8.4 C
Ljubljana
petek, 3 maja, 2024

Zaznan tretji bližnji planet

Piše: Damian Ahlin

Mednarodna skupina astronomov je odkrila nov planet -že tretji-, ki kroži okoli Proksime Centauri, najbližje zvezde Sončnem sistemu, ki je od nas oddaljena približno štiri milijone kilometrov, kar je desetina razdalje med Merkurjem in Soncem.

Novi eksoplanet z imenom Proxima D ima le četrtino mase Zemlje in je eden najlažjih eksoplanetov, kar so jih kdajkoli odkrili.

Svojo orbito okoli Proksime Centauri obkroži v petih dneh, poleg tega pa se giblje v bivalnem območju zvezde, torej na območju z razmerami, ki omogočajo, da ima planet na površini vodo -predpogoj za razvoj življenja, kot ga poznamo-.

S tem se je število planetov, ki krožijo okoli Proksime Centauri, povečalo na tri: Proksima B z maso, primerljivo z Zemljino, ki obkroži zvezdo vsakih 11 dni in se nahaja v bivalnem območju, ter kandidatka Proksima C, ki kroži okoli zvezde dlje kot pet let.

Proksima ima zelo bogat planetarni sistem z vsaj dvema skalnatima planetoma, od katerih je eden v bivalnem območju. Verjetno jih bo več, vendar bo potrebnih več opazovalnih akcij, da jih bomo lahko prepoznali, pravi María Rosa Zapatero Osorio, raziskovalka na španskem centru CAB.

Odkritje Proksime D, ki ga je vodil João Faria s portugalskega Inštituta za astrofiziko in vesoljske znanosti ter je bilo objavljeno v reviji Astronomy & Astrophysics, je omogočil zelo natančen spektrograf ESPRESSO, instrument, namenjen iskanju eksoplanetov in nameščen na teleskopu VLT Evropskega južnega observatorija v Čilu.

V prvi kampanji je ekipa podrobno opisala Proksimo B in našla dokaze o signalu, ki ustreza objektu s petdnevno orbito.

Ekipa je nato začela drugo akcijo s programom ESPRESSO, da bi potrdila, da je signal planet in da ni posledica sprememb v sami zvezdi.

Kandidat za nov planet

Odkritje je bilo opravljeno s tehniko radialne hitrosti, s katero se zaznajo majhna nihanja v gibanju zvezde, ki jih povzroča gravitacijski privlak planeta, ki kroži okoli nje.

Gravitacija Proksime D je tako majhna, da se Proksima Centauri premika naprej in nazaj le s hitrostjo približno 40 centimetrov na sekundo -1,44 kilometra na uro-.

Raziskovalci menijo,  da je bilo odkrivanje Proksime D znanstveni in tehnološki izziv, saj se signali treh planetov mešajo s signali zvezdne aktivnosti. Ta ugotovitev dokazuje, da lahko s tehniko radialnih hitrosti razkrijemo prisotnost lahkih, Zemlji podobnih planetov, ki naj bi jih bilo v naši galaksiji največ in bi se na njih lahko nahajalo življenje, kot ga poznamo.

Iskanje drugih svetov z ESPRESSO bo dopolnjeval ESO-jev Ekstremno veliki teleskop -ELT-, ki ga trenutno gradijo v puščavi Atacama in bo ključen za odkrivanje in preučevanje še več planetov okoli bližnjih zvezd.

Vir:  DeutscheWelle

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine