1.5 C
Ljubljana
petek, 13 decembra, 2024

Mag. Karmen Furman: Državljani naj odločijo o zakonu vlade, ki privilegirani peščici dodeljuje ekstremne dodatke k pokojninam

Piše: C. R. 

Na današnji novinarski konferenci je poslanka SDS Karmen Furman povedala, da od skupno 533.140 prejemnikov pokojnin danes 300 tisoč upokojencev prejema pokojnino, ki je nižja od praga tveganja revščine. To predstavlja kar 58 odstotkov oziroma 308.926 upokojencev. Prav tako je zaskrbljujoče, da skoraj 52.000 upokojencev prejema pokojnino nižjo od 500 evrov.

S strani koalicije se napoveduje pokojninska reforma, ki bo zarezala v bodoče pokojnine. V istem času pa si vlada Roberta Goloba in ministrstvo za kulturo pod agendo stranke Levica dovoli predlagati zakon, ki privilegirani peščici dodeljuje ekstremno visoke dodatke k pokojninam. S temi dodatki bi lahko ta peščica priviligiranih državljank in državljanov dobila pokojnino z dodatki v višini tudi več kot 3000 eur. Dva dni nazaj  je vlada in vladna koalicija sprejela letni dodatek za upokojence, ki bo v naslednjem letu po skupini višji nominalno zgolj za 5 EUR. Predlog zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti pa privilegiranim posameznikom dodeljuje dodatek tudi do 1500 EUR. “Toliko o trenutni socialni in solidarni vladi dr. Roberta Goloba,” je bila kritična mag. Karmen Furman.

“Dejstvo je, da s takšnimi dodatki vlada ruši pokojninski sistem, saj s privilegiranjem določenih skupin deli državljane na prvo in drugorazredne. Izplačane pokojnine bi namreč morale biti odraz vplačanih prispevkov. Glede na predlog zakona pa bo razdeljevanje davkoplačevalskega denarja izbranim umetnikom šlo na račun vseh tistih, ki so v pokojninski sistem vplačevali. Ministrica Asta Vrečko sicer trdi, da gre za dodatke k redkim izjemam. V Slovenski demokratski stranki se sicer zavedamo pomena kulture, vendar dejstvo je, da ta zakon zgolj razdvaja in tudi kulturnike postavlja v neenak položaj, kar so nenazadnje opozorili tudi sami v javni razpravi. Umetnost je sicer širok pojem, predlog zakona pa je do tistih, ki se z umetnostjo in kulturo ukvarjajo, diskriminatoren in predvsem ne sledi načelu enake obravnave,” je povedala Karmen Furman.

Furman je opozorila tudi na skrivanje podatkov Ministrstva za kulturo, ne vemo namreč kdo, predvsem pa zakaj bi dodatke dobil. Vse do danes seznam prejemnikov, kljub obljubam predstavnikov ministrstva ni javno objavljen. Toliko o transparentnosti samega predloga zakona, vlada pa v njem ni znala navesti niti dveh držav Evropske Unije, ki bi imele enak ali vsaj podoben sistem dodeljevanja takšnih izrednih pokojnin oz. dodatkov.

Torej v času, ko upokojenci živijo v vse večji revščini, ko tudi tisti, ki so 40 let plačevali v pokojninsko blagajno, danes prejemajo pokojnino pod pragom revščine, ko kljub krizi upokojenci ostajajo brez zimskega dodatka in se jih hkrati obdavčuje še z novimi davki in prispevki in ko nas eno ministrstvo, to je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, prepričuje, da je nadaljnjo vzdržnost pokojninskega sistema mogoče zagotoviti le z dodatnimi rezi, s katerimi se upokojencem napovedujejo še slabši časi, pa Ministrstvo za kulturo pripravi predlog zakona, ki ga sprejme vlada Roberta Goloba, s katerim želi posameznim privilegiranim kulturnim izbrancem podeliti poseben dodatek k njihovim pokojninam.

Zaradi vsega navedenega Poslanska skupina SDS predlaga, da se predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti še pred sprejemom dokončne odločitve v Državnem zboru Republike Slovenije izvede posvetovalni referendum in naj državljanke in državljani odločijo ali so za to, da se v državnem zboru potrdi zakon, ki bi omogočil prejemanje dodatka k pokojnini zgolj za peščico privilegiranih državljank in državljanov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine