12.8 C
Ljubljana
petek, 3 maja, 2024

Webbov teleskop je izstreljen. In zdaj?

Piše: Jože Jan

Na božič je bil uspešno izstreljen Webbov teleskop. Kako se sedaj nadaljuje njegova pot po vesolju?

Po več kot 25-letnem razvoju in kljub mnogim težavam, ki so preložili lansiranje od leta 2007 do 2018 in končno 2021, je bil danes Webbov teleskop izstreljen in že leti proti vesolju. Čaka ga milijon in pol kilometrov dolga pot do končnega cilja: Lagrangove točke 2 (L2). Teleskop bo potoval 29 dni.

Samo 206 sekund po izstrelitvi, na višini 120 kilometrov nad zemeljsko atmosfero, se bo od rakete ločila prva polovica, ki je bila polna goriva. Teleskop se bo od druge polovice rakete ločil 28 minut po vzletu. Od takrat bo nad teleskopom imela popoln nadzor zemeljska ekipa Znanstvenega inštituta v Baltimoru (Maryland  ZDA). Začela se bo zelo kompleksna zaporedna umestitev na stotine instrumentov in mehanizmov teleskopa., ki potujejo zloženi kot origami v kapsuli Ariane 5.

Le 31 minut po vzletu in 2 minuti po ločitvi od rakete Ariane 5 bo teleskop razgrnil svoje sončne celice, iz katerih se bo hranil ves čas potovanja. Uro in pol kasneje bo na vrsti umestitev antene z visokim ojačenjem, ki bo pošiljala na Zemljo znanstvene podatke, ki jih bo zbirala med opazovanji vesolja.

Tretji dan potovanja bo Webbov teleskop razprostrl pet plasti toplotnega ščita ali senčnika. To bo eden najnevarnejših trenutkov, saj je senčilo ključnega pomena za pravilno delovanje teleskopa. Sestavljen je iz petih milimetrskih plasti sintetičnega materiala, imenovanega Kaplon, posebno odpornega na toploto. Zunanja stran senčila bo zaradi sončnih žarkov imela 85 stopinj, najbolj notranja stran, le nekaj centimetrov odstranjena od teleskopa, pa bo ostala pri »udobnih« 233 stopinjah pod ničlo.

Deseti dan bo na vrsti sekundarno ogledalo, ki bo nameščeno tik pred središčem velikega primarnega ogledala.

Štirinajsti dan po vzletu, če bo šlo vse po načrtih, bo teleskop v celoti razporejen. NASA razpolaga še dva tedna do prihoda na L2 za morebitne nepredvidene težave. Vsak sistem, vzmet, motor in mehanizem je bil stokrat preizkušen na Zemlji. Nekatere od njih je možno upravljati z računalnikom iz nadzornega centra.

Ko bo teleskop po 29 dneh potovanja prispel do točke L2 bo začel z opazovanjem vesolja. Za prvo leto delovanja je NASA prejela že več kot 1000 prijav znanstvenikov, ki želijo uporabljati teleskop za svoje preiskave. Teleskop je tako močan, da je sposoben zaznati in fotografirati čmrlja na razdalji 380.000 kilometrov (razdalja med Zemljo in Luno).

 

 

Vir: NASA, ZDA

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine