16.5 C
Ljubljana
sobota, 4 maja, 2024

Sredi Evrope ne ravno evropejski  najstniki sovrstnika zmerjali, da je Hitlerjev sin, ker je svetlolas in belec

Piše: Jo. Bi.

Norman Bassette (18), mladi Belgijski nogometaš, ki ga njegovi trenerji v drugi državni ligi, kjer igra za Caen, gledajo kot na »neobrušen diamant«, je imel težko najstniško pot. Ne zato, ker bi bila starša nasilna ali bi se družina odrekala, ampak zato, ker so ga vrstniki v šoli nadlegovali, ker je svetlolas in, še huje, belopolt, poroča portal Valeurs.

Norman se je moral v srednji šoli in internatu blizu njegovega prejšnjega kluba AS Eupen soočiti z nadlegovanjem in nasiljem sošolcev. Razred, v katerega je hodil, je bolj spominjal na mešanico Afrike in arabskega sveta, kot na klasični evropski razred.

Dolgo je molčal, dokler ni nekega dne mamo frizerko prosil, naj mu obrije glavo. Njegov oče Nicolas pripoveduje: »Z ženo se spogledava: ´’Ampak zakaj si naš sin želi povsem postriči lase?´. Sin odgovori, da mu v šoli pravijo, da je Hitlerjev sin, ker je svetlolas. Nato me sin vpraša: ´Očka, zakaj sem bel? «

Človek si težko predstavlja nočno moro mladega fanta. Norman je očeta prosil, naj ne posreduje pri ravnatelju, da ne bo še na slabšem glasu, učiteljico so vedele za nasilje nad avtohtonim Belgijcem, a niso ničesar povedali ali ukrepale.

S starši je sklenil, da zamenja šolo. Vpisal se je v Eupnu, nemško govoreči regiji Belgije. Ker je bil pouk v nemščini, je imel težave, kljub temu, da je hodil na tečaje nemščine. Na pomoč mu je priskočil klub in uredil, da se je vpisal v specializirano šolo za invalide.

»Ko živiš z njimi, se naučiš drugačnega občutka življenja. Naučil sem se biti bolj zahteven do sebe . Nič me ne more več spraviti s tira. Tudi pred tekmami včasih pomislim na to in to mi omogoči, da slečem lupino, v kateri sem bil. Kar sem videl in doživel, me je naučilo rasti hitreje kot druge,« pravi Norman, eden največjih najstniških nogometnih talentov Belgije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine