15.9 C
Ljubljana
sreda, 8 maja, 2024

Zapleti v Argentini: Fernandezova vlada stopa po poteh nekdanjega jugoslovanskega premierja Branka Mikulića

Piše: Damian Ahlin

Fernándezova vlada, ki mora marca plačati 3,5 milijarde evrov, zavrača zahtevano fiskalno prilagoditev, saj ji ne uspe pridobiti podpore pri opoziciji za pogovore.

Pogajanja med Argentino in Mednarodnim denarnim skladom (MDS) so se znašla na slabšem. Vladi Alberta Fernándeza zmanjkuje časa, zaradi nepripravljenosti nekaterih delničarjev sklada.

Južnoameriška država mora marca Mednarodnemu denarnemu skladu plačati 3,588 milijarde dolarjev od letošnjih 19,115 milijard dolarjev; denarja nima. Argentinska vlada je prvič od začetka pogovorov priznala, da večstranska organizacija zahteva večjo fiskalno prilagoditev, kot jo je pripravljena izvesti.

Hkrati se politična opozicija izogiba podpori pogajanjem in ne pristaja na sliko notranje enotnosti, ki jo skuša Fernández prikazati v Washingtonu.

Argentinska vlada se že dve leti pogaja z Mednarodnim denarnim skladom, da bi odložila izplačilo 44 milijard dolarjev, ki jih je predsednik Mauricio Macri leta 2018 prejel kot finančno pomoč. Znesek, ki je bil največji, kar jih je Sklad kdajkoli dodelil državi, naj bi ustvaril dovolj zaupanja, da bi se država rešila iz gospodarskega krča, v katerem se je znašla pred tremi leti.  

Od takrat so se stvari samo še poslabšale. Leto dni po prejemu denarja je moral Macri priznati, da ga ne bo mogel pravočasno vrniti. Ko je decembra 2019 predal oblast, je bila država v položaju neplačnika.

Fernández se je v začetku leta 2020 z zasebnimi upniki dogovoril o novem časovnem načrtu in znižanju obresti za odplačilo dolga v višini 67 milijard dolarjev. Napovedal je, da bo kmalu zatem sledil sporazum z Mednarodnim denarnim skladom. Vendar stvari niso šle tako gladko, kot je bilo pričakovano.

Pred tednom dni je minister za gospodarstvo Martín Guzmán dejal, da je Argentina pripravljena podpisati pogodbo s Skladom, vendar še vedno ni mednarodnega soglasja, potrebnega za sklenitev sporazuma.

Ker je bila zunanja fronta zapletena, se je argentinska strategija osredotočila na notranjo fronto. Predsednik Fernández in minister Guzmán sta sprejela guvernerje in prvič predstavila podrobnosti o pogajanjih.

Guzmán ni navedel podrobnosti o višini zahteve MDS. Odstotek fiskalnega primanjkljaja, ki ga zahtevajo zaposleni, je skrivnost, ki jo minister skrbno varuje. Znano je le, da Argentina za letošnje leto napoveduje 3-odstotni primanjkljaj, do leta 2027 pa naj bi dosegla primarno fiskalno ravnovesje.

Ko se je Ekvador avgusta 2020 dogovoril z MDS, se je zavezal, da bo leta 2024 dosegel presežek v višini 0,1 %. Argentini morda ne bo treba storiti veliko več. Težava je v tem, da drugo največje južnoameriško gospodarstvo spremljajo druga zaskrbljujoča neravnovesja. Brez zunanjih posojil ima le malo možnosti za financiranje primanjkljaja, ne glede na njegovo višino.

Sklenitev sporazuma z Mednarodnim denarnim skladom je za zdaj glavna strategija za umiritev težavnega nacionalnega gospodarstva. Kot je Guzmán povedal je argentinska ponudba pripravljena, vendar je za sprostitev sporazuma zdaj treba sprejeti politične odločitve.

Zadnji trije tedni so bili v Buenos Airesu zelo živahni. V petek, 17. decembra, se je morala vlada sprijazniti s porazom svojega predloga zakona o proračunu v kongresu. Opozicija, ki je bila v vladi, ko je Mednarodni denarni sklad odobril zdaj neplačljivo posojilo, je izkoristila svojo novo večino v poslanski zbornici in v predal poslala temeljni zakon za pogajanja.

Predsednik Fernández v nobenem primeru ni uspel pridobiti podpore bloka, niti med lastnimi silami. Kirchnerizem, gonilna sila peronistične zveze, ki vlada Argentini, nasprotuje vsakršni fiskalni prilagoditvi, ki bi zavirala rast. Brez dogovora doma se zdi možnost sporazumnega dogovora s Skladom vse bolj oddaljena.

 

Vir: El Pais

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine