-2.9 C
Ljubljana
nedelja, 19 januarja, 2025

Zakaj predsednica republike vse bolj razdvaja

Piše: Domen Mezeg (Nova24tv.si)

Predsednica republike Nataša Pirc Musar z neudeležbo na tako pomembni svečanosti, kot je maša za domovino, in oživljanjem duha diktatorja in množičnega morilca Josipa Broza Tita, vse bolj razdvaja. Da gre za razdiralno delovanje, ki ne pripomore k spravi, meni novinar in analitik Peter Merše. 

V oddaji komercialne TV je gostovala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Oddaja je bila posneta na območju gradu Brdo. Gledalec pa je dobil občutek, da je bil namen v vzdušje dneva državnosti vnesti duh po partizanstvu in spomin na Josipa Broza Tita, kar je popolnoma neprimerno, celo zavržno. Na dan državnosti obeležujemo tako pomemben zgodovinski prelom, da ga je povsem nedostojno zatemniti z drugimi, sicer pomembnimi dogodki, obdobji in spomeniki, kot so 2. svetovna vojna, Soška fronta, Ilirske province, reformacija ali Brižinski spomeniki itd. Gre za ponavljanje že znanih retoričnih akrobacij tranzicijske levice, ki si prizadeva zabrisati pomen najsvetlejšega dogodka slovenske preteklosti, ko smo se plebiscitarno odrekli pokojni skupni državi in krvavemu totalitarizmu. Kulturna ministrica Asta Vrečko to počne bolj vulgarno, revolucionarno, denimo z ukinitvijo Muzeja osamosvojitve. Omeniti gre tudi njen brezsramni obisk Čebin ter javni poziv k vračanju Tita na Brdo, medtem ko “Kučanova intimna opcija” zadevo spretno zavija v celofan.

Da ne želi biti predsednica vseh Slovencev, je Pirc Musarjeva že večkrat potrdila, tudi z neudeležbo na tradicionalni, domoljubni maši za domovino. Gre za svečanost z močnim simboličnim pomenom, ki od državnika ne predpostavlja osebne vere. Po drugi strani pa predsednica spomin na dan, ko smo dobili državo, megli s Titom in NOB … Gre za stvar pietete, gre za simboliko, ki ima večjo sporočilno moč kot besede. Državnica je s temi dejanji jasno pokazala, v katere čase se vračamo, čeprav je med pogovorom postregla z verbalnim trikom, ko je omenila tudi “slovensko spravo, razklanost, razdeljenost itd.” Brez dvoma bolj spretno kot kulturna ministrica, ki svoje sovražnosti in ideološke zaslepljenosti nekulturno niti ne prikriva …

 

Predsednica je brez občutka za praznik, ki združuje Slovence
Komentar pisca na portalu Domovina Petra Meršeta“Čeprav se trudi to nekoliko bolj prikriti kot vidni predstavniki stranke Levica, gre vendarle za prazniku neprimerne izjave. Dan državnosti je obletnica, ko smo presekali s sistemom, ki ga je poosebljal Josip Broz Tito, in se ga osvobodili.” Od predsednice samostojne Slovenije bi po njegovem pričakovali več občutka za praznik, ki združuje vse Slovence. Prav v luči tega praznika znova opažamo poskuse, da bi se vloga osamosvojitve brisala, na njeno mesto pa bi radi nekateri postavili narodnoosvobodilni boj in komunistično revolucijo. Prav v tem času gre iskati ključne razloge za razklanost, ki duši slovensko družbo. Predsednica, ki bi si prizadevala za spravo, teh tem ne bi odpirala na dan državnosti, ko so v ospredju spomini na druge dogodke, ko pa bi temo odprla, bi operirala z zgodovinskimi dejstvi in realnostjo.

 

Pisec na portalu Domovina in TV komentator Peter Merše (Foto: Youtube, posnetek zaslona)

“Vsaj obsodila je povojne poboje, kar je korak v pravo smer”
Tako bi pripomogla k temu, da v miru in spravi lahko zapremo določena zgodovinska poglavja, ki so še vedno odprta, in bodo takšna ostala, dokler na dan ne pride vsa resnica in so opravljene vse civilizacijske norme, začenši z dostojnim pokopom žrtev. Merše: “Kljub temu je vendarle treba priznati predsednici, da je šla korak dlje kot večina politikov pola, ki mu pripada, ter vsaj obsodila povojne poboje.” To vendarle je korak v pravo smer kljub drugim, prej omenjenim vidikom, do katerih smo lahko upravičeno kritični. Žal pa zgolj ena omemba, hkrati pa precej razdiralno delovanje (tako po izboru dogodkov, ki se jih predsednica (ne)udeležuje, kot tudi siceršnje njene izjave), žal ne kažejo konsistence v teh prizadevanjih, ki bi bila potrebna, če bi dejansko želela kaj narediti v smeri narodne sprave, še opozarja Merše.

 

Še najbolje pa je ignoranco predsednice države opisal osamosvojitelj Jelko Kacin: “Domovina je naša država. Predsedniki so tja hodili. In ingoriranje tega občestva in tega načina skrbi je zame civilizacijski problem.”

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine