12.9 C
Ljubljana
torek, 7 maja, 2024

Ushuaia, najjužnejše mesto na svetu

Piše: Damian Ahlin

Ushuaia, ki leži med zadnjim delom Andov in kanalom Beagle, je najjužnejše mesto na svetu in glavno mesto pokrajine Ognjena zemlja -Tierra del Fuego-. Ime pomeni zaliv, obrnjen proti zahodu. Za ustanovitev mesta se šteje datum 12. oktobra 1884.

Ushuaia se je od svojih začetkov kot vojaška in zaporniška postojanka skozi desetletja razvila v mednarodno turistično destinacijo. Njena posebna geografija, v kateri prevladujejo gore, doline in jezera, obiskovalcem ponuja nepozabne pokrajine in veliko različnih dejavnosti skozi vse leto.

Ushuaia ima to posebnost, da ima najdaljšo noč pozimi in najdaljši svetli del dneva poleti. Od petih mest na svetu, ki so priznana kot vrata na Antarktiko, je Ushuaia najbližje pristanišče, ki je od Antarktičnega polotoka oddaljena le 1000 kilometrov.

Znameniti svetilnik v kanalu Beagle je ena najbolj obiskanih turističnih znamenitosti v Ushuaii. Njegov rdeče-beli kamniti stolp že od leta 1920 kljubuje južnim nevihtam, njegova svetloba pa še danes sveti ob mestni obali.

Ushuaia svetilnik (foto: v2 custom)

To je priljubljena razglednica mnogih in neizbrisen spomin tistih, ki so pluli po vodah Beagla. Svetilnik Les Eclaireurs ostaja nedotaknjen in je osamljen varuh morskega prehoda, ki vodi v Ushuaio.

Njegova zgodovina se je začela aprila 1918, ko je ladja argentinske mornarice A.R.A. Vicente Fidel Lopez začela raziskovati Rokavski preliv, da bi določila najboljše mesto za namestitev svetlobnega signala. Takrat je bila Ushuaia popolnoma odvisna od ladij, ki so v pristanišče priplule z zalogami in živili. Po študiji, ki jo je opravila mornarica, je bila izbrana skupina otočkov, ki jih je francoski kapitan Louis Ferdinand Martial krstil kot Les Eclaireurs –raziskovalci-. Ena od skal, ki se je nahajala severovzhodno od skupine otočkov, je izpolnjevala pogoje, potrebne za gradnjo objekta, in 19. decembra 1918 so se na njej začela gradbena dela.

30. januarja 1919 je bilo delo končano: 11 metrov visok kamnit stolp, pobarvan v tradicionalnih rdeče-belih barvah, z laterno na višini 22,5 metra. Zaradi pomanjkanja nekaterih materialov in slabih vremenskih razmer je svetilnik Les Eclaireurs začel delovati šele 23. decembra 1920.

Od takrat je neprekinjeno deloval skozi desetletja zgodovine. Danes se svetilnik upravlja na daljavo in je opremljen z razsvetljavo, ki temelji na sončnih panelih. Zaradi priljubljenosti muzeja Les Eclaireurs med obiskovalci ga pogosto povezujejo z znamenitim romanom Julesa Verna Svetilnik na koncu sveta. To ne drži, saj se svetilnik, ki je navdihnil francoskega pisatelja, nahaja na otoku Isla de los Estados, vzhodno od Ognjene zemlje. Ta majhen svetilnik v Rokavskem prelivu Beagle si je nedvomno prislužil sloves ene najbolj nepozabnih in priljubljenih ikon Ushuaie.

Sto let po odprtju Les Eclaireurs še bolj kot kdaj koli prej simbolizira svetlobo, ki vodi pomorščake in obiskovalce skozi valove in nevihte.

Ko sonce zaide, je mogoče še naprej uživati v zimskih radostih z izleti, ki so posebej zasnovani tako, da najbolje prikazujejo čar nočnega snega. Drugačen način uživanja v zimi je raziskovanje zasnežene pokrajine v nočni tišini.

V čudovitem okolju doline Tierra Mayor so ob svetlobi svetilk in z vodnikom na voljo dejavnosti, kot so hoja s krpljami, vožnja z motornimi sanmi in vožnja s pasjo vprego. Ti izleti se običajno začnejo po 18. uri, ko je tema in se večina turistov vrne v mesto.

To je idealen čas za sprehode, na katerih lahko izkoristite mir v dolini in čarobnost zimske noči. Ob koncu ture zimski centri ponujajo toplo večerjo ob tabornem ognju, ki je popoln zaključek dneva zabave v beli naravi na koncu sveta. 

Vir: https://findelmundo.tur.ar

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine