-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Je levičarskim aktivistom na javni RTV odklenkalo?

Piše: Anamarija Novak

Zaradi zapisa odgovornega urednika Mladine je nacionalna TV sodelovanje z Mladino prekinila in o tem v prispevku javnost tudi obvestila. A zgodilo se je, da je voditelj Saša Krajnc, ki je poročal o tem, izrecno poudaril, da so prispevek objavili po navodilu odgovorne urednice Jadranke Rebernik.

 Ob tem so se kritičnemu gledalcu porodila vprašanja, po čigavih navodilih so se ravnali doslej in ali je morda prispevek o razlogih glede prekinitve sodelovanja z Mladino kdo želel cenzurirati, saj se je v preteklosti to že dogajalo. Na podlagi dokumentov in dejstev je bil namreč razkrit resnični politični aktivizem vpletenih novinarjev in urednikov javne RTV Slovenija, ki se za zavarovanje svojih političnih »botrov« in političnih preferenc ravnodušno poslužujejo direktne cenzure informativnih oddaj, laži pri prikrivanju informacij, kot so to počeli pred zadnjimi državnozborskimi volitvami s plačo Roberta Goloba in z njegovo dohodninsko napovedjo. Da je bila cenzura namerna, je takrat na Planet TV potrdil tudi predsednik programskega sveta RTV Peter Gregorčič, ki je tedaj dejal, da so se poročanju o plači Roberta Goloba na RTV Slovenija izogibali, ker so »prijatelji«.

Eksces Saše Krajnca in cenzura

»Prispevek objavljamo po izrecnem navodilu odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija Jadranke Rebernik,« je voditelj oddaje Dnevnik na TV Slovenija Saša Krajnc napovedal prispevek o odpovedi poslovnega sodelovanja TV Slovenija z Mladino zaradi zapisa odgovornega urednika Mladine Gregorja Repovža, v katerem je slednji pozival k očiščenju zavoda in odpuščanju novinarjev, ki so se na javni RTV zaposlili v času pretekle Janševe vlade. V zvezi z omenjenim dogodkom in s številnimi očitki, da je nekdo želel cenzurirati prispevek Gašperja Petovarja, naj bi bil po poročanju Siola direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija sprožil notranjo preiskavo, a je slednji to zanikal: »Ker je šlo za očitno stisko obeh zaposlenih, ki ji nista bila kos, ne bom sprožil disciplinskega postopka.« Je pa Urbanija od odgovorne urednice televizijskega programa zahteval, da se s Sašo Krajncem in z urednico Dnevnika na TV Slovenija Vesno Pfeiffer opravi pogovor in se jima razporedi naloge, ki sta jih sposobna profesionalno opravljati. Ob ekscesu Saše Krajnca pa se kritičnemu opazovalcu dogajanja postavljajo vprašanja, ali ni običajna praksa, da novinarji delujejo po navodilih nadrejenih urednikov in ali je kdo želel preprečiti objavo prispevka.

Spomnimo, da to ne bi bil prvi primer cenzuriranja določenih prispevkov in informacij. Konkretno je šlo v preteklosti za ekipo Odmevov in razjasnjeni primer prikrivanja zgodbe o Golobovi dohodninski napovedi, ki je bila predvideva na določen dan, vendar je bila iz nepojasnjenih razlogov prestavljena na nekaj dni kasneje. Devet dni pred volitvami sta dnevni urednik Odmevov Aleš Malerič in voditeljica omenjene oddaje Tanja Starič cenzurirala prispevek o plači oziroma dohodnini Roberta Goloba, predsednika Gibanja Svoboda, ki ga je takrat za Odmeve pripravil novinar Gašper Petovar. To je pozneje na Planet TV med oddajo Slovenija izbira javno razkril Peter Gregorčič, predsednik programskega sveta RTV. Seveda so novinarji po zmagi leve opcije na volitvah Gregorčiča napadli, češ da nad njimi izvaja »nedopusten pritisk«, vendar je kasneje njegove besede tudi z dejstvi potrdila prav odgovorna urednica Jadranka Rebernik, pod vprašaj pa postavila tudi njihovo novinarsko profesionalnost v smislu preverjanja informacij.

Odziv in opravičilo vodstva RTV Slovenija

A s tem zgodba ni končana. Omenjeni eksces Saše Krajnca v sodelovanju z Vesno Pfeiffer so namreč nadgradili njegovi kolegi, ko je nekaj zaposlenih RTVS samovoljno ob koncu informativne oddaje pristopilo k njemu »v podporo«. Na »nadgradnjo« ekscesa se je ažurno odzvalo vodstvo RTV Slovenija in se zanj opravičilo: »Cenjenim gledalkam in gledalcem, ki ste včeraj (23. avgusta, op. p.) spremljali informativne oddaje na prvem sporedu Televizije Slovenija, se iskreno opravičujemo,« so dan po objavljenemu prispevku za javnost sporočili iz vodstva javnega zavoda RTV Slovenija in dodali: »Dnevnoinformativne oddaje so namenjene informiranju javnosti o ključnih zunanje- in notranjepolitičnih dogodkih dneva. Sporočilo, v katerem je nekaj zaposlenih samovoljno izrazilo neutemeljene obtožbe zoper vodstvo TV Slovenija in pozvalo odgovorno urednico Informativnega programa Jadranko Rebernik k ukrepanju, ta pa o besedilu niti ni bila obveščena, je neprimerno in je zloraba javnega medija za parcialne interese. Vsebina sporočila ne predstavlja novinarskega žanra in ni skladna z novinarskimi standardi. V vodstvu RTV Slovenija si bomo prizadevali, da nezadovoljstvo nekaterih zaposlenih ne bo obremenjevalo naših gledalcev, poslušalcev in bralcev, plačnikov RTV-prispevka, pač pa, da se težave posameznikov rešujejo znotraj javnega zavoda. Za neprimeren tekst se gledalcem ponovno opravičujemo,« je v izjavi za javnost zapisal generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough.

Ob tem je treba spomniti še na drugi eksces, in sicer je v Jutranji kroniki na Radiu Slovenija 23. avgusta prišlo do lapsusa, ki je bil več kot očitno nameren – radijski napovedovalec Dejan Kaloper je namreč prebral, da je direktor televizije Uroš Urbanija odgovorni urednici informativnega programa naročil, naj Saši Krajncu in Vesni Pfeiffer določi druge naloge. Pri tem se je dolgoletni spiker »zmotil« pri priimku Jadranke Rebernik in jo preimenoval v Jebernik.

A medtem ko aktiva novinarjev informativnega programa TVS in MMC podpirata urednico in voditelja osrednjih informativnih oddaj Vesno Pfeiffer in Sašo Krajnca, je direktor TV Slovenija Uroš Urbanija povsem jasen. »Če kdo misli, da je RTV Slovenija njegova zasebna televizija in lahko dela, kar hoče, se krepko moti. Zavezani smo javnosti. Konec je cenzure, konec pa tudi zasebnih propagandnih sporočil (če niso plačana). Na RTV morajo veljati enaki standardi kot na @BBCNews #stopputinizaciji,« je odločno tvitnil direktor nacionalne TV Uroš Urbanija.

Kdo je vplival na Krajnčevo dejanje?

Portal Siol pa je kmalu po Krajnčevem ekscesu poročal, da je z javne televizije slišati, da bi lahko bila v ozadju ravnanja voditelja Saše Krajnca tudi javnosti prikrita osebna povezava novinarja z novim vodstvom ministrstva za kulturo. Vlada je namreč julija za v. d. generalnega sekretarja ministrstva za kulturo, ki ga vodi Asta Vrečko (Levica), s 1. septembrom imenovala Tonija Tovornika, nekdanjega sodelavca RTVS, ki je po neuradnih informacijah z RTVS prijatelj voditelja Krajnca. Če informacije držijo, bi to partnerstvo lahko vplivalo na presojanje. Novinarski kodeks določa, da mora medijski delavec v primeru konflikta interesov te razkriti ali pa se izločiti iz poročanja, še piše Siol. Siol je zaradi neuradnih informacij tako ministrstvo za kulturo kot RTVS prosil za pojasnilo, ali sta Tovornik in Krajnc le prijatelja ali tudi partnerja. »Neuradno smo s televizije izvedeli, da imajo pri pripravljanju odgovora nekaj težav, ker morajo varovati osebne podatke. Odgovorili so nam naslednje: »Poizvedujete po občutljivih osebnih podatkih, za katere za obdelavo v javnem sektorju ni pravne podlage v zakonu.’« Zanikali pa povezav doslej na vladi ali RTVS niso,« so še zapisali na Siolu.

Na TV SLO razkrili, kaj bomo lahko gledali jeseni; Urbanija sodelavcem: Ne bojte se!

Na RTV Slovenija so razkrili, kakšna bo jesenska shema Informativnega programa TV Slovenija. Studio City se dokončno poslavlja, namesto te oddaje bo ob ponedeljkih ob 21. uri na sporedu ponovitev Arene z Vido Petrovčič in Igorjem Pirkovičem. Prvič bo na sporedu v nedeljo ob 22. uri. Dnevniku, osrednji informativni oddaji Televizije Slovenija, se septembra pridružuje nov voditelj Nejc Krevs, novinar informativnega programa in dosedanji voditelj Poročil. Voditeljem večerne oddaje Odmevi Rosviti Pesek, Igorju E. Bergantu in Tanji Starič pa se septembra pridružuje Luka Svetina, ki ga bralci Demokracije poznajo predvsem kot zdaj že nekdanjega voditelja in novinarja televizije Nova24TV. Kot še sporočajo z RTV, ima Svetina izkušnje, tudi kot športni novinar in komentator ter novinar in voditelj pogovornih oddaj, voditelj političnih soočenj in urednik. Na male zaslone se ob ponedeljkih vrača tudi Tednik z Jeleno Aščić, ob  četrtkih pa Tarča z Eriko Žnidaršič. Vsako nedeljo bo na sporedu oddaja Intervju, v kateri na voditeljski stolček sedajo voditelji Ksenija Horvat, Jože Možina in Vida Petrovčič. Prav tako na drugem programu ostaja dnevnoinformativna Panorama.

Direktor TV Slovenija Uroš Urbanija pa je vsem zaposlenim na TV poslal pismo, v katerem uvodoma zapiše, da verjame, da je marsikomu po takšnih in drugačnih informacijah ob koncu počitniških dni lahko tudi težko prestopiti prag te hiše. »Toda čas je za spremembe. Spremembe na bolje. Predvsem pa za boljše odnose. Zato ponavljam, kar sem že večkrat rekel: Ne bojte se.« Kot je še zapisal, je v zadnjem mesecu spoznal izjemno veliko sodelavk in sodelavcev, ki jim je mar za RTV in delajo tako dobro kot BBC, včasih še bolje, ker delajo »tudi s srcem in ponosom, da pripadajo tej hiši«. To mu daje upanje, da se da delati dobro in bolje tudi tam, kjer beležijo profesionalne zdrse. V nadaljevanju izraža upanje, da so časi, ko se je na nacionalki lahko izvajala cenzura, za vse le še stvar spomina in opomina na preteklost. »Ne bojte se – tudi časi, ko so imeli v tej hiši pravico nastopati samo nekateri, drugi pa ne, so ravno tako za nami. Odpiramo prostor najširšemu krogu idej in pogledov.« Nato Urbanija ugotavlja, da morda res kdo misli, da je RTV njegova zasebna ali celo dedna lastnina. »Vendar si moramo vsi priznati, da to ni res,« pravi in dodaja, da so vsi v službi javnosti, ki ji morajo posredovati vsebine po najvišjih standardih. Kot še pravi direktor Televizije Slovenija, včasih z nejevero prebira tudi zapise, ki jih nekateri objavljajo na družabnih omrežjih. »Ali nam je res potrebno, da kdor koli svoje sodelavce javno žali, ponižuje ali celo trpinči. Ne gre samo za kršenje pravil, gre za osnovni človeški bonton, kar bi moralo biti razumljivo samo po sebi tudi brez nekih pravilnikov.« Zato se kot direktor Televizije Slovenija zavzema za ničelno toleranco do tovrstnega obnašanja, na kolegiju direktorja Televizije Slovenija pa so ustanovili posebno komisijo, na podlagi katere bodo sprejemali odločitve v zvezi z ukrepanjem. »Zato res upam, da tovrstnih primerov ne bo več.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine