1.6 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Vodja skupine Wagner pozval Moskvo, naj položaje v Bahmutu preda čečenskim silam

Piše: STA, C. R. 

Vodja ruske najemniške vojaške skupine Wagner Jevgenij Prigožin je danes zaprosil Moskvo, naj mu dovoli, da čečenskemu voditelju Ramzanu Kadirovu preda svoje položaje v ukrajinskem mestu Bahmut. Do njegove prošnje prihaja le dan po tem, ko je zagrozil, da bo do srede zaradi pomanjkanja streliva umaknil svoje sile iz Bahmuta.

“Prosim vas, da do 10. maja izdate ukaz o prenosu položajev paravojaških enot Wagnerja v Bahmutu in njegovem obrobju na enote bataljona Ahmat,” je v pismu ruskemu obrambnemu ministru Sergeju Šojguju zapisal Prigožin. Kadirov je sicer pred tem dejal, da bi lahko možje iz njegove bojne enote Ahmat prevzeli položaje v Bahmutu.

Prigožin je v petek zagrozil, da bo do srede umaknil svoje sile iz Bahmuta, epicentra spopadov na vzhodu Ukrajine, zaradi pomanjkanja streliva. Opozoril je, da njegovim borcem grozi nesmiselna smrt, za pomanjkanje streliva pa je obtožil Šojguja in načelnika generalštaba ruske vojske Valerija Gerasimova.

V Kijevu medtem ne opažajo znakov skorajšnjega umika sil Wagnerja iz Bahmuta. “Te izjave so bile dane v luči dejstva, da ne bodo mogli izpolniti obljube o zavzetju Bahmuta do 9. maja,” je dejal predstavnik ukrajinske obveščevalne službe Andrij Černjak. Prepričan je, da je Prigožin skušal z izjavami zgolj prevaliti odgovornost na druge.

Prigožin je sicer že konec aprila ruske oblasti pozval, naj njegovim enotam za boje za mesto Bahmut dobavijo več streliva, saj bo v nasprotnem primeru zaradi velikega števila žrtev in pomanjkanja zalog orožja del svojih enot prisiljen umakniti. V preteklih mesecih je večkrat kritiziral rusko vojaško poveljstvo in po njegovem mnenju “pošastno birokracijo” v Moskvi, ki naj bi ovirala uspeh ruskih sil.

Nedavno je dejal tudi, da je po njegovem mnenju Ukrajina že pripravljena na pričakovano protiofenzivo, in namignil, da bi se ta lahko začela do 15. maja.

Ukrajinsko mesto Bahmut, kjer je pred vojno živelo približno 70.000 ljudi, je po večmesečnih srditih bojih med ruskimi in ukrajinskimi silami ostalo praktično brez civilnega prebivalstva. Obe strani sta v boj za mesto vložili veliko moči, čeprav po mnenju analitikov nima velike strateške vrednosti.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine