4.3 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

V novi reviji Demokracija: Slovenska protiofenziva in poraz JLA! Republika Slovenija ponovno prevzela vodenje Sveta Evropske unije! Državna proslava s presežki! Nas čaka vojna med globalisti in radikalno levico? Intervjuja: dr. Jože Plut in Nicola de Felice

Piše: M. B.

V novi številki revije Demokracija pišemo o vojni za Slovenijo, spopadih v Gornji Radgoni in slovenski protiofenzivi ter porazu okupatorske Jugoslovanske ljudske armade leta 1991. Bili smo na državni proslavi ob 30-letnici Republike Slovenije. Pišemo o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Objavljamo intervjuja z veteranom vojne za Slovenijo, brigadirjem Slovenske vojske in njenim prvim vikarjem dr. Jožetom Plutom ter z upokojenim kontraadmiralom italijanske vojaške mornarice Nicolo De Felicejem. Z Demokracíjo bóste védeli vèč!

V prvih urah agresije JLA na Slovenijo je kazalo, da ji bo uspelo pokoriti Slovenijo, saj je s hitrimi manevri začela zasedati mejne prehode in letališča. A to se je vse to hitro spremenilo. V prvih julijskih dneh je bila pobuda že na slovenski strani, ki je zmagovala.

Medtem ko so zadnji slovenski in hrvaški delegati do ponedeljka, 1. julija 1991, dokončno zapustili zvezno skupščino in je izdajalski krog pod vodstvom predsednika LDS Jožefa Školča in časnika Dnevnik, ki

je še prvi dan vojne za Slovenijo, krivil Janšo in Bavčarja za vojno ter celo zahteval njun odstop, utihnili, so se boji v Sloveniji nadaljevali.

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

 

V tokratni reviji Demokracija preberite še:

Slovenija ponovno prevzela vodenje Sveta EU

Republika Slovenija že drugič prevzema polletno vodenje Sveta Evropske unije. Tudi v času drugega predsedovanja vlado vodi Janez Janša. Ključni nalogi med polletnim mandatom sta odprava posledic pandemije in širitev EU. Podla igra slovenske leve opozicije. S prvim julijem letos bo naša država prevzela šestmesečno predsedovanje Svetu Evropske unije. Slovenija bo tako od maja 2004, ko je postala polnopravna članica EU, Svetu EU predsedovala že drugič. Tako kot prvo predsedovanje bo tudi drugega vodila vlada premierja Janeza Janše. Ni prav pogosto, da bi voditelj katere evropske države kar dvakrat imel možnost voditi Evropo, saj med enim in drugim predsedovanjem preteče dobrih trinajst let. Seveda pa ima vnovično predsedovanje pod istim predsednikom vlade tudi velik plus; v drugo lahko predsedujoči črpa iz preteklih izkušenj ter težko ter odgovorno nalogo opravi še bolje kot prvič.

Veličastna državna proslava z visokimi tujimi gosti

Slovenci letos zaznamujemo 30-letnico samostojne države Slovenije. Vrhunec praznovanja je bil v petek, 25. junija, na Trgu republike v Ljubljani. Osrednje državne proslave so se udeležili številni visoki tuji gostje, njihova udeležba pa je dokazala, da je Slovenija pomembna in spoštovana članica Evropske unije. Spomnimo. Samostojno Slovenijo smo si želeli mnogi in k temu pripomogli vsak na svoj način. Nekateri v prvih vrstah teritorialne obrambe, nekateri z življenjem, Slovenci v zamejstvu in po svetu pa z aktivnim delom za priznanje Slovenije.

Velika intervjuja: dr. Jože Plut in Nicola de Felice

Z dr. Jožetom Plutom sva se pogovarjala o praznovanju 30-letnice samostojne Slovenije, njegovih občutkih, veselju in ponosu, o domoljubju, vlogi šole pri vzgoji mladih, vrednotah, aktualnopolitičnih razmerah v državi pa tudi o vlogi Cerkve na Slovenskem v času osamosvajanja. Z upokojenim kontraadmiralom Italijanske vojaške mornarice Nicolo de Felicejem pa smo se pogovarjali o migracijah, političnih razmerah v Italiji in odnosih v Evropski uniji

Načrti za varovanje meje in spopadi v Gornji Radgoni

S sprejetjem ustavne listine in zakona za njeno izvedbo je Republika Slovenija postala samostojna in neodvisna država, za katero je nehala veljati ustava SFRJ. Prevzela je vse pravice in dolžnosti, ki so jih z Ustavo Republike Slovenije in Ustavo SFRJ prenesli na organe SFRJ. V okviru priprav na oborožen spopad so v RŠTO in v posameznih PŠTO izdelali posamezne izvedbene načrte, ki so opredeljevali naloge enot na posameznih področjih.

Nas čaka vojna med globalisti in radikalno levico?

Največji grožnji napredku človeštva sta radikalna desnica, ki si prizadeva za divjo globalizacijo, in radikalna levica, ki si prizadeva za totalitarno enoumje pod krinko t. i. demokratičnega socializma. Ta čas ti dve struji sodelujeta, a kaj lahko se zgodi, da bo v prihodnosti med njima prišlo do spopada. Z radikalno desnico imamo v mislih relativno maloštevilno skupino ljudi, ki pa ima v svetu veliko moč, saj je v lasti teh posameznikov večina svetovnega premoženja.

Nigerijski kristjani kljubujejo valu islamskega terorizma

Islamski terorizem divja po Nigeriji. Niz umorov, ugrabitev in požiganja krščanskih vasi. V prvi tretjini letošnjega leta prek 1400 umorjenih kristjanov. Med žrtvami tudi otroci. Nigerijska teroristična tolpa Boko Haram je že več let del teroristične organizacije Islamska država. V Nigeriji pripada približno polovica prebivalstva islamu, druga polovica različnim krščanskim cerkvam. Islam tradicionalno prevladuje na severu, krščanstvo pa na jugu države. Po ocenah Združenih narodov ima Nigerija danes več kot 200 milijonov prebivalcev, od tega sta kar dve tretjini mlajši od 25 let

Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!

Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!

foto: Demokracija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine