS. Jelka Godec je naštela tudi uvodoma naštete primere, kot je zavlačevanje ustanovitve parlamentarne preiskovalne komisije o poslih predsednika vlade v podjetjih Gen-i in Star solar, ki dokazujejo, da »je v državnem zboru umrla pravna država«.

Janša: Kršitve poslovnika vodijo v diktaturo

V nadaljevanju je predsednik SDS Janez Janša opozoril na to, da se tovrstne kršitve niso nikoli doslej koncentrirale pri bistvenih stvareh v tako kratkem času. »Priča smo štirim oziroma petim kršitvam, manipulacijam, ki jih težko pripišemo nepoznavanju in neznanju tistih, ki prvič sedijo v klopeh državnega zbora.« Poudaril je, da se je prvič zgodilo, da se je delovnemu telesu prepovedala razprava o nekem predlogu, pri čemer vladna koalicija posnema delovanje ljubljanske mestne skupščine, kjer lahko večina v mestnem svetu kadarkoli prekine razpravo, kar tudi praviloma počne v za mestno oblast kritičnih situacijah. »To je globoko protiustavno, saj si večina ne na državnem ne na lokalnem nivoju ne more lastiti pravice, da omeji razpravo opoziciji. Očitno so redna srečanja med predsednikom vlade in županom privedla do vse več posnemanj, zato tudi takšno dogajanje v DZ. Gre za eklatantno kršitev poslovnika in dosedanje parlamentarne prakse, ki je nevarna. Demokracija je seveda vladavina večine, ki pa je omejena z nekimi pravili. In ta pravila morajo veljati za vse enako,« je bil jasen predsednik SDS. »Na istem odboru je enkrat amandma dopusten, drugič ni dopusten, na istem odboru, pri isti zadevi, v istem tednu, v isti sestavi odbora in istem mandatu državnega zbora. Ta zadeva je zato na robu tega, da se postavi vprašanje, koliko ima takšno ravnanje koalicije še legitimnost, saj gre za konstantno kršenje pravil,« je bil do delovanja koalicije kritičen Janša. V primeru preiskovalne komisije, ki jo je izglasoval Državni svet RS, je Janez Janša poudaril, da ima državni svet pravice in pristojnosti, ki mu jih daje ustava. Državni svet je namreč izglasoval preiskavo, državni zbor pa tega ni odredil. »Z zelo votlimi izgovori se zavlačuje ustanovitev parlamentarne preiskave, ki vladni koaliciji ni všeč. Predsednica države in drugi kršijo pooblastila, ki jih imajo. Nosilci javnih funkcij so namreč omejeni z zakonodajo,” je dejal Janša in opozoril še na protiustavnost referenduma o evtanaziji. »V Ustavi RS je člen, ki pravi, da je človeško življenje nedotakljivo. Če bodo spravili skozi to vprašanje, lahko skozi glasovalni stroj spravijo karkoli, četudi je v neskladju z ustavo.« Kot je še poudaril predsednik SDS, so to »nevarne stvari, ki vodijo v diktaturo«.

Klakočar Zupančičeva grozi

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič pa je že zavrnila očitke o zavlačevanju odreditve parlamentarne preiskave o poslovanju Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda. Dejala je, da bo točko skladno s poslovniškimi roki uvrstila na eno od prihodnjih sej, pri čemer bodo spoštovani vsi poslovniški roki, je zatrdila, ne želi pa si, da bi DZ ustanavljal komisije na podlagi zahtev oziroma aktov, ki bi se izkazali za neustavne. Zato se je že zavzela za noveliranje zakona o parlamentarni preiskavi, da bi te izpolnjevale svoj namen in bi torej ugotavljale politično odgovornost nosilcev javnih funkcij in ne bi bile namenjene medsebojnemu političnemu obračunavanju. »Kot država smo zdaj že dovolj zreli, da bi to lahko razumeli,« je poudarila. Zavrnila je tudi očitke o zavlačevanju z odreditvijo parlamentarne preiskave. Slednje ji namreč očitajo v opozicijski SDS, predsednik NSi Matej Tonin pa je izrazil pričakovanje, da bo parlamentarna preiskava odrejena nemudoma. Na besede prvaka SDS Janeza Janše, da gre tu za »eklatantno opustitev dolžnega ravnanja« po kazenski zakonodaji, pa se je Klakočar Zupančičeva odzvala z grožnjo: »Gospod Janša mora paziti na svoje lastne kazenske odgovornosti, ker je sam bil v več kazenskih postopkih, pa verjetno je še, ali pa morda se bo tudi še znašel v kakšnem. To so res težke besede.« Predsednica DZ se je odzvala tudi na sporno dogajanje na izredni seji odbora za zdravje glede posvetovalnega referenduma o pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje v medicinske namene. Zatrdila je, da je bila omenjena seja DZ vodena skladno s poslovnikom DZ, sama pa da ni pristojna za ugotavljanje morebitnih nepravilnosti v postopkih na matičnih delovnih telesih. Govor o tem, da je umrla pravna država, je ob tem po njenem mnenju neprimeren, je pa lahko na mestu vprašanje tolmačenja poslovnika, je še dejala.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine