14.4 C
Ljubljana
sobota, 27 aprila, 2024

Zakaj Ukrajini ne damo tistega, kar potrebuje?

Piše: Boris Johnson

Ko obiščete rehabilitacijske centre za tiste ukrajinske vojake, ki so zadobili trajne poškodbe, se hitro naučite, kako se soočiti s šokom tega, kar vidite. Ne zdrznite ali pogledate stran; seveda ne.

Naučite se navade usposobljenih zdravnikov, medicinskih sester in fizioterapevtov – osredotočanja ne na rane, temveč na posameznike, na moške; in čeprav je bilo veliko žensk ubitih ali ranjenih v tem divjem spopadu, sem videl več kot sto hudo ranjenih vojakov v Kijevu in Lvovu, v treh različnih bolnišnicah, in vsi so bili moški.

Pri teh bolnikih opazite nekaj izjemnih lastnosti. Nikakor niso vsi mladi, daleč od tega. Nekateri so stari štirideset in petdeset let. So vojska državljanov: možje, očetje, sivobradi – moški mojih let. Ko jih opazujete, kako si skušajo povrniti moč v okončinah, ki so ostale, gnetejo plastelin, mečejo medicinske žogice, se znova in znova trudijo opraviti neko osnovno nalogo, čutite njihovo odločenost, da kar najbolje izkoristijo zgledno oskrbo, ki jo prejemajo in znova zgradijo nekaj življenju podobnega.

Ko se pogovarjate z njimi, hitro ugotovite, da ne želijo vzbuditi vašega sočutja. Nočejo, da bi jim povedali, kako pogumni so – ker se ne počutijo posebej pogumne. Kot mi jih je nekaj povedalo, precej ognjevito, so “opravljali svoje delo”. Delali so nekaj, kar je bilo preprosto bistveno in neizogibno za njihove družine in za življenje njihove države in imeli so smolo – kot ima lahko vsakdo smolo pri nevarnem delu.

Zadeli so jih šrapneli tankovske ali topniške granate ali pa so stopili na mino in utrpeli poškodbe, ki bi jih zdravniki prve svetovne vojne na bojišču povsem poznali; razlika je v tem, da danes, stoletje pozneje, izjemen napredek v kirurgiji in protetiki pomeni, da ne le živijo, ampak želijo predvsem eno stvar. To pomeni, da se lahko vrnejo na prvo linijo in nadaljujejo tam, kjer so končali.

Nočejo nobenega vašega objokovanja v stilu Siegfrieda Sassoona ali Wilfreda Owena; nočejo nobene himne za pogubljeno mladost ali jamranja o vojni smoli. Želijo nadaljevati z ubijanjem Rusov in pregonom napadalcev iz njihove zemlje.

Namesto da bi govorili o svojih poškodbah, želijo govoriti o napredku, ki so ga nedvomno dosegle njihove enote ali polki. Edina stvar, ki jim očitno daje tolažbo in zadovoljstvo, je spoznanje, da je ozemlje ponovno zavzeto in vasi ponovno zavzete ter da so njihova prizadevanja prispevala k temu uspehu in – kdo ve – morda bodo spet.

Seveda se ob pogledu na zdrobljena telesa teh moških ne morete spraševati, v kolikšni meri lahko sploh upajo, da bodo živeli normalno življenje, kaj šele, da bi se ponovno pridružili oboroženim silam Ukrajine – ne glede na to, kako nepremagljiv in veličasten je njihov duh. Zato čutite nemočen bes zaradi nenehnega obsega in hitrosti človeškega trpljenja.

Ta vojna je povzročila približno 20.000 ukrajinskih amputirancev, večinoma v oboroženih silah; in brutalnost vojne je tako velika, da vsak teden ti centri za rehabilitacijo in okrevanje sprejmejo na desetine novih. Upoštevajte tudi, da so mi skoraj zagotovo pokazali tiste, ki so najsposobnejši za kakršno koli okrevanje, in da obstajajo tudi drugi, katerih fizična pohabljenost ali duševne travme so še hujše.

Zdaj je minilo 19 mesecev, odkar se je Putin zmotil in sprožil največji in najbolj krvav konflikt v Evropi po koncu druge svetovne vojne. Neposredno je povzročil smrt ali pohabljenje 300.000 Rusov in verjetno približno polovico manj Ukrajincev. Stojiš na teh bolnišničnih oddelkih in se počutiš zgroženega nad bolečino, besen, da jih toliko še vedno mečejo v mesoreznico – in vse zaradi ega in neumnosti enega človeka, Moloha iz Kremlja.

Niti za trenutek ne verjemite, da bi lahko te ukrajinske vojake – ali širše prebivalstvo Ukrajine – nekako prepričali, da odložijo orožje ali sklenejo dogovor s Putinom. Ne borijo se po našem ukazu in se ne bodo ustavili, ker mi tako rečemo. Bijejo vojno za neodvisnost, ker se nočejo ukloniti terorju in ker želijo, da je njihova država svobodna.

Zamisel o pogajanjih se jim zdi smešna. V zadnjih nekaj dneh sem se po najboljših močeh trudil, da raziščem to točko – vendar nisem opazil niti najmanjšega popuščanja ukrajinske odločnosti. Ne vidijo, kako bi lahko zamenjali zemljo za mir, ker ne vidijo, kako bi sploh lahko verjeli besedi Putina. Jevgenij Prigožin je mislil, da je sklenil dogovor s Putinom – in to mu ni ravno uspelo.

Od nas hočejo le eno stvar, in to je orožje za dokončanje dela – in zato preprosto ne razumem, zakaj kar naprej odlašamo. Zakaj smo vedno tako počasni? Kako lahko tem moškim pogledamo v oči in razložimo zamudo? Skozi to vojno smo podcenjevali Ukrajince in precenjevali Putina, in enako počnemo danes.

Rusi zdaj zasedajo komaj polovico ozemlja, ki so ga imeli v tednih po invaziji. Pregnani so bili v Kijevu, Harkovu, Hersonu; in ja, protiofenziva gre počasneje kot so nekateri upali. Ampak se nadaljuje. Od ukrajinskih položajev do Melitopola je le še 20 do 30 kilometrov; in če lahko pridejo do tistega južnega mesta, potem bo njihova artilerija obvladovala celoten kopenski most. Lahko bodo preprečili gibanje med Rusijo in Krimom – ogromen strateški preobrat za Putina. Tudi če tega ne bodo mogli storiti v naslednjih nekaj tednih – ali kolikor koli bo ostalo od sezone borb 2023 – bodo zagotovo lahko storili naslednje leto.

Vse, kar potrebujemo, je strateška potrpežljivost in veliko večji občutek nujnosti našega programa vojaške pomoči. Potrebe ukrajinskega bojišča se spreminjajo in tega se moramo zavedati. Pred približno letom dni nas je skrbelo, da bi Ukrajincem dali tanke in oklepne avtomobile, na absurdni podlagi, da bi bila takšna podpora lahko “provokativna” za Rusijo. Zdaj so droni postali tako smrtonosni, da naj bi obe strani parkirali svoje oklepnike in hodili.

Ukrajinci potrebujejo prenosne zračne obrambne sisteme (manpade), da uničijo ruske helikopterje. Potrebujejo sisteme tipa Patriot, da se zaščitijo pred napadom iz zraka, in potrebujejo boljše topništvo dolgega dosega, da uničijo ruske položaje. Himarji so bili dragoceni, a Rusi so bili učinkoviti v svojih protiukrepih. Ukrajinci želijo in potrebujejo ATACM, raketne sisteme dolgega dosega, ki jih ZDA še vedno zadržujejo, in potrebujejo več raketnih sistemov, kot je britanski Storm Shadow, ki se je izkazal za izjemno dragocenega.

Iz Združenega kraljestva upajo na več pomoči s havbicami, s Stormshadowom, z zračno obrambo in želijo čim več pomoči, ki jo lahko damo pri tehnologiji dronov.

Predsednik Zelenski mi je povedal, da potrebuje samo 200 bolj sofisticiranih balističnih sistemov, kot so ATACM, in ZDA jih imajo na zalogi na tisoče. Zakaj bi jih držali na ledu? Kateremu drugemu namenu bi lahko služili, da bi bolje zagotovili dolgoročno varnost Zahoda, vključno z Združenimi državami?

Nekateri glasovi v Washingtonu so dejali, da bi morale ZDA slediti strategiji “najprej Kitajska” in imeti ATACM v rezervi, če bi jih morali poslati za zaščito Tajvana. Kakšna neumnost. Najboljši način za odvrnitev napada na Tajvan je zagotoviti, da bodo Ukrajinci zmagali, in to čim hitreje.

Govorimo o razmeroma nepomembnem izdatku za tako izjemno potencialno nagrado. ZDA so dale le približno en odstotek svojega letnega obrambnega proračuna za podporo ukrajinskim oboroženim silam, Združeno kraljestvo pa je dalo del tega, kar so dale ZDA. Na tleh ni nobenih ameriških škornjev in nobene možnosti, da bi se domov vračale vreče z ameriškimi trupli – pa vendar so vložki za Zahod ogromni. Če Putin zmaga – in vse, kar mora storiti, da razglasi zmago, je, da obdrži vsaj kos ozemlja, ki ga je zavzel od 24. februarja 2022 –, bo grozljivo sporočilo obkrožilo svet: da je bil to trenutek, ko so se demokracije zavezale, da se bodo uprle avtokraciji, mi pa smo to zavrnili. Zgodba o Ukrajini bo govorila o levjesrčnih ukrajinskih vojakih, ki jih je Zahod končno izdal, ko je izgubil živce.

Okoli svetovnega tabornega ognja se bo širila beseda, da se je znova izkazalo, da ne mislimo, kar govorimo, da se ne držimo svojih prijateljev in da se nismo pripravljeni zavzemati za svobodo in pravno državo – tudi če niti en sam zahodni vojak ni ogrožen.

Če Putin zmaga v Ukrajini, če zadrži le delček osvojenega, potem bo nauk jasen: da se agresija splača, da je mogoče evropske meje znova spremeniti z nasiljem, z vsem tem, kar pomeni za Gruzijo, baltske države, kjerkoli v nekdanji Sovjetski zvezi ali nekdanji sovjetski vplivni sferi, kjer Putin načrtuje revanšistične in drhali všečne  vojaške operacije.

Putinova zmaga bi bila katastrofa za Zahod in ameriško vodstvo in ne verjamem, da je to izid, ki bi ga zlahka prenesel predsednik ZDA, kaj šele tisti, ki je želel Ameriko znova narediti veliko. In če po drugi strani Ukrajina zmaga in izžene Putina – kar lahko z našo pomočjo – potem bo prav obratno. Po svetu bo poslano ravno nasprotno sporočilo: da nam je mar za demokracijo, da smo pripravljeni podpreti svoja načela in da ima Zahod še vedno pogum vztrajati pri nečem, dokler nam ne uspe.

Seveda je grozljivo videti, koliko globalnih volivcev je nihajočih, koliko držav je pripravljenih zaupati Putinu.

Ukrajinci so bili zgroženi nad šibkim indijskim sporočilom vrha skupine G20 in indijsko zavrnitvijo, kljub prošnjam Joeja Bidna, da bi Zelenskemu dovolili, da bi sploh nagovoril srečanje na svoj običajen način. Vse to se bo spremenilo, ko bo Ukrajina zmagala: vse tisto grozljivo drobnjakarstvo in varovanje pred tveganjem ter prilizovanje Putinu – vse to bo zbledelo z dnevnega reda. To je zato, ker obstaja ena stvar, ki jo ljudje na svetu razumejo bolje kot tisoč pridig o demokraciji in pravni državi – in to je vojaška zmaga.

Zmaga za Ukrajino bo ponovno potrdila in okrepila Zahod in vse, za kar se zavzemamo. Predvsem pa bo to pomenilo osvoboditev lepe in povsem nedolžne države, ki je bila sebično in zločinsko napadena.

Verjamem, da bo zmaga prišla; in to sem še toliko bolj verjel po pogovoru s tistimi poškodovanimi vojaki. To vidiš v njihovih očeh. Slišiš to v divjosti njihovih izrazov, njihovem veselju nad ponovno zavzeto zemljo. Karkoli si mislite o nacionalizmu ali nacionalnem občutku, je najmočnejša sila v politiki – močnejša celo od vere – in Putin je v svoji norosti okrepil in izzval najmočnejši sodobni nacionalizem, kar smo jih videli. Njegove čete, utrujene, nezaupljive, daleč od doma, nimajo v svojih srcih ničesar primerljivega.

Zato bo Putin izgubil, Ukrajina pa bo na koncu zmagala; in ker se to mora zgoditi in ker se bo to zgodilo, ali ne moremo v imenu vsega svetega dati Ukrajincem zdaj vojaške pomoči, ki jo potrebujejo, da zadeve pripeljejo do najhitrejšega zaključka, tako da je manj človeških bitij vrženih v mesoreznico tega nesmiselnega spopada?

Vprašal sem že prej in znova vprašam: kaj za vraga čakamo?

 Alexander Boris de Pfeffel Johnson, predsednik vlade Združenega kraljestva in vodja konservativne stranke od 2019 do 2022.

Članek je bil prvotno objavljen na spletnem portalu The Spectator tukaj.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine