5.9 C
Ljubljana
petek, 24 januarja, 2025

V Dubaju muzej prihodnosti 

Piše: Damian Ahlin

Dubaj je danes odprl vrata posebne arhitekturne stavbe, v kateri bo novi Muzej prihodnosti, sedemnadstropna zgradba, ki si poleg burne razvojne misije države v Perzijskem zalivu predstavlja sanjski svet, ki ga poganja sončna energija.

Muzej v obliki obroča je veličastno zasnovan, saj nima podpornih stebrov, temveč sloni na mreži poševnih tramov. Prekrivajo ga okna, izklesana z arabsko kaligrafijo, kar je še en izrazit element v sodobni panorami Dubaja, kjer se sveti najvišji nebotičnik na svetu Burj Khalifa.

Muzej si predstavlja, kakšen bo svet čez 50 let. To je vizija, v kateri se predvideva lastna preobrazba Emiratov v 50 letih, ko so se iz zaledja z biseri spremenili v svetovno središče, ki ga poganja bogastvo fosilnega goriva in plina.

Združeni arabski emirati so lani napovedali, da se bodo pridružili naraščajočemu seznamu držav, ki zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov, in se tako vsaj na nacionalni ravni oddaljili od fosilnih goriv, ki še vedno spodbujajo rast, moč in vpliv Arabskega polotoka.

Ker se muzej osredotoča na trajnostno prihodnost, se v ospredje postavljajo napetosti med prizadevanji zalivskih držav za nadaljnje črpanje izdelkov fosilnega goriva in plina ter svetovnimi zavezami za zmanjšanje emisij ogljika, vključno z zavezo Emiratov, da bodo do leta 2050 dosegli ničelne emisije.

Muzej vabi obiskovalce, naj se ponovno povežejo s svojimi čutili in se odklopijo od mobilnih telefonov, vendar so v njem na voljo tudi zasloni in druge digitalne izkušnje. Prav tako jih spodbuja k razmišljanju o zdravju in biotski raznovrstnosti planeta v mestu, ki slavi potrošništvo in razkošje.

Obiskovalce Muzeja prihodnosti vodi vodnik z umetno inteligenco Aya, ki jih povabi v prihodnost z letečimi taksiji, vetrnimi elektrarnami in svetom, ki ga poganja ogromna struktura, ki kroži okoli Zemlje in izkorišča sončno energijo ter jo pošilja na Luno. Tako imenovani Projekt Sonce si predstavlja Luno, prekrito z neštetimi sončnimi celicami, ki energijo usmerjajo v zemeljske gomile, kjer uspeva človeštvo in kjer biotska raznovrstnost vključuje inovativne rastlinske vrste, odporne na ogenj.

Muzej predvideva, da bo skupni energetski projekt človeštva vodila vesoljska postaja z imenom OSS Hope, kar je ista arabska beseda, ki so jo Združeni arabski emirati uporabili za svojo misijo zbiranja podatkov iz Marsovega ozračja. Združeni arabski emirati so lani kot prva arabska država zagnali delujočo medplanetarno misijo.

Zamisel o prihodnosti muzeja se opira tudi na preteklost islama, saj so na zelo navdušenem razstavnem prostoru prikazani planeti sončnega sistema, ki so bili kartirani z astrolabom, zapleteno napravo, ki so jo muslimani izpopolnili v času zlate dobe islama in je pomagala pri navigaciji, merjenju časa in nebesnem kartiranju.

Arabske sledi se pretakajo po vsem muzeju, vključno s prostorom za meditacijo, ki je del večje čutne izkušnje, ki jo vodijo energetsko vzdušje, svetloba in voda. Ti trije elementi so bili osnova življenja plemen na Arabskem polotoku.

Muzej prihodnosti se za javnost odpira danes, vstopnice pa stanejo 40 dolarjev na osebo. Stavbo je zasnovalo arhitekturno podjetje Killa Design iz Združenih arabskih emiratov. Po navedbah podjetja je stavba, ki je obrnjena proti glavni ulici Dubaja, pridobila status LEED Platinum, kar je globalna ocena, namenjena energetsko najučinkovitejšim in okolju prijaznejšim projektom na svetu.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine